Problem z wkładem własnym? Pomoże III filar

Problem z wkładem własnym? Pomoże III filar
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od przyszłego roku zmienia się wysokość wymaganego wkładu własnego przy zakupie nieruchomości na kredyt. W tym roku wynosi 10% wartości nieruchomości, a od 1 stycznia będzie to już 15%.

Nie oznacza to jednak, że osoby nieposiadające wkładu własnego tej wysokości nie będą mogły dokonać zakupu mieszkania na kredyt. Pomocą może być trzeci filar emerytalny.

Możliwości jest wiele

Przy co najmniej 10% wkładzie, pozostałą część będzie można dodatkowo ubezpieczyć, ale nie tylko. – Będzie można ubiegać się o kredyt także mając dodatkowe zabezpieczenie w formie blokady środków na rachunku bankowym. W porozumieniu z bankiem, przedstawia się odpowiednią sumę środków zgromadzonych na rachunku bankowym, do których nie będzie dostępu. Są to środki, które będą musiały znajdować się na koncie. Inną formą dodatkowego zabezpieczenia kredytu jest zastaw na denominowanych w złotych dłużnych papierach wartościowych Skarbu Państwa lub Narodowego Banku Polskiego - wyjaśnia Maciej Krzysztoszek z Komisji Nadzoru Finansowego.

IKE i IKZE na wkład własny?

Alternatywną wersją zabezpieczenia mogą być też środki zgromadzone w ramach trzeciego filara. - Jeżeli ktoś posiada środki gromadzone na IKE (Indywidualne konto emerytalne) lub IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego), wówczas będzie mógł wykorzystać te środki jako formę zabezpieczenia kredytu, obniżając wymagany wkład własny do poziomu 10% już od 2016 roku. KNF nie widzi przeszkód by już teraz, przed zmianą wysokości wymaganego wkładu własnego, korzystać z tej formy. Środki zgromadzone na IKE lub IKZE powinny zostać określone w umowie kredytowej dokładnie tak, by bank też wiedział w jakiej wartości ma zastaw. W takiej sytuacji kolejne środki gromadzone na kontach emerytalnych nie będą już podlegały zastawowi przez bank - dodaje Krzysztoszek.

To dobre rozwiązanie - uważa Mikołaj Fidziński, analityk Comperia.pl. Jego zdaniem w ten sposób pokazujemy bankowi, że mamy pieniądze i że jesteśmy wiarygodnymi kredytobiorcami. – To właśnie o to chodzi, żeby pokazać bankowi, że nas stać na kredyt. Jeżeli ktoś ma środki zgromadzone np. w trzecim filarze, to jest to bardzo dobre rozwiązanie i pomocna dłoń dla kredytobiorców – dodaje Fidziński.



Większy wkład własny - tańszy kredyt

Ekspert zwraca również uwagę, że im większy wnosimy wkład własny przy zaciąganiu kredytu, tym mniej on nas kosztuje. – Im niższa kwota kredytu, tym niższe odsetki i łączny koszt zobowiązania. Banki również uzależniają wysokość oprocentowania kredytu od wysokości wkładu własnego. Im wyższy wkład własny, tym niżej oprocentowany kredyt. Różnica między 20% a 10% wkładu własnego, przekłada się na różnicę marży w wysokości około 0,15-0,20%. W skali całego kredytu mogą to być dziesiątki tysięcy złotych – zauważa ekspert.

Zgodnie z Rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego, wymagany wkład własny będzie systematycznie rósł. Od przyszłego roku będzie to 15%, a w 2017 roku już 20%.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Problem z wkładem własnym? Pomoże III filar

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!