Produkt krajowy brutto do lamusa?

Produkt krajowy brutto do lamusa?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022


Najpopularniejszy miernik ekonomiczny - PKB - w erze cyfrowej rewolucji nie daje pełnego obrazu gospodarki, szczególnie jeśli chodzi o ludzką wydajność.

PKB to jeden z podstawowych mierników efektów pracy społeczeństwa danego kraju stosowany w rachunkach narodowych. Opisuje zagregowaną wartość dóbr i usług finalnych wytworzonych przez narodowe i zagraniczne czynniki produkcji na terenie danego kraju  w ciągu najczęściej jednego roku. PKB jest miarą wielkości gospodarki. Problem w tym, że gospodarka się zmienia, a w ostatnich latach zmiany zachodzą w bardzo szybkim tempie.

- Ponad 40 lat temu ktoś stwierdził, że będziemy mogli zobaczyć postęp gospodarki we wszystkich dziedzinach oprócz wydajności. Problem w tym, że nie liczymy dziś w PKB wydajności ludzi – podnosi Zoltán Cséfalvay, ambasador, stały przedstawiciel Węgier przy OECD i UNESCO, wiceminister w Ministerstwie Gospodarki Narodowej Węgier w latach 2010-2014.

Jako przykład ułomności PKB podaje, że miernik ten nie bierze pod uwagę tych aktywności, które ludzie wykonują obecnie sami, korzystając z internetu.

- Kiedyś, by wybrać się w podróż, trzeba było odwiedzić biuro podróży, biuro linii lotniczych, tam pracowali ludzie, których pracę można było podliczyć. Teraz robię to sam, zamawiam bilet lot przez internet, a PKB tego nie wyłapuje, dla PKB to strata. PKB został bowiem wymyślony dla społeczeństwa przemysłowego, a nie cyfrowego.

Jak dodaje, musimy jeszcze poczekać, aż wszystkie cyfrowe i technologiczne nowinki zostaną zaadoptowane do życia codziennego. - Zobaczymy, jak wtedy to wpłynie na wydajność ludzi i jak przełoży się to na nowy model PKB – kontynuuje Zoltán Cséfalvay.

Z tym, że cyfrowe społeczeństwo jest wyzwaniem dla ekonomistów, zgadza się Yousef Alhammadi, advisor, Office of Strategic Affairs, General Secretariat of the Executive Council in Abu Dhabi (GSEC) and Executive Committee Office (ECO).

- Musimy znaleźć sposób na produktywność w erze cyfrowej. Rozłączenie produktywności od wzrostu  to wyzwanie, nad którym ekonomiści muszą się pochylić – podkreśla Yousef Alhammadi.

Artykuł powstał na bazie dyskusji podczas panelu "Digitalizacja – w kierunku nowej gospodarki" w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Produkt krajowy brutto do lamusa?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!