Prezes ING BŚ: wejście do unii bankowej to dla nas więcej obciążeń

W obecnej, dobrej finansowo sytuacji polskich banków, wejście Polski do unii bankowej mogłoby oznaczać więcej obciążeń wiążących się ze składkami na fundusze ratunkowe, czy system ochrony depozytów, w których polski system musiałby partycypować - ocenia w wywiadzie dla wnp.pl Małgorzata Kołakowska, prezes ING Banku Śląskiego.

Unia bankowa, jej ostateczny kształt, konsekwencje i znaczenie dla przyszłości sektora w Europie oraz zmiany w regulacjach dotyczących sektora bankowego będą tematem panelu "Sektor bankowy w Unii Europejskiej", który odbędzie się 14 maja w Hotelu Monopol podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Jak pani ocenia ostateczny kształt unii bankowej i jakie może mieć konsekwencje i znaczenie dla przyszłości sektora w Europie?

- Obecnie w projekcie unii bankowej jest jeszcze sporo niewiadomych, dlatego trudno mówić o konkretnych konsekwencjach dla Polski zarówno z punktu widzenia makroekonomicznego, jak i samego sektora bankowego.

Na wejście Polski do unii bankowej należy patrzeć przez pryzmat polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorców. Należy zapewnić możliwość sięgnięcia do funduszy zgromadzonych przez Europejski Bank Centralny dla poprawy płynności, gdyby wystąpiła taka konieczność.

Konieczna jest także budowa Bankowych Funduszy Gwarancyjnych. Zagraniczne systemy finansowe nie posiadają często takiego instrumentu zabezpieczeń, nie gromadziły środków, które budowałyby zabezpieczenie w sytuacji kryzysowej. I tu polski sektor bankowy już teraz ma przewagę. Mamy sprawnie funkcjonujący system gwarantowania depozytów, co jest jednym w elementów tworzenia unii bankowej. Można powiedzieć, że w tej dziedzinie jesteśmy bardziej zaawansowani, i to z nas Europa mogłaby czerpać wzorce.

Jakie czynniki pani zdaniem przemawiają za przyłączeniem się do unii bankowej?

- Przede wszystkim unia bankowa ułatwiłaby kontakty między nadzorami krajowymi. Obecnie KNF musi współpracować z wieloma podobnymi instytucjami w Europie. Jednolity nadzór bankowy znajduje się we Frankfurcie, tam też mają być tworzone podgrupy do rozwiązywania konkretnych spraw.

Poza tym w polskim sektorze bankowym dominują banki będące własnością instytucji europejskich. Dlatego przystępując do wspólnego nadzoru bankowego zyskalibyśmy w pewnym stopniu większy wpływ na decyzje dotyczące kształtu europejskiego sektora bankowego.

A co przemawia na niekorzyść naszej obecności w tym europejskim przedsięwzięciu?

W obecnej, dobrej finansowo sytuacji polskich banków, taki akces mógłby oznaczać więcej obciążeń wiążących się ze składkami na fundusze ratunkowe, czy system ochrony depozytów, w których polski system musiałby partycypować. Oczywiście nie można mówić o unii bankowej w oderwaniu od unii monetarnej. Wraz z wejściem do unii bankowej i strefy euro pozbawiamy się możliwości prowadzenia odrębnej polityki makroekonomicznej.

Cały wywiad z Małgorzatą Kołakowską, prezes ING Banku Śląskiego opublikujemy w majowym wydaniu Nowego Przemysłu.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes ING BŚ: wejście do unii bankowej to dla nas więcej obciążeń

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!