Premier: deklarujemy promowanie i stymulowanie polskiego kapitału

Premier: deklarujemy promowanie i stymulowanie polskiego kapitału
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jest duża szansa, że powstanie Gazociąg Bałtycki. Postaramy się o jeszcze większe niż dotąd bodźce dla samorządów do wymiany taboru autobusowego na elektryczny - oświadczył w niedzielę podczas spotkania z mieszkańcami Krakowa premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział też dążenie do ograniczenia zanieczyszczeń ze spalania węgla.

  • W sprawie ułożenia Baltic Pipe trwa proces „bardzo niełatwych negocjacji z partnerami, z Norwegią i Danią głównie, ze Szwecją”, bowiem od tych trzech państw zależy przebieg gazociągu.
  • Rząd planuje większe były bodźce dla samorządów, skłaniające je do wymiany taboru autobusowego na elektryczny. Dziś 46 samorządów zakontraktowało realizację takich inwestycji.
  • Problem smogu w Krakowie i „emisji z niskich kominów” nie jest łatwy do rozwiązania, bowiem chodzi też o korzystanie z węgla, jako źródło suwerenności energetycznej, mówił premier.

W niedzielę zaplanowano łącznie ponad 30 spotkań z udziałem członków rządu i parlamentarzystów rządzącego ugrupowania. To fragment kampanii PiS, partii rządzącej, przed wyborami samorządowymi.

 Stymulowanie polskiego kapitału

„Żeby prowadzić politykę gospodarczą zasadniczo zmienioną, musimy mieć poparcie i dlatego ruszyliśmy w Polskę. Chcę wysłuchać waszych pytań, wątpliwości, refleksji, uwag, propozycji” - mówił premier na spotkaniu z wyborcami.

Zadeklarował promowanie i stymulowanie polskiego kapitału małego i średniego. „Wielki (kapitał) też, ale ten wielki sobie lepiej radzi, tego wielkiego jest niedużo, w dużym stopniu i tak jest zagraniczny” - dodał.

„Chcemy budować kapitał małych i średnich polskich przedsiębiorców” - oświadczył premier, nawiązując do złożonej w sobotę na konwencji PiS zapowiedzi zmniejszenia stawek ZUS od małych przedsiębiorstw i dostosowania stawek do przychodów.

Mateusz Morawiecki: Mniejsze składki CIT i ZUS dla MŚP, nowe oferty socjalne

Wystąpienie zaczął od diagnozy polityki gospodarczej, w której mówił o szczupłości polskiego kapitału i przyjętego w Europie wschodniej po 1989 r. modelu, który określił jako „rozwój zależny”.

„Musimy znaleźć odpowiedź na kolejne 20 lat, żeby było inaczej, żeby rosła polska własność, wraz z nią pensje polskich pracowników i żeby uczciwie płacone podatki zasilały wzrost gospodarczy również poprzez promocję innowacyjności, lepsze finansowanie badań, rozwoju” - mówił.

Według premiera „zwrot gospodarczy już się dokonuje, ten sukces już widać wyraźnie, ale musimy bardzo mocno promować polskich przedsiębiorców, w ramach dopuszczalnych prawem europejskim” - powiedział.

Wcześniej przypomniał, że - zgodnie z unijnymi przepisami - nie wolno np. różnicować opodatkowania przedsiębiorstw krajowych i zagranicznych.

Zwrócił uwagę na wzrost eksportu, dzięki któremu do Polski napływa kapitał.

Baltic Pipe

- Mamy wolę działania, mamy środki i chcemy doprowadzić do dywersyfikacji źródeł dostaw gazu. Jest duża szansa, że powstanie Gazociąg Bałtycki - zadeklarował szef rządu.

Jak zaznaczył, obecnie trwa proces „bardzo niełatwych negocjacji z partnerami, z Norwegią i Danią głównie, też ze Szwecją”. Przede wszystkich od tych trzech państw zależy przebieg gazociągu.

Morawiecki wyjaśnił, że „w momencie, jak ta inwestycja powstanie, pozycja monopolistyczna Gazpromu i możliwość dyktatu cenowego będzie bliska zeru”.

Dzięki temu gazociągowi, „który ma szansę powstać w najbliższych paru latach i dzięki terminalowi LNG w Świnoujściu, uzależnienie nie tylko zmniejszamy, ale mamy ogromną szansę zredukować je niemal do zera, podkreślił premier.

Baltic Pipe (Gazociąg Bałtycki) to magistrala gazowa o przepustowości 10 mld metrów sześc., która miałaby połączyć systemy gazowe Polski i Danii, a przez to również gazociągi transportujące gaz ziemny ze złóż norweskich.

Gazociąg Bałtycki jest wpisany na listę priorytetowych inwestycji energetycznych UE.

Piotr Naimski: trasy Baltic Pipe już badane

Więcej e-autobusów

Premier powiedział, że działania rządzących mają na celu jak najlepsze zarządzanie gospodarczo-finansową sferą życia publicznego, a z drugiej strony - odpowiadanie na potrzeby społeczne.

„Jedną ze spraw, co do których społeczeństwo coraz głośniej nam mówi, żebyśmy się nią zajęli, jest czyste powietrze, czyli program antysmogowy” – mówił premier.

Przypomniał, że rząd realizuje program elektromobilności. Choć dziś jest wielu sceptyków, to jednak w dłuższym horyzoncie tym kierunku będzie zmierzać cały przemysł motoryzacyjny.

Morawiecki powiedział, że 46 samorządów z pomocą rządu zakontraktowało wymianę taboru autobusowego na autobusy elektryczne. Ich produkcja to „jedna z mniej licznych branż (...), w których kapitał polski, w których polscy przedsiębiorcy, mają coś do powiedzenia”.

„Postaramy się, żeby jeszcze większe były bodźce dla samorządów do wymiany taboru autobusowego na elektryczny” - zapowiedział Morawiecki, akcentując, że dotyczy to m.in. Krakowa i wszystkich zmagających się z problemem smogu miast Małopolski.

 Walka ze smogiem

Odnosząc się z kolei do problemu „emisji z niskich kominów”, premier przyznał, że jest on dla jego rządu niełatwy, ponieważ docenia on „nie tylko górników, polski węgiel i Górny Śląsk”, ale również węgiel, jako źródło suwerenności energetycznej - wartości niezwykle ważnej „w dobie zawirowań politycznych, w jakich funkcjonujemy”.

„Można i trzeba transformować, trzeba powodować, żeby te nowe inwestycje energetyczne - jak chociażby Kozienice czy za chwilę Opole - były jak najczystsze. One emitują bardzo niewiele substancji trujących w porównaniu do starych elektrociepłowni, ale jednocześnie też staramy się zastępować w dużym stopniu te mniej efektywne elektrownie węglowe bardziej efektywnymi” - zaznaczył Morawiecki.

Jak dodał, „chcemy, żeby to drugie źródło zanieczyszczeń i brudnego powietrza zanikało w perspektywie najbliższych 5-10 lat”.

Mówił też o „wielkim programie” termomodernizacji budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych, na który rząd przeznaczy w najbliższych 7-8 latach ok. 25 mld zł. „Dobrze zaizolowany budynek to o 57 proc. mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, przy dobrych filtrach, to skokowy spadek zanieczyszczeń, emisji substancji trujących do atmosfery” - podkreślał premier.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Premier: deklarujemy promowanie i stymulowanie polskiego kapitału

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!