Produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna poniżej prognoz

Produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna poniżej prognoz
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sprzedaż detaliczna w styczniu 2015 r. liczona w cenach stałych była wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku o 3,3 proc. - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. Produkcja przemysłu wzrosła o 1,7 proc. (rdr), a budowlano-montażowa o 1,3 proc.

Zdaniem ekonomistów pokazane przez GUS wskaźniki okazały się co prawda gorsze od oczekiwań, niemniej obraz wyłaniający się z ich bardziej szczegółowej analizy nie jest pesymistyczny.

"W styczniu br. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 3,3 proc. (wobec wzrostu o 4 proc. przed miesiącem oraz o 4,8 proc. w styczniu ub. roku). W porównaniu z grudniem ub. roku miał miejsce sezonowy spadek sprzedaży detalicznej o 22,1 proc. (wobec spadku przed rokiem o 21,3 proc.)" - podał GUS w tzw. opracowaniu sygnalnym na temat dynamiki sprzedaży.

Według GUS wyższa niż w styczniu ub. roku była sprzedaż w większości grup. Spośród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem najwyższy wzrost odnotowano w jednostkach prowadzących tzw. pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 11,6 proc. wobec wzrostu o 7,2 proc. przed rokiem) oraz w podmiotach zajmujących się handlem żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi (o 7,7 proc. wobec 5,4 proc.).

"W pozostałych grupach o niższym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem znacznie zwiększyła się sprzedaż w grupowaniach: "tekstylia, odzież, obuwie" (o 18,3 proc.) oraz +prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (o 16,4 proc.). Spadek sprzedaży wykazały natomiast podmioty handlujące paliwami stałymi, ciekłymi i gazowymi (o 7,2 proc.) jak również podmioty z grupy +pozostałe+ (o 11,3 proc.)" - napisano w komunikacie GUS.

Licząc w cenach bieżących sprzedaż detaliczna w styczniu była wyższa o 0,1 proc. wobec stycznia 2014 r. i niższa o 22,6 proc. w porównaniu z grudniem zeszłego roku. Ekonomiści spodziewali się, że sprzedaż liczona w cenach bieżących wzrosła o 0,5 proc. wobec wzrostu o 1,8 proc. w grudniu i spadła o 22,2 proc. wobec grudnia ub. r. (po wzroście o 19,6 proc. w grudniu).

GUS podał ponadto, że w styczniu br. produkcja sprzedana przemysłu (w cenach stałych) była wyższa o 1,7 proc. w porównaniu ze styczniem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 4,2 proc. i o 3,1 proc. niższa w porównaniu z grudniem ub. roku.

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 4 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,4 proc. wyższym w porównaniu z grudniem ub. roku" - wyjaśnił GUS.

Według wstępnych danych GUS produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane była w styczniu br. o 1,3 proc. wyższa niż przed rokiem i o 65,2 proc. niższa w porównaniu grudniem ub. roku. "Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie o 3,2 proc. wyższym w porównaniu ze styczniem ub. roku i o 0,7 proc. niższym w stosunku do grudnia ub. roku" - napisano w komunikacie.

GUS poinformował, że w styczniu tego roku ceny produkcji sprzedanej przemysłu były niższe o 2,9 proc. w porównaniu ze styczniem 2014 r. o 0,2 proc. niższe niż w grudniu ub.r. Spadek cen odnotowano również w produkcji budowlano-montażowej - były one niższe o 0,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku i o 0,1 proc. niższe niż w grudniu 2014 r.

Urząd statystyczny poinformował ponadto, że w styczniu 2015 r. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż w styczniu 2014 roku. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, na budowę których wydano pozwolenia oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

"Według wstępnych danych, w styczniu 2015 r. oddano do użytkowania 11 tys. 208 mieszkań, tj. o 10,8 proc. mniej niż w styczniu 2014 r. i o 20,3 proc. mniej niż odpowiednio w 2013 r. W styczniu 2015 r. wydano pozwolenia na budowę 10 tys. 587 mieszkań, tj. o 21 proc. więcej niż w styczniu 2014 r. (kiedy notowano wzrost o 8,5 proc.). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 7 tys. 236, tj. o 11,8 proc. wobec wzrostu przed rokiem o 56,2 proc." - podał GUS.

