Prezydenci Polski i Węgier: powinniśmy lepiej spożytkować kapitał przyjaźni

Prezydenci Polski i Węgier: powinniśmy lepiej spożytkować kapitał przyjaźni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polsko-węgierska współpraca daje powody do satysfakcji. Ale nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej - powiedział prezydent RP Bronisław Komorowski, podsumowując z polskiej perspektywy zakończone w Warszawie Forum Gospodarcze Polska-Węgry.

Mimo kryzysu, nasza wymiana towarowa sięgnęła w ub. roku 6 mld euro. Wiele krajów nie ma tak wysokiego PKB. Jednak nasze obroty handlowe mogą być większe, czego dowodzi przykład polsko-słowackiej lub polsko-czeskiej wymiany towarowej.

- W naszych kontaktach liczy się też przyjaźń, która jest podstawą zaufania - powiedział prezydent Komorowski. - To kapitał bezcenny, bez którego trudno cokolwiek robić, możemy i powinniśmy go więc lepiej spożytkować.



Możliwość większej współpracy biznesu nie sprowadza się tylko do obu krajów, ale także do rynków trzecich - Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej, podkreślił prezydent RP. Razem już osiągnęliśmy wiele celów. Wiemy też, że tę współpracę można wzmocnić i uczynić większą, także w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

A potrzeby są duże. Powinniśmy rozbudować infrastrukturę komunikacyjną, energetyczną i gazową, na osi północ-południe. Lepsza sieć dróg i kolei między naszymi krajami stworzyłaby też wielki most połączeń transportowych, które będą służyć całemu regionowi EEC.

- To forum było dobrą okazją do poznania możliwości większej współpracy, a także okazją do ciekawej rozmowy, od której zwykle zaczyna się wiele nowego - podsumował Bronisław Komorowski. - Liczę na konsekwentne, skuteczne wdrażanie ustaleń.

Prezydent János Áder także podkreślił duże możliwości rozszerzenia współpracy gospodarczej obu krajów. „Węgry na Słowację eksportują więcej towarów, niż do Polski, która jest cztery razy większym rynkiem” - mówił.



Z tego powodu, jak także nierównowagi w węgiersko-polskiej wymianie towarowej (mamy od wielu lat nadwyżkę w obrotach handlowych), czy nierównowagi w bezpośrednich inwestycjach zagranicznych (firmy węgierskie zainwestowały w Polsce ok. 1,5 mld euro, nasze na Węgrzech - ponad połowę mniej), nasz partner widzi pole do zmian.

- Tę sytuację należy zmienić, mówiliśmy o tym w rozmowie z panem Komorowskim - podkreślił János Áder. - Mamy też pozytywne sygnały, że Węgry będą tworzyły lepsze warunki dla inwestorów zagranicznych, także z Polski.

Mówiąc o roli podobnych debat dla rozwoju biznesu wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński powiedział, że była ona jedną z cyklu. Minister zaprosił też na majowy Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. - Zaproponowałem, aby wzięli w nim udział także przedstawiciele innych krajów, w tym afrykańskich, gdzie wspólnie możemy szukać możliwości rozszerzenia współpracy - powiedział.



Organizatorami Forum Gospodarczego Polska-Węgry byli: Ministerstwo Gospodarki RP, Ministerstwo Gospodarki Narodowej Węgier, Hungarian Investment and Trade Agency oraz grupa PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Zobacz także relacje z innych paneli Forum: Polska-Węgry: inwestycje mogą być większe
Duży potencjał do zwiększenia polsko-węgierskiej współpracy
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezydenci Polski i Węgier: powinniśmy lepiej spożytkować kapitał przyjaźni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!