XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Prezes PFR: musimy sami dbać o zabezpieczenie na emeryturę

Prezes PFR: musimy sami dbać o zabezpieczenie na emeryturę
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Jeśli nie chcemy, aby nasze dzieci płaciły wyższe podatki musimy sami dbać o to, by mieć zabezpieczenie na emeryturę - powiedział w rozmowie z PAP prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys po zakończeniu debaty "Rynek po reformie emerytalnej" w ramach 12. Forum Funduszy Inwestycyjnych.

Zgodnie z tzw. Planem Morawieckiego wdrażany jest program, który ma upowszechnić wśród Polaków nowe formy oszczędzania z myślą o przyszłej emeryturze. Obejmuje on głównie tworzenie tzw. Pracowniczych Planów Kapitałowych w miejscu, w którym pracujemy. W oszczędnościach partycypowaliby zarówno pracodawca, jak i pracownik. "Ze strony państwa również byłyby bodźce podatkowe. Pozwoliłoby to na upowszechnienie tego systemu, co jest bardzo ważne biorąc pod uwagę niekorzystne zmiany demograficzne. Mniej będzie w przyszłości osób pracujących, a więcej emerytów" powiedział Borys.

I dodał: "Jeżeli nie chcemy, aby nasze dzieci miały wyższe składki, wyższe podatki musimy dzisiaj sami również dbać o to, by budować oszczędności, aby mieć zabezpieczenie finansowe na emeryturę".

Jak podkreślił szef PFR, temu zabezpieczeniu emerytalnemu najbardziej służą właśnie Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli oszczędzanie na emeryturę u pracodawcy, ale również upowszechnienie indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego, czyli przekształcenie Otwartych Funduszy Emerytalnych. "16 milionów uczestników OFE miałoby utworzone takie konta, na których byłyby zarejestrowane środki pochodzące z OFE" - wyjaśnił rozmówca PAP.

Borys wskazał, że można również, wykorzystując tę formę, zdecydować się na dodatkowe oszczędności "korzystające też z ulg podatkowych po to, by bufor finansowy na starość był jak największy". Jak dodał prezes PFR obecnie prace nad stosownymi ustawami są w gestii Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rodziny.

Jak podkreślił Borys w przyszłym systemie emerytalnym powinniśmy postawić na różnorodność. "Ważny jest publiczny, bezpieczny system oparty o Zakład Ubezpieczeń Społecznych, lecz równie ważny jest tzw. III filar - prywatny, dobrowolny. Ale zapewniający powszechność, tanie rozwiązanie jeśli chodzi o produkty inwestycyjne, i zapewniający, że w oparciu o własne oszczędności będziemy mieli również aktywa finansowe w momencie przechodzenia na emeryturę" - powiedział.

Według szefa PFR trend, by upowszechniać tego typu formy oszczędzania na emeryturę - zarówno w miejscu pracy, jak i w formie indywidualnej - widoczny jest obecnie w wielu krajach. "W bogatszych państwach takie systemy już są bardzo powszechne - w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, w krajach nordyckich i w Niemczech. Powszechność tzw. III filaru, czyli dobrowolnych form oszczędzania na emeryturę wynosi tam ponad 50 proc., a nawet sięga 75 proc. W Polsce jest to zaledwie ok. 10 proc. Warto poprzez tego typu ważną reformę upowszechnić formy oszczędzania z myślą o emeryturze" - zaznaczył.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes PFR: musimy sami dbać o zabezpieczenie na emeryturę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!