Premier Kopacz: w Polsce jest coraz lepszy klimat dla biznesu

Premier Kopacz: w Polsce jest coraz lepszy klimat dla biznesu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Polsce jest coraz lepszy klimat dla prowadzenia biznesu - powiedziała w środę premier Ewa Kopacz podczas prezentacji raportu Banku Światowego "Doing Business Poland 2015". Kopacz podkreśliła, że rząd jest zdeterminowany, by poprawiać warunki działania firm.

Bank Światowy opublikował w środę ranking 189 krajów pod względem łatwości prowadzenia w nich prywatnych firm, czyli raport Doing Business na 2015 rok. Najlepiej wypadł Singapur, a Polska zajęła 32. miejsce (tuż za Francją i przed Hiszpanią), wśród krajów z wyraźną poprawą klimatu biznesowego. W rankingu Doing Business na 2014 rok Polska zajęła 45. miejsce, ale po korekcie danych i zmianie metodologii przez Bank Światowy uplasowała się ostatecznie - jak podał bank w środę - na miejscu 30.

- Mamy w Polsce coraz lepszy klimat dla biznesu. Najlepszy jeśli chodzi o kraje członkowskie Unii Europejskiej z Europy Środkowej. Warto przypomnieć, że ranking Doing Business to obiektywna miara warunków prowadzenia działalności gospodarczej i konkurencyjności Polski. Obiektywna, bo nie tworzy jej rząd, nie tworzy opozycja, nie tworzą media, ale renomowana instytucja międzynarodowa, jaką jest Bank Światowy - zauważyła premier na konferencji prasowej. Jak dodała, regulacje dotyczące biznesu oceniają nie urzędnicy, ale przedsiębiorcy. - Szósty rok z rzędu Polska awansuje w światowym rankingu Doing Business Banku Światowego - podkreśliła szefowa rządu.

Jak dodała, tylko kilka krajów europejskich wyprzedza Polskę w rankingu, ale przed naszym krajem kolejne wyzwania, zwłaszcza w obszarze podatków i pozwoleń na budowę. - Kluczowe z rozwiązań, które jeszcze nie były brane pod uwagę w tegorocznym rankingu, a mamy nadzieję, że niedługo wejdą w życie, to (...) zmiany w prawie budowlanym, umożliwiające szybkie uzyskiwanie zgody na budowę domów jednorodzinnych i innych małych obiektów - podkreśliła premier. Zaznaczyła, że projekt noweli Prawa budowlanego jest już w Sejmie.

Tegoroczny ranking BŚ - jak podkreśliła Kopacz - nie uwzględniał też nowego prawa restrukturyzacyjnego, ułatwiającego funkcjonowanie firmom z przejściowymi problemami, a także zapowiadanych procedur dotyczących importu i eksportu towarów przez polskie porty morskie. Dobrą informacją jest to - mówiła premier - że już za miesiąc możliwe będzie przyspieszenie o 20 dni rejestracji firmy. - Będziemy mogli szybciej uzyskiwać zarówno NIP, jak i REGON - dodała szefowa rządu.

Zapowiedziała, że założenia Kodeksu budowlanego zostaną przedstawione Radzie Ministrów w pierwszym kwartale 2015 roku. - W październiku, w moim expose zapowiadałam, że oczekuję od moich ministrów szybkiego przedstawienia: po pierwsze - założeń do projektu nowej Ordynacji podatkowej, po drugie - założeń nowego Prawa działalności gospodarczego, i po trzecie - przyspieszenia prac (nad Kodeksem budowlanym - PAP) - podkreśliła.

Premier zadeklarowała, że rząd jest zdeterminowany, by poprawiać warunki działania firm. Jej zdaniem wynik Polski w rankingu Banku Światowego cieszy, ale jeszcze nie zaspokaja w pełni ambicji Polski. Szefowa rządu wyraziła pragnienie, aby w przyszłym roku Polska znalazła się na 20. miejscu. - Gdyby rzeczywiście udało się zrealizować te zapowiedziane przeze mnie cele ogłoszone w expose (...), myślę, że to jest realne - podkreśliła.

