Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych nie mogą liczyć na UOKiK

Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych nie mogą liczyć na UOKiK
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych to nie konsumenci - tak orzekł Sąd Najwyższy. W praktyce oznacza to, że kierowcy w sporach z ubezpieczycielami nie mogą już liczyć na pomoc Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Uchwałą sądu zawiedziony jest UOKiK. W jego opinii: „status konsumenta powinien być przyznany każdej osobie fizycznej, o ile działa ona w celu niezwiązanym bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Zwracamy także uwagę na cel ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, którym jest ochrona słabszych, nieprofesjonalnych uczestników rynku przed naruszającymi ich interesy działaniami przedsiębiorców - profesjonalnych podmiotów.” - można przeczytać w komunikacie Urzędu.

UOKiK zdziwiony, ale nie składa broni

- Wystąpiliśmy o pisemne uzasadnienie uchwały Sądu Najwyższego i gdy się z nim zapoznamy, to będziemy myśleć, w jaki sposób możemy jeszcze objąć ochroną poszkodowanych w wyniku zdarzeń komunikacyjnych - dodaje Agnieszka Majchrzak z biura prasowego UOKiK-u.

Na razie poszkodowanym zostaje sąd

Dotychczas było tak, że Urząd przyglądał się praktykom ubezpieczycieli i gdy doszedł do wniosku, że naruszają one zbiorowe interesy konsumentów, mógł nakładać wysokie kary finansowe. Teraz pokrzywdzonym zostaje walka w sądach.

- Efekt skali i działań ubezpieczycieli w tym zakresie jest na tyle duży, że walka indywidulana każdej osoby powoduje bardzo duży np. napływ skarg czy pozwów do sądów. Rozstrzygnięcie tego odgórnie w postaci decyzji, powoduje, że pewne rzeczy rozwiązują się szybciej, np. część ubezpieczycieli przyznaje rację i dogaduje się z osobami poszkodowanymi - mówi dyrektor Działu Prawnego Federacji Konsumentów Izabela Dąbrowska-Antoniak



Poszkodowany nigdy nie był konsumentem

Decyzji Sądu Najwyższego broni Dorota Glamkowska, dyrektor Departamentu Sekretariatu Generalnego w Uniqa. To właśnie ta firma zwróciła się do sądu z pytaniem, czy poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych są konsumentami.

- Dla mnie najistotniejsze w tej uchwale jest potwierdzenie, że Urząd musi działać w granicach prawa. Jednak wszelkie interpretacje, wykładnie rozszerzające przy stosowaniu kar i uznawaniu pewnych działań za niezgodne czy to z prawem, czy – jak w tym wypadku – naruszające zbiorowe interesy konsumentów, muszą się odbywać na podstawie przepisów prawa. Wszyscy skupiają się w komentarzach na tym, że zdarzyło się coś złego, bo poszkodowany został wyłączony z ochrony gwarantowanej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. A on nie został wyłączony, tylko on nigdy nie został włączony w tą ochronę. Dlaczego? Dlatego, że tak przepisy zostały skonstruowane – wyjaśnia Dorota Glamkowska.

Federacja Konsumentów będzie nadal bronić poszkodowanych w wypadkach

Niezależnie jednak od uchwały Sądu Najwyższego, poszkodowani nie zostaną pozbawieni pomocy Federacji Konsumentów.

- My nie jesteśmy urzędem i mamy troszeczkę więcej możliwości interpretacji. Na tyle, na ile pozwala nam oczywiście prawo. I też nie pozostawimy tych osób samych sobie. Natomiast nie jest to dobra – przynajmniej w naszej ocenie – interpretacja definicji konsumenta, i tej całej sytuacji prawnej, w jakiej jest osoba poszkodowana. Mamy też głosy do wielu podobnych wyroków Sądu Najwyższego i na tym się opieramy, żeby jednak interpretować tę osobę jako konsumenta - dodaje Izabela Dąbrowska-Antoniak.

Oprócz Federacji Konsumentów, poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych, mogą liczyć także na Rzecznika Ubezpieczonych oraz Komisję Nadzoru Finansowego, która ma prawo nakładać kary na ubezpieczycieli.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych nie mogą liczyć na UOKiK

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!