XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Prezes PFR: w tym roku ok. 100 tys. MŚP skorzystało już z instrumentów wsparcia

Prezes PFR: w tym roku ok. 100 tys. MŚP skorzystało już z instrumentów wsparcia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Tylko w tym roku ok. 100 tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw skorzystało z różnych instrumentów wsparcia, a gwarancje dla nich wyniosły 22 mld zł, co przekłada się na 30 mld w kredytach w sektorze bankowym - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys w środę w Warszawie.

Szef PFR wziął udział w forum dla małych i średnich przedsiębiorstw "Twój biznes nasze wsparcie", organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), a objętym patronatem Ministerstwa Rozwoju.

Borys wypowiadał się w kontekście pomocy dla małych i średnich firm w konsultowanej obecnie przez MR Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR). Jak podkreślił, sektor MŚP jest priorytetowy dla Polskiego Funduszu Rozwoju. "Jesteśmy w gospodarce, w której małe i średnie firmy tworzą 70 proc. zatrudnienia i dwie trzecie Produktu Krajowego Brutto. Zgadzam się też, że jest pewne optimum między rozdrobnieniem a skalą działalności - polska gospodarka jest bardzo mocno rozdrobniona, powinniśmy więc dążyć do tego, żeby firmy w niektórych branżach się konsolidowały, a przez to były bardziej konkurencyjne na rynkach międzynarodowych" - mówił.

"W ramach tego co my robimy, tylko w tym roku podsumowaliśmy, że około 100 tysięcy małych i średnich firm skorzystało z różnego typu wsparcia. Głównie dotyczy to programów gwarancji de minimis dla małych i średnich przedsiębiorstw, dystrybuowanych za pośrednictwem banków, po to, aby ten koszt finansowania był trochę niższy, a finansowanie było bardziej dostępne, ale bez eliminowania mechanizmu oceny ryzyka kredytowego" - podkreślił.

"To jest w tej chwili 22 mld takich gwarancji udzielonych, co przekłada się na 30 mld kredytów w sektorze bankowym" - mówił. Jak tłumaczył, pomagają one przedsiębiorcom w rozwinięciu biznesu i działaniu w większej skali.

"Bank Gospodarstwa Krajowego udziela w tej chwili takich kredytów, czy gwarancji na innowacje, trochę pod kątem ukierunkowania tych inwestycji w nowe technologie. Także PARP ma szereg programów z tym związanych" - wskazał szef PFR. Przypomniał też o ogłoszonym w Krynicy programie wsparcia rozwoju na rynkach międzynarodowych.

"W tym nowym systemie przedstawicielstw międzynarodowych chcemy, by służyły one małym i średnim (firmom) w tym, aby na przykład nasze biuro w Brazylii czy w Chinach mogło służyć jako przedstawicielstwo zagraniczne takiej małej i średniej firmy, gdzie może mieć dostarczone usługi księgowe, adres, bo wiadomo, że takiej firmy nie stać by było na własne przedstawicielstwo" - wyjaśnił.

Uczestnicząca w debacie wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz określiła wsparcie państwa dla MŚP mianem "inteligentnego pieniądza", który nie stanowi środka łatwego do pozyskania. Jednocześnie - wskazała - sprzyja celowi SOR, a więc rozwinięciu się małych przedsiębiorstw w średnie, a średnich w duże.

Prezentując założenia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, wiceszefowa MR wskazywała na potrzebę selekcji branż priorytetowych dla polskiej gospodarki. Wśród nich wymieniła m.in. elektromobilność, przemysł lotniczy i kosmiczny, systemy wydobywcze, żywność wysokiej jakości, odzysk materiału surowcowego, czy ekobudownictwo, realizowane poprzez projektowany program rządowy Mieszkanie plus.

"To też wynik analizy, gdzie jesteśmy dzisiaj i gdzie możemy być w horyzoncie trzech, pięciu, dziesięciu lat" - mówiła.

Dr Jacek Adamski z Lewiatan Business Angels zauważył, że Unia Europejska zakazuje polityki sektorowej, czyli wspierania pewnych branż kosztem innych. Ale - zauważył - polityka spójności pozwala na pewne wyjątki i wyznaczenie tzw. inteligentnych specjalizacji. "To stwarza pokusę, by wybrać przyszłych liderów i ich wspomagać" - mówił.

"To będzie trwało do roku 2023. To jest okres historyczny, w którym można zrealizować politykę sektorową. Zróbmy tak, by była ona mądra i skuteczna, a nie tak, byśmy omyłkowo wybrali pewne dziedziny gospodarki, czy branże przemysłowe, które okażą się porażką i te środki bezpowrotnie będą zmarnowane" - podkreślił.

Według niego ryzyko jest "olbrzymie" i dobór branż powinien być poprzedzony ścisłymi i niespiesznymi konsultacjami z kołami gospodarczymi. Wskazał, że w SOR zabrakło mu np. branży meblarskiej, która świetnie się rozwija, oferuje dużą wartość dodaną, mimo że nie jest źródłem innowacji. "Wartość dodana tkwi w materiałach, brandzie i we wzornictwie. To nie jest high-tech, innowacyjności za dużo tam nie ma" - przyznał, postulując zarazem, by design traktować tak samo jak innowacyjność.

Odnosząc się do kwestii przemysłu rolno-spożywczego zwrócił natomiast uwagę, że wartość dodana tego sektora nie zależy tylko od samego dobrego produktu, ale sposobu pakowania, ekspozycji i wyglądu. "Pieniądze przeznaczone na towaroznawstwo (...) będą o wiele lepiej wydane, niż na inwestycje" - przekonywał.

Dr hab. Jerzy Cieślik z Akademii Leona Koźmińskiego zwrócił natomiast uwagę, że nie ma bezpośredniej zależności między innowacyjnością a rozwojem; według niego motorem rozwoju jest "ambicja rozwojowa" przedsiębiorcy. Przypomniał przy tym, że w Polsce istnieje 1,8 mln mikroprzedsiębiorstw, z czego 1,2 mln to osoby samozatrudnione. Spośród nich należy wspierać tylko te, które chcą zatrudniać pracowników, tu efekt rozwojowy byłby największy - wskazał.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes PFR: w tym roku ok. 100 tys. MŚP skorzystało już z instrumentów wsparcia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!