PPK to szansa dla gospodarki i impuls dla giełdy

PPK to szansa dla gospodarki i impuls dla giełdy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Środki gromadzone w ramach PPK (pracownicze plany kapitałowe) mają być inwestowane w większości w Polsce, w krajowe papiery dłużne oraz akcje. Dałoby to nowy impuls, przede wszystkim mocno zdołowanej polskiej giełdzie.

  • Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich twierdzi, że dzięki konstrukcji systemu PPK wprowadzona zostanie rzeczywista możliwość budowania dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego Polaków.
  • Program może być największą szansą dla warszawskiej giełdy, na której dotkliwie widoczny jest braku kapitału, obroty są niskie, a wycena wielu spółek - bardzo niska.
  • - Gdyby kapitał z programu w wysokości kilkunastu czy kilkudziesięciu miliardów złotych trafiał na rynek akcji, dałoby to nam na pewno duży impuls do rozwoju - mówi Jacek Fotek, wiceprezes GPW w Warszawie.

Zasada jest taka, że środki wpłacane w ramach PPK będą inwestowane w fundusze inwestycyjne, a bardzo ważnym aspektem byłaby możliwość dziedziczenia środków z PPK, co nie zawsze do tej pory wydawało się jasne.

Ambitne plany programu

Federacja Przedsiębiorców Polskich i Instytut Emerytalny liczą na to, że PPK przyczyni się do rozwoju rodzimej gospodarki i budowy polskiego kapitału oraz zwiększenia liczby miejsc pracy w Polsce, a szansę na silny bodziec wzrostowy otrzyma także zdołowana obecnie GPW, która stanie się istotnym filarem całego systemu inwestowania środków pozyskanych z PPK.

Zgodnie z deklaracjami pomysłodawców PPK mają być adresowane do 11,4 mln zatrudnionych, a przyjęte założenia wskazują na oczekiwany 75-proc. poziom partycypacji. Federacja Przedsiębiorców Polskich i Instytut Emerytalny liczą także na to, że czynnikiem sukcesu dla skutecznego wdrożenia PPK będzie zbudowanie szerokiej koalicji poparcia dla pomysłu. Choć to może być trudne, po tym, jak rząd kilka lat temu rozmontował system OFE, w dużej części przejadając zgromadzone tam przez obywateli środki. Teraz może być trudno odbudować zaufanie do jakiegokolwiek programu związanego z emerytalnym oszczędzaniem.

Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich twierdzi jednak, że dzięki konstrukcji systemu PPK wprowadzona zostanie rzeczywista możliwość budowania dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego Polaków.

Szansa dla giełdy

Program wydaje się być w tym momencie największą szansą dla warszawskiej giełdy, na której dotkliwie widoczny jest braku kapitału, obroty są niskie, a wycena wielu spółek - bardzo niska. To niepokoi zarówno inwestorów, którym wartość akcji spada, jak i samych finansistów zajmujących się giełdą.

Jacek Fotek, wiceprezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie nie ukrywa, że liczy na szybki rozwój PPK, co byłoby znaczącym impulsem dla zwiększenia płynności rynku i zachętą dla inwestowania dla potencjalnych akcjonariuszy i funduszy. - Gdyby kapitał z programu w wysokości kilkunastu czy kilkudziesięciu miliardów złotych trafiał na rynek akcji, dałoby to nam na pewno duży impuls do rozwoju.

Wątpliwości w tej kwestii nie mają także analitycy i bankowcy. To w zasadzie największa nadzieja dla naszego rynku akcji, który od kilku miesięcy przeżywa trudne chwile. - Naturalny bodziec do rozwoju otrzyma też giełda papierów wartościowych - podkreśla dr Marcin Wojewódka, członek zarządu Instytutu Emerytalnego.

Ile to będzie kosztować?

Warto jeszcze wspomnieć o kosztach, bo są one istotne dla sukcesu lub porażki programu. Założenia wskazują na poziom nie większy niż 0,5 proc. opłaty stałej oraz do 0,1 proc. opłaty zmiennej - to wysokość opłaty za zarządzanie PPK wraz z rozbudowanym systemem instytucjonalnego nadzoru nad PPK ze strony Komisji Nadzoru Finansowego oraz innych instytucji. To, w ocenie twórców systemu, w połączeniu z możliwością dziedziczenia środków z PPK przyczyni się do budowy zaufania do programu i długoterminowego wzrostu gospodarczego.

Cały program wydaje się być tym razem przemyślany i mieć dobre podstawy. Pytanie jak zostanie przekazany, wprowadzony i zabezpieczony przed zakusami polityków. Od tego będzie zależał jego sukces.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PPK to szansa dla gospodarki i impuls dla giełdy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!