Precedensowy wyrok: fryzjer nie zapłaci ZAiKS-owi za muzykę z radia

Precedensowy wyrok: fryzjer nie zapłaci ZAiKS-owi za muzykę z radia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

ZaiKS przegrał w sądzie z fryzjerem. Chodziło o niepłacenie tantiem za muzykę emitowaną w zakładzie z radia. Wyrok jest prawomocny i zapadł przed wrocławskim sadem apelacyjnym.

W uzasadnieniu sędzia powołał się na zapis w ustawie o prawie autorskim, który przewiduje tzw. dozwolony użytek utworu, jeśli nie łączy się to wzrostem przychodów firmy. Co ten wyrok oznacza dla innych przedsiębiorców, mówi prawnik z kancelarii Chałas i Wspólnicy, Marek Porzeżyński.



Ekspert pytany, czy ten wyrok może być wykładnią dla innych firm emitujących muzykę z radia w swoich zakładach odpowiada, że co prawda w polskim prawie nie istnieje system precedensowy, ale inne sądy biorą pod uwagę wcześniejsze wyroki w podobnych sprawach, mogą się czasami nimi sugerować.

Jednak, jak podkreśla, nie oznacza to, że będzie tak w każdym przypadku i jeśli przedsiębiorcy nie wniosą opłat za muzykę do ZAiKS-u, to tak jak w tym wypadku dochodzenie swojego zdania pozostaje w drodze sądowej.

– Każda sprawa jest specyficzna i nie możemy przyjąć, że za każdym razem wyrok byłby identyczny jak w tej sytuacji – mówi Porzeżyński. – Jeśli np. mięlibyśmy do czynienia z dużym salonem fryzjerskim urządzonym z przepychem, sąd może uznać, że jednym z elementów pobytu klientów w salonie jest muzyka i wtedy ten wyrok byłby inny - mówi.

– W przypadku małych salonów fryzjerskich, do których klienci Idą sugerując się np. odległością od miejsca zamieszkania, czy znajomością fryzjera od lat, myślę, że wyroki będą podobne do tego we Wrocławiu – mówi prawnik.

Jak mówi, podobnie może być w przypadku innych zawodów – np. taksówkarzy. Ale jak podkreśla, najważniejszy jest stan faktyczny.

Podobnie może być z małymi sklepami. – Jeśli wchodzimy do nich i spędzamy w nich minutę, to również, przynajmniej w mojej ocenie, nie sugerujemy się muzyka, którą w nim słyszymy – mówi ekspert.

– Jeśli jednak spędzamy w centrum handlowym kilka godzin, to już w tym przypadku dobór muzyki może mieć znaczenie- podkreśla prawnik.

Generalna zasada jest taka, że artyści powinni partycypować w zyskach osiąganych przez takie zakłady usługowe. Jak pokazuje wyrok są wyjątki i nie każde puszczanie muzyki wiąże się z korzyścią, którą musimy się podzielić z artystą.

Stowarzyszenie autorów ZAiKS podaje, że w latach 2009-2013 prowadził 14 podobnych spraw przeciwko salonom fryzjerskim.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Precedensowy wyrok: fryzjer nie zapłaci ZAiKS-owi za muzykę z radia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!