Prezes AmCham, gość EEC 2017: w XXI w. handel sprawiedliwy, ale bez barier

Prezes AmCham, gość EEC 2017: w XXI w. handel sprawiedliwy, ale bez barier
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gospodarka XXI wieku wymagać będzie zapewnienia sprawiedliwego handlu przy jednoczesnym powstrzymaniu się od tworzenia barier, które uderzałyby w konsumentów i firmy, a co za tym idzie, w gospodarkę narodową - zauważa Tony Housh, prezes Rady Dyrektorów Amerykańskiej Izby Handlowej (AmCham) w Polsce, w rozmowie z Nowym Przemysłem.

Protekcjonizm gospodarczy narodził się u zarania Stanów Zjednoczonych. Od tego czasu kilka razy następował odpływ i przypływ tej doktryny. Czy obecnie mamy do czynienia z tym drugim zjawiskiem - i to realnie, czy raczej w sferze polityki?


- Retoryka protekcjonizmu niewątpliwie stanowiła istotny element kampanii prezydenckiej w 2016 roku. Ważne jest też jednak, by zrozumieć, jak wielką wagę ma handel międzynarodowy dla Stanów Zjednoczonych i amerykańskich firm, zarówno dużych, jak i małych.

Od czasu założenia republiki protekcjonizm i doktryna wolnego handlu toczą ze sobą walkę, w której raz wygrywa jedno, raz drugie. Na dobrą sprawę handel i taryfy stanowiły jedną z sił napędowych Rewolucji Amerykańskiej.

Żyjemy dziś w globalnie zintegrowanej gospodarce, co ma decydujące znaczenie w kwestii dalszego wzrostu gospodarczego Stanów Zjednoczonych.

Należy przypuszczać, że nie nastąpi wdrożenie niszczących wszystko na swej drodze środków protekcjonistycznych, lecz będziemy mieli raczej do czynienia z częstszym wykorzystywaniem istniejących zasad i narzędzi, w rodzaju działań podejmowanych przez Światową Organizację Handlu (WTO). Ich celem będzie zapewnienie sprawiedliwego handlu w obszarach, w których USA dostrzegają nierówne warunki konkurencji.

Dlaczego w USA odżyła retoryka populizmu?


- Mamy szereg stanów, w których obserwuje się znaczący spadek zatrudnienia w sektorze wytwórczym, a politycy reprezentujący wszystkie opcje polityczne, tj. zarówno obóz republikanów, jak i demokratów, reagują na tę rzeczywistość.

Zmniejszenie liczby miejsc pracy w sektorze wytwórczym w niektórych obszarach nie nastąpiło jednak wskutek zagranicznej konkurencji czy przenoszenia produkcji do Meksyku. Prawdopodobnie na spadku zatrudnienia w większym stopniu niż handel zaważyła automatyzacja.

Jest to skomplikowana kwestia i o ile sprawiedliwy handel ma istotne znaczenie, o tyle ważna jest również świadomość, że rynki ewoluują, technologia staje się coraz doskonalsza, a kapitał ludzki danego miasta, regionu czy stanu należy ciągle rozwijać, by utrzymać jego konkurencyjność.

Gospodarka XXI wieku wymaga czegoś więcej niż tylko retoryki - wymagać będzie zapewnienia sprawiedliwego handlu przy jednoczesnym powstrzymaniu się od tworzenia barier, które uderzałyby w konsumentów i firmy, a co za tym idzie, w gospodarkę narodową.

Rozmawiał: Piotr Stefaniak

* * *
Cała rozmowa ukaże się w najnowszym wydaniu magazynu gospodarczego Nowy Przemysł.

* * *

Tony Housh weźmie udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Będzie uczestnikiem debaty "Przyszłość współpracy gospodarczej Europa-USA", 11 maja 2017 r. | 13.30-15.00. Dowiedz się więcej o EEC 2017

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes AmCham, gość EEC 2017: w XXI w. handel sprawiedliwy, ale bez barier

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!