XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Prezydent: trzeba monitorować wpływ Ukrainy na polską gospodarkę

Prezydent: trzeba monitorować wpływ Ukrainy na polską gospodarkę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Trzeba być hojnym na miarę naszych możliwości i mądrze adresować pomoc dla Ukrainy, by została ona odpowiednio wykorzystana i przyniosła dobre i trwałe efekty - ocenił w środę prezydent Bronisław Komorowski po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Spotkanie RBN było poświęcone doświadczeniom i wnioskom na przyszłość z 15-letniej obecności Polski w NATO oraz konsekwencjom kryzysu ukraińskiego dla bezpieczeństwa naszego kraju. Ta ostatnia kwestia zdominowała obrady i oświadczenie prezydenta dla prasy.

"Trzeba być hojnym na miarę swoich możliwości. Trzeba być odważnym w formułowaniu mądrych oczekiwań pod adresem struktur międzynarodowych, szczególnie UE, ale i reszty świata zachodniego, jeśli chodzi o formy pomocy dla Ukrainy. Ale trzeba tę całą pomoc mądrze adresować, kierując się nie tylko sercem, ale przede wszystkim racjonalnym umysłem po to, aby ta pomoc został odpowiednio wykorzystana i przyniosła dobre efekty na trwałe" - powiedział po posiedzeniu Komorowski.

Zdaniem prezydenta nie warto się spierać o wysokość pomocy finansowej, bo wszyscy chcą, by była ona jak najhojniejsza, lecz o to, by była ona udzielana jak najmądrzej.

Komorowski przypomniał też pomoc udzieloną Polsce 25 lat temu - zrolowanie i restrukturyzację zadłużenia oraz gwarancje udzielone przez MFW. "Musi ta pomoc być udzielona tak, żeby zachęcić Ukrainę do głębokich zmian, tak jak nas zachęciła wtedy" - zwrócił uwagę prezydent.

"Nie ma mądrzejszej drogi niż ta, którą wybrała Polska wtedy i trzeba zachęcać wszystkich, żeby Ukraina poszła drogą podobną do polskiej" - apelował prezydent. "Tylko ten kierunek poprzez głęboką reformę systemu gospodarczego, politycznego Ukrainy gwarantuje sukces w przyszłości" - podkreślił.

Informację o skutkach wydarzeń na Ukrainie dla bezpieczeństwa Polski przedstawili podczas posiedzenia RBN szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz oraz wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Jak relacjonował prezydent, Sienkiewicz mówił o skutkach rozpadu systemu zarządzania strukturami siłowymi Ukrainy i poinformował, że udaje się - dzięki poprzedniemu zaangażowaniu - zachować pełną kontrolę nad granicą polsko-ukraińską od strony polskiej.

Natomiast informacja Piechocińskiego o stanie gospodarki ukraińskiej oraz jej perspektywach i wpływie na gospodarkę polską - zdaniem prezydenta - była interesująca, ale i niepokojąca. Według Komorowskiego od paru miesięcy zaznacza się negatywny wpływ wydarzeń na Ukrainie na polską gospodarkę. "Będziemy się to starali obserwować i reagować" - podkreślił prezydent.

Zaznaczył, że "to jest niewątpliwie dla Polski poważny sygnał, świadczący o tym, że żaden kraj europejski, a szczególnie tak bliski sąsiad jak Polska, nie może być obojętny na zachodzące negatywne zjawiska w gospodarce ukraińskiej, bo one także będą dotyczyły gospodarek innych krajów".

Prezydent powiedział, że przekazał premierowi Donaldowi Tuskowi notatkę na temat potencjalnych obszarów polskiego wsparcia reform na Ukrainie. Wynika z niej, że powinny się one opierać na dwóch filarach: stanowisku MFW w zakresie warunków pomocy finansowej oraz zapisach umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE.

Natomiast Polska - zdaniem prezydenta - może, korzystając z doświadczenia z transformacji, wspomóc Ukrainę w trzech obszarach: w tworzeniu warunków dla rozwoju sektora małych i średnich przedsiębiorstw; reformie samorządowej; budowie całościowego systemu zwalczania korupcji. "Akurat te obszary nie wymagają żadnych wielkich pieniędzy. (...) To nie są obszary, które wymagają jakichś szczególnie trudnych decyzji, ale wymagają pewnej odwagi politycznej" - ocenił Komorowski

RBN omówiła też doświadczenia i wnioski na przyszłość z 15 lat obecności Polski w NATO. Przy okazji oceniono też relacje NATO-Ukraina oraz zachowanie ukraińskich sił zbrojnych podczas ostatniego kryzysy. Prezydent zwrócił uwagę, że Ukraińcy biorą udział w NATO-wskich operacjach, w tym w Afganistanie, i ćwiczeniach jak np. Steadfast Jazz w ub.roku w Polsce.

Zdaniem prezydenta dzięki pogłębionej współpracy z NATO dowództwo ukraińskiej armii zachowało się bardzo umiarkowanie. "Nie dała się armia ukraińska wciągnąć w konflikt wewnętrzny, co samo w sobie świadczy o głębokości zmian zachodzących w systemie obronnym Ukrainy" - ocenił prezydent. Zapowiedział, że Polska będzie dążyła do pogłębienia współpracy wojskowej z Ukrainą, co mają zaplanować MON i BBN.

RBN to konstytucyjny organ doradczy prezydenta. W jej skład wchodzą marszałkowie obu izb parlamentu, premier, wicepremier, ministrowie spraw zagranicznych, obrony i spraw wewnętrznych, a także szefowie partii reprezentowanych w parlamencie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezydent: trzeba monitorować wpływ Ukrainy na polską gospodarkę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!