Prezydent Chin: chcemy rozwijać strategiczne partnerstwo z Polską

Prezydent Chin: chcemy rozwijać strategiczne partnerstwo z Polską
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska jest ważnym partnerem Chin w Europie Środkowo-Wschodniej i Unii Europejskiej - powiedział podczas spotkania z premier Beatą Szydło w Pekinie prezydent Chin Xi Jinping. Jak podkreślił, ChRL chce rozwijać strategiczne partnerstwo z Polską.

Jak dodał Xi, Polska była jednym z pierwszych krajów, które nawiązały stosunki dyplomatyczne z Chińską Republiką Ludową. "Tradycyjna przyjaźń między Chinami i Polską ma solidne podstawy i jest bardzo cenna. Mamy wszelkie powody ku temu, by wzmocnić i rozwijać tradycyjną przyjaźń obu krajów" - mówił chiński przywódca w Wielkiej Hali Ludowej, gdzie w piątek spotkał się z szefową polskiego rządu.

"Jestem pod wielkim wrażeniem pozytywnego nastawienia pani premier do rozwoju stosunków między obu krajami i pragmatycznego podejścia w rozwiązywaniu problemów" - zauważył. Jak podkreślił, "Polska jest ważnym partnerem Chin w Europie Środkowo-Wschodniej i UE. Chcemy rozwijać wszechstronne partnerstwo strategiczne z Polską". 

Od spotkania z prezydentem ChRL polska premier rozpoczęła w piątek wizytę w tym kraju. Jej przewodnim tematem jest współpraca gospodarcza, m.in. w kontekście realizowanej przez Chiny koncepcji Nowego Jedwabnego Szlaku, zwanego też projektem Jednego Pasa i Jednego Szlaku.

Tematem piątkowych rozmów premier w Pekinie będzie pogłębianie gospodarczej współpracy pomiędzy Polską a Chinami. Podczas spotkania z premierem Chin ma dojść do podpisania dwóch dokumentów: umowy o współpracy w dziedzinie turystyki oraz memorandum o współpracy w zakresie gospodarki wodnej.

W piątek w Pekinie zaplanowany jest również udział szefowej polskiego rządu w spotkaniu z prezesami chińskich firm i funduszy inwestycyjnych.

Beata Szydło weźmie także udział w międzynarodowym Forum Pasa i Szlaku, które rozpocznie się w niedzielę w Pekinie. Wezmą w nim udział przedstawiciele krajów, które chcą przyłączyć się do realizacji tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku łączącego drogą lądową Azję i Europę - łącznie blisko 30 przywódców państw z całego świata.

Koncepcja Jednego Pasa i Jednej Drogi ma na celu połączenie drogą lądową Europy i Azji. Polska może stać się istotnym punktem na trasie szlaku.

Do Chin wraz z premier udaje się powołany w ostatnich dniach przez Radę Ministrów pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild. Według niego realizacja inwestycji, która obok centralnego lotniska dla Polski ma uwzględniać także skomunikowanie transportu kolejowego i drogowego, jest realna w terminie 10 lat.

W Pekinie są także obecni szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki, wiceminister środowiska Mariusz Gajda, wiceminister spraw zagranicznych Joanna Wronecka, wicedyrektor Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych Radosław Pyffel i prezes KGHM Radosław Domagalski. Domalgaski informował o tym, że w Pekinie planowana jest dyskusja na temat zwiększenia współpracy z chińskim Minmetals Corporation, co może się przełożyć na "nowe możliwości biznesowe".

Import z Chin stanowi 12 proc. polskiego importu i wynosi 21 mld euro. Z kolei eksport do Chin to zaledwie 0,94 proc. wartości polskiego eksportu w całości. Eksportujemy do Chin m.in. miedź rafinowaną, meble i czekoladę. Od czerwca 2016 r. chiński rynek jest otwarty na polskie jabłka.

Podczas wizyty premier w Pekinie zaplanowane są także spotkania z przedstawicielami chińskiej Polonii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezydent Chin: chcemy rozwijać strategiczne partnerstwo z Polską

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!