Ekonomiści banku Pekao zwrócili uwagę na gorszy od oczekiwań odczyt produkcji przemysłowej w styczniu. Ich zdaniem to m.in. wynik trudnej sytuacji w górnictwie - strajków, gwałtownego pogorszenia opłacalności wydobycia. Zaznaczono, że znaczący spadek odnotowano także w kategorii "wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę", co najprawdopodobniej było związane z łagodnymi warunkami pogodowymi w styczniu. Według nich łagodna zima nie znalazła odzwierciedlenia w wynikach produkcji budowlano-montażowej, które były rozczarowujące.

Zdaniem ekonomistów z Pekao podane przez GUS dane o sprzedaży detalicznej w ujęciu realnym wyglądają natomiast całkiem solidnie. "W takim podejściu publikowane dziś dane za styczeń wyglądają całkiem solidnie, ukazując wzrost o 3,3 proc. rdr. Jeśli wziąć pod uwagę bardzo silny wzrost realnego funduszu płac w styczniu (6,2 proc. rdr, najsilniej od 6 lat), to perspektywy dalszego wzrostu sprzedaży są jak najbardziej pozytywne. W tym kontekście zakładamy, że jeśli w marcu dojdzie do obniżek stóp NBP, cięcie wyniesie 25 pb" - ocenił główny ekonomista Pekao Marcin Mrowiec.

Także według ekonomistów z banku Raiffeisen Polbank bogata porcja podanych przez GUS informacji na pierwszy rzut oka rozczarowuje, jednak ich "wnętrze" niesie za sobą bardziej optymistyczne wskazania. Zaznaczyli, że niska dynamika produkcji, także budowlana, była w dużym stopniu efektem kalendarzowym. Na danych negatywnie zaważyło także strajkujące górnictwo, oraz cieplejsza niż rok temu zima ograniczająca popyt na energię. Zwrócono uwagę, że wzrosty produkcji nadal notowane są w znaczącej większości branż (22 z 34) z utrzymującą się dominacją tych o dużej ekspozycji na popyt zagraniczny.

"Nominalny wzrost sprzedaży detalicznej zaledwie o 0,1 proc. rdr to przede wszystkim efekt pogłębiającej się (...) presji deflacyjnej w handlu detalicznym. W ujęciu realnym sprzedaż wzrosła o 3,3 proc. rdr - nieznacznie powyżej średniego wyniku dla IV kwartału minionego roku. Wzrosty sprzedaży dóbr trwałych (meble, rtv, agd 4,5 proc. realnie), a także powoli wzrastająca dynamika sprzedaży samochodów (1,5 proc. realnie) pokazuje poprawiającą się kondycję finansową gospodarstw domowych" - zauważyli ekonomiści z Raiffeisen Polbank.

Także ekspert z Centrum Badań i Analiz Pracodawców RP Damian Olko uważa, że dane dotyczące sprzedaży detalicznej w styczniu nie przesądzają, iż polskiej gospodarce grozi silne spowolnienie. Olko wskazał, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych była znacznie wyższa niż liczona w cenach bieżących. "Polscy konsumenci kupują zatem coraz więcej dóbr w ujęciu realnym, ale pogłębiająca się deflacja zmniejsza ich wartość nominalną" - wyjaśnił. Zdaniem ekspertów Pracodawców RP także dane o produkcji, choć wyraźnie słabsze od grudniowych, nie oznaczają definitywnie pogorszenia koniunktury. Inne wskaźniki wciąż sygnalizują bowiem jej wyraźną poprawę, poza tym po wyeliminowaniu czynników sezonowych produkcja wzrosła o 4 proc. licząc rok do roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna poniżej prognoz

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!