XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Prawnik znany ze sprawy reprywatyzacji w Warszawie z zarzutami dyscyplinarnymi

Prawnik znany ze sprawy reprywatyzacji w Warszawie z zarzutami dyscyplinarnymi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zarzuty naruszenia etyki zawodowej usłyszał mec. Robert Nowaczyk, znany ze sprawy reprywatyzacji w stolicy, od adwokackiego rzecznika dyscyplinarnego - potwierdził w poniedziałek rzecznik Okręgowej Rady Adwokackiej Michał Fertak. Nowaczyk został już przesłuchany.

Według informacji portalu tvnwarszawa.pl rzecznik dyscyplinarny postawił Nowaczykowi dwa zarzuty związane z naruszeniem zasad etyki zawodowej; jeden dotyczy spraw reprywatyzacji, a drugi - zasiadania w zarządzie spółki, co jest niezgodne z adwokackimi zasadami deontologii i godności wykonywania zawodu.

Dwa źródła PAP w ORA podały, że obwiniony adwokat został przesłuchany. Nie ujawniono, jakie zajął stanowisko: czy przyznał się do zarzutów i czy złożył wyjaśnienia.

Mec. Nowaczyk od wielu lat zajmował się sprawami reprywatyzacyjnymi. Był pełnomocnikiem wielu osób ubiegających się o zwrot nieruchomości zabranych po wojnie właścicielom na mocy dekretu Bieruta. Jak się jednak okazało - co ujawniła "Gazeta Stołeczna" - on sam, a także jego siostra Marzena K. (do niedawna urzędniczka resortu sprawiedliwości, która - jak się okazało - na reprywatyzacji wzbogaciła się o ponad 30 mln zł, ale nie ujawniała tego w oświadczeniach majątkowych, za co prokuratura postawiła jej zarzuty) stali się właścicielami kilku nieruchomości.

Nowaczyk prowadził m.in. sprawę reprywatyzacji działki pod przedwojennym adresem Chmielna 70, przy Pałacu Kultury i Nauki. Jednym z przedwojennych właścicieli tej działki był obywatel Danii; rząd polski wypłacił Duńczykom odszkodowanie za nieruchomości przejęte na mocy dekretu Bieruta, ale roszczenia do tej działki - jak się okazało - były w obiegu i można było je kupić. Media ujawniły, że prawa do tej działki miała Marzena K. a także Janusz Piecyk i adwokat Grzegorz Majewski, który po ujawnieniu tej sprawy zrezygnował z funkcji dziekana warszawskiej ORA.

Na początku listopada resort finansów podał, że prawo własności dwóch trzecich gruntu dawnej Chmielnej 70 przechodzi na własność Skarbu Państwa.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prawnik znany ze sprawy reprywatyzacji w Warszawie z zarzutami dyscyplinarnymi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!