Ekonomista Banku Światowego Marcin Piątkowski tłumaczył podczas konferencji, że ranking mierzy jakość otoczenia dla prowadzenia działalności gospodarczej przez małe i średnie firmy według jednej, spójnej metodologii. - Co ważne, w przeciwieństwie do wielu innych rankingów jest on oparty o źródłowe dane, które zostały przesłane do Banku Światowego przez sektor prywatny, ekspertów, prawników, doradców i biznesmenów, którzy na co dzień w praktyce borykają się z problemami, prowadzą działalność gospodarczą - powiedział.

Dodał, że BŚ bierze pod uwagę w rankingu "cały cykl życia małej i średniej firmy". - Od złożenia firmy, (...) przez uzyskiwanie pozwoleń na budowę, dostęp do kredytu, wreszcie płacenie podatków i na samym końcu - w przypadku tych przedsiębiorców, którym może się nie powieść - aż po likwidację firmy - wyjaśnił Piątkowski. Dodał, że ranking nie pokazuje, czy dany kraj jest stabilny makroekonomicznie, czy ma wysoką jakość kapitału ludzkiego i czy ma dobrą infrastrukturę.

Jak zaznaczył, na tle innych krajów UE obraz Polski wygląda dobrze. - Po raz pierwszy w historii w Polsce prowadzi się biznes łatwiej, niż w przypadku średniej dla całej Unii Europejskiej. W Polsce też łatwiej jest prowadzić działalność gospodarczą, niż w wielu krajach Europy Zachodniej, o których klimacie dla biznesu jeszcze jakiś czas temu marzyliśmy - w Hiszpanii, Włoszech czy Belgii - ocenił Piątkowski. Dodał, że Polska jest też krajem, w którym najłatwiej prowadzić biznes wśród nowych krajów członkowskich UE w Europie Środkowej. - Za nami jest Słowacja, Węgry, Czechy, Bułgaria i Rumunia - zauważył.

Jeszcze w poprzednich latach Polska odstawała od wielu krajów regionu - była na końcu klasyfikacji krajów UE. - Pamiętam, że w prezentacji raportu Doing Business w 2010 r. Polska była sklasyfikowana na 72. miejscu, 40 miejsc niżej niż dziś - powiedział ekonomista.

Jak dodał, Polska przeprowadziła trzy ważne reformy, które uwzględnione zostały w rankingu - dostępu do elektryczności, rejestracji nieruchomości i handlu transgranicznego. - Pewnie najważniejszą zmianą jest to, że udało się drastycznie obniżyć koszty dostępu do sieci energetycznej dla małych i średnich przedsiębiorstw. Od 1 stycznia tego roku koszty podłączenia się do tej sieci drastycznie spadły, z ponad 80 tys. zł do około 20 tys. zł - zaznaczył Piątkowski.

Dodał, że poprawiała się też rejestracja nieruchomości. - Dziś wystarczy sam wydruk z domowego komputera z elektronicznej księgi wieczystej. Już nie trzeba chodzić do sądu, żeby otrzymać pieczątkę z potwierdzeniem, że jest się właścicielem takiej nieruchomości. No i łatwiej jest eksportować, na czym wielu krajom i Polsce zależy. Wprowadzono pewne zmiany w porcie w Gdańsku - dzisiaj już wszystko można zrobić online. Jest system, który łączy klienta, port, spedycję i służby celne w jednym - podkreślił Piątkowski.

Jak zauważył w trzech obszarach Polska odstaje od europejskiej i globalnej średniej. Chodzi o pozwolenia na budowę (137 miejsce na świecie), płacenie podatków i rejestrację firm. - Dobra informacja jest taka, że we wszystkich trzech obszarach polski rząd ma daleko idące plany reform- podsumował.

Szef Rady Gospodarczej Jan Krzysztof Bielecki pytany o pozycję Polski w rankingu w następnych latach powiedział, że jest na 100 proc. pewien, iż "osiągniemy poważny progres rok do roku w rankingu Banku Światowego".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Premier Kopacz: w Polsce jest coraz lepszy klimat dla biznesu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!