Poważne ostrzeżenie dla Polski. Grozi nam gospodarcze załamanie

Poważne ostrzeżenie dla Polski. Grozi nam gospodarcze załamanie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący rady partnerów EY, widzi czarne chmury zbierające się nad światową gospodarką. Splot niekorzystnych czynników zapowiada perturbacje. Były premier radzi kalkulować ryzyko. – Polska od 27 lat rosnąca gospodarczo po raz pierwszy nie jest wymieniana jak kraj odporny na zawirowania - ostrzega.

  • Zawikłany splot niekorzystnych czynników geopolitycznych ma i będzie miał wpływ na globalną gospodarkę.
  • Nowe standardy uprawiania światowej polityki nie wróżą dobrze rynkowi i przedsiębiorcom.
  • W razie załamania nasz kraj może nie być po raz kolejny "zieloną wyspą".

– Splot czynników politycznych i cykliczno-koniunkturalnych zaczyna wyglądać niebezpiecznie, choć wielki biznes ignoruje makropolitykę. A jest się czym martwić – stwierdził Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący rady partnerów EY, były premier (1991 r.) i minister ds. integracji w trakcie zakończonego w Katowicach X Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Czy czeka nas kryzys? 10 lat to długi odcinek cyklu koniunkturalnego bez wyraźnego załamania. Co mówią obserwatorzy światowego rynku i analitycy koniunktury?

– Oni zawsze mówią "tym razem będzie inaczej", a potem bywa jak zwykle – ocenił Bielecki.
W swojej diagnozie poświęconej zagrożeniem kolejnym (po załamaniu z 2008 r.) kryzysem ekonomicznym były premier mówił o "permanentnej disruption" (zakłócenie, przerwanie ciągłości - red.), o "zmianie porządku". Ekspremier dostrzega powszechność straszenia gwałtowną zmianą i brak ustalonego nowego ładu światowego przy załamaniu dotychczasowego.

– Mamy do czynienia z czynnikami niepewności i z ryzykiem. Na to pierwsze biznes nie ma wpływu, na drugie tak. To jest narzędzie przedsiębiorcy – przekonywał Bielecki.

Obszar niepewności mającej wpływ na wrażliwość gospodarkę i na kryzysowe zakłócenia buduje splot geopolitycznych czynników związanych z sytuacją na Płw. Koreańskim, w Iranie, Turcji czy Argentynie. Polityka tweetów, skłonność do użycia siły czy strachu zamiast argumentów, nieprzewidywalna dynamika rozgrywki USA-Chiny to inne czynniki geopolitycznego ryzyka .

– Nikt nie załatwia już niczego przy stole negocjacyjnym... – konstatował Bielecki.

Czujności przedsiębiorców nie powinny tłumić dobre sygnały z rynku akcji czy rosnąca konsumpcja. Ani agencyjne doniesienia z Azji...

– Mam jedną dobrą wiadomość – z Chin; wzmacnia się tam rola partii w kierowaniu gospodarką – ironizował Bielecki. – Środowiska technologiczne z użyciem Big Data wesprą planowanie centralne, a to, jak wiadomo, najlepsza metoda, by uniknąć cykliczności koniunktury gospodarczej.

Bieleckiego niepokoi też postrzeganie polskiej gospodarki.

– Polska od 27 lat rosnąca gospodarczo po raz pierwszy nie jest wymieniana jak kraj odporny na zawirowania. Z naszego regionu takim krajem są Czechy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Poważne ostrzeżenie dla Polski. Grozi nam gospodarcze załamanie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!