XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Porozumienie budżetowe w USA. Zniknie zakaz eksportu ropy

Porozumienie budżetowe w USA. Zniknie zakaz eksportu ropy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Negocjatorzy w Kongresie USA porozumieli się w sprawie ustawy o wydatkach państwa w 2016 roku - poinformował w nocy z wtorku na środę czasu polskiego szef Izby Reprezentantów Paul Ryan. Dokument znosi obowiązujący od 40 lat zakaz eksportu amerykańskiej ropy.

Po tygodniach trudnych negocjacji między Republikanami a Demokratami Ryan ogłosił porozumienie budżetowe obejmujące zarówno wydatki (mają wynieść w 2016 roku 1,15 bln dolarów), jak i część dotyczącą dochodów państwa. Jeśli projekt ustawy zostanie przyjęty przez obie izby Kongresu i podpisze ją prezydent Barack Obama, to USA unikną przynajmniej do 1 października 2016 roku groźby tzw. shutdownu, czyli paraliżu rządu federalnego, jaki miał miejsce z powodu sporów budżetowych dwa lata temu.

Kongresmenka Ann Wagner potwierdziła, że wynegocjowane porozumienie obejmuje zapis o zniesieniu zakazu eksportu ropy, o co od dawna zabiegali Republikanie. W zamian Demokraci otrzymali przedłużenie ulg podatkowych dla energii uzyskiwanej ze źródeł odnawialnych (wiatr i słońce), na czym zależało prezydentowi w ramach jego wysiłków, by redukować emisję gazów cieplarnianych.

Rząd USA wprowadził zakaz eksportu ropy naftowej w następstwie kryzysu energetycznego w połowie lat 70. USA mogą eksportować co prawda produkty naftowe, jak benzyna czy olej napędowy, ale każdorazowej zgody rządu wymaga eksport ropy nierafinowanej. Republikanie od dawna argumentują, że w związku z szybkim wzrostem w USA wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego z łupków, zakaz eksportu ropy szkodzi amerykańskim interesom.

Porozumienie budżetowe obejmuje ponadto zaostrzenie programu o ruchu bezwizowym (Visa Waiver Program) z którego korzystają obywatele 38 państw, w tym większości państw UE; nie ma wśród nich Polski. Przewiduje, że osoby, które podróżowały w ostatnich latach do Syrii lub Iraku będą musiały ubiegać się o tradycyjną wizę amerykańską, czyli konieczna będzie rozmowa w konsulacie USA. Ma to utrudnić przedostanie się do Stanów Zjednoczonych bojowników Państwa Islamskiego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Porozumienie budżetowe w USA. Zniknie zakaz eksportu ropy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!