Porozumienie w sprawie przyszłorocznego budżetu UE

Porozumienie w sprawie przyszłorocznego budżetu UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kraje członkowskie UE i Parlament Europejski porozumiały się w nocy z piątku na sobotę w sprawie unijnego budżetu na 2018 rok. Zobowiązania ustalono na 160,1 mld euro, a płatności na 144,7 mld euro.

- W tym roku staraliśmy się zmaksymalizować wpływ wydatków UE, zachowując jednocześnie wystarczającą swobodę, aby móc reagować na nieprzewidziane potrzeby - powiedział dziennikarzom Mart Kivine, wiceminister finansów Estonii i główny negocjator budżetu na 2018 rok w imieniu Rady UE.

Według niego, przyszłoroczny budżet koncentruje się na takich priorytetach, jak pobudzanie wzrostu gospodarczego, tworzenie miejsc pracy, wzmacnianie bezpieczeństwa, rozwiązywanie problemów związanych z migracją.

PE początkowo wnioskował, by w 2018 roku zobowiązania budżetowe UE wynosiły 162,6 mld euro, czyli były o 1,2 proc. większe, niż zaproponowała w jego projekcie Komisja Europejska.

Parlament postulował m.in. zwiększenie wydatków na inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych  - z 366,7 mln euro do 600 mln euro. Chciał również zwiększenia budżetów projektów: Europolu, Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (AMIF) oraz Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO).

Większe o 300 mln euro środki - w początkowej propozycji PE - miały być też przeznaczone na współpracę z państwami graniczącymi z UE na wschodzie i na południu po to, by budować większą stabilność w regionie.

Rada UE z kolei chciała w swojej początkowej propozycji, żeby budżet na przyszły rok wyniósł 158,9 mld euro w zobowiązaniach. Propozycja PE była o 1,8 mld euro wyższa niż wynika to z górnego progu przewidzianego w unijnym budżecie na lata 2014-2020.

Rada Unii chciała także niższych niż PE środków budżetowych w płatnościach; proponowała 144,4 mld euro, podczas gdy PE - 146,7 mld euro.

Przypomnijmy, że tegoroczny budżet unijny zakłada zobowiązania w kwocie 157,86 mld euro, a płatności – za 134,49 mld euro. Zaplanowany na przyszły rok budżet jest zatem o ok. 1,4 proc. większy niż tegoroczny.


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Porozumienie w sprawie przyszłorocznego budżetu UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!