Poseł Godson: Nigeria otwarta na współpracę biznesową z Polską

Nigeria jest otwarta na współpracę biznesową z polskimi firmami niemal we wszystkich dziedzinach gospodarki, takich jak m.in. szeroko rozumiane rolnictwo, infrastruktura, budownictwo, czy energetyka – mówi w rozmowie z portalemspozywczyml/wnp.pl poseł na Sejm RP i przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. Afryki John Abraham Godson. Jednak na pierwszym miejscu wymienia szkolnictwo wyższe, które w Nigerii jest płatne.

- Nie chcę użyć wyrażenia, że Nigeria potrzebuje, tylko raczej, że w Nigerii są możliwości robienia biznesu czy też wymiany handlowej właściwie w każdej dziedzinie – mówi Godson.

- Po pierwsze w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego, bo ponad połowa osób, które zdają egzaminy maturalne nie ma gdzie pójść na uczelnie, a uczelnie są płatne i płaci się za to słono. W Nigerii mamy 90 uniwersytetów i populację ok. 170 mln osób, natomiast w Polsce jest ok. 400 wyższych uczelni i niecałe 40 mln ludzi. W Afryce ludzie są skłonni płacić za edukację – dodaje.

Godson wskazuje też na takie możliwości do inwestycji jak m.in. w sektorze rolnictwa, przetwórstwa żywności, czy infrastruktury.
- Po drugie sektor rolnictwa i przetwórstwa rolnego, przetwórstwa żywności, a także dziedziny z zakresu rolnictwa - mówię tu na przykład i o pestycydach, ale też o nawozach, czy sprzętach rolniczych. To też są dziedziny budowy infrastruktury, czy w ogóle budownictwa gdzie są potrzebne ogromne pieniądze – wymienia Godson.

Dodaje, że w Nigerii działa już sporo firm z Polski i sporo też planuje rozpocząć tam jakąś działalność.

- Trochę już się dzieje jeśli chodzi o obecność polskich firm w Nigerii, bo są już obecne Kulczyk Investments, Bakoma, Navimor, Ursus, wchodzi Asseco, negocjuje fabryka broni, chciałby wejść Cegielski i z tego co wiem negocjuje także Solaris oraz Izodom 2000 – mówi pochodzący z Nigerii poseł.

- Poza tym Navimor, który jest od lat w Nigerii, podpisał umowę ze stanem Bayelsa, na mocy której będzie szkolił marynarzy. Jest też firma Macro-System, która dwa lata temu wygrała przetarg, ale ze względu na brak wsparcia i gwarancji finansowych nie doszło do podpisania umowy – dodał.

I zaznaczył, że właśnie finansowanie jest jedną z barier mogących zniechęcać firmy zagraniczne do rozwijania działalności w Nigerii. Podstawą jest też uczciwość i zaufanie.

- Dla potencjalnych partnerów np. z Polski barierą mogą być przede wszystkim finanse i gwarancje finansowe. Powinien być np. Bank Gospodarstwa Krajowego, czy jakiś europejski bank przedsiębiorczości lub inna instytucja, która pomogłaby w finansowaniu działalności, bo czasami wygrywa się przetarg, trzeba zacząć budować i dopiero na końcu otrzymuje się pieniądze, a jeśli ktoś nie ma pieniędzy, to dzieje się tak jak w przypadku tej firmy o której wspomniałem. Oni nie mieli gwarancji finansowych i zrezygnowali, dlatego tak bardzo ważne są te gwarancje finansowe – powiedział.

- Jeśli chodzi o swojego rodzaju bariery czy może problemy to mówiłem też już np. o kwestiach takich jak zaufanie - żeby znaleźć uczciwego i rzetelnego, sprawdzonego, rekomendowanego partnera. Jeśli chcemy robić biznes w Afryce to musimy pamiętać o uczciwości i nieskazitelności w relacjach – podkreśla Godson.

Stan Bayelsa jest jest najbogatszym stanem w Nigerii i posiada największe w tym kraju zasoby ropy naftowej oraz gazu zapewniając ok. 30 proc. całej produkcji ropy.

Nigeria jest jednym z najlepiej rozwiniętych krajów Afryki Zachodniej. Na rynku tym, którego średni wzrost gospodarczy w ostatnich 10 latach wyniósł 8,9 proc. są obecni m.in. Chińczycy, Niemcy, Rosjanie, Amerykanie.

Podstawą nigeryjskiej gospodarki jest przemysł wydobywczy, zaś głównym źródłem dochodu narodowego jest eksport ropy. Nigeria importuje głównie maszyny, chemikalia, środki transportu, wyroby przemysłowe i żywność.

Polska eksportuje do Nigerii m.in. produkty przemysłu chemicznego, urządzenia elektryczne, wyroby z metali nieszlachetnych oraz drewno. Sprowadza natomiast głównie tworzywa sztuczne i wyroby kauczukowe, a także wyroby z korka i słomy.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Gospodarki, polski eksport do Nigerii zwiększył się do 95,9 mln dolarów w 2012 z 88,7 mln dolarów w 2011. Wzrosły także obroty handlowe, do 114 mln dolarów w 2012 z 111,9 mln dolarów w 2011 oraz saldo - do 77,3 mln dolarów w 2012 z 65,5 mln dolarów w 2011 r.

W 2012 r. cały polski eksport wyniósł 141,9 mld euro, a import 151,7 mld euro.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Poseł Godson: Nigeria otwarta na współpracę biznesową z Polską

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!