PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prof. Belka: nie ma podstaw do zmiany stóp procentowych

Autor: wnp.pl (Katarzyna Walterska)
03-02-2016 17:01
Prof. Belka: nie ma podstaw do zmiany stóp procentowych

Kadencja prof. Marka Belki kończy się w czerwcu 2016 roku.

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Ostatnie dane makroekonomiczne nie skłaniają ani do obniżki, ani do podwyżki stóp procentowych - wynika z wypowiedzi prof. Marka Belki, prezesa NBP i przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Wszystkie dane wskazują na poprawę w realnej gospodarce.

- Nie widać czynników, które pozwoliłyby na uznanie, że przybliża się moment rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych, ale też nie ma czynników, które sugerowałyby zwiększenie się perspektyw kolejnej obniżki - powiedział prof. Belka podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP.
Prof. Andrzej Kaźmierczak, członek Rady dodał, że w świetle ostatnich danych makroekonomicznych trudno by sobie wyobrazić podwyżkę stóp procentowych. - Jednak te dane pokazują poprawę w sferze realnej - dodał.

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5 proc. Stopa lombardowa będzie nadal wynosić 2,5 proc., stopa depozytowa 0,5 proc.

Ostatni raz RPP obniżyła stopy procentowe w marcu 2015 roku, obcinając wtedy wszystkie o 50 punktów bazowych.

Co wynika z komunikatu RPP?

RPP uznała, że w świetle dostępnych danych i prognoz obecny poziom stóp sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomicznej.

W ocenie Rady, w najbliższych miesiącach dynamika CPI pozostanie ujemna ze względu na bardzo niski poziom cen surowców na rynkach światowych. Jednocześnie oczekiwane jest stopniowe przyspieszenie inflacji bazowej, czemu sprzyjać będzie stabilny wzrost gospodarczy, następujący w warunkach poprawy koniunktury w strefie euro i dobrej sytuacji na krajowym rynku pracy.

Zdaniem RPP pełniejsza ocena perspektyw kształtowania się dynamiki cen oraz wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach będzie możliwa po zapoznaniu się z marcową projekcją inflacji i PKB.

Według RPP, w Polsce wstępne dane o rachunkach narodowych za 2015 r. wskazują na przyspieszenie dynamiki PKB w IV kw. Głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego pozostaje popyt krajowy wspierany przez stabilny wzrost konsumpcji i rosnące inwestycje. Wzrostowi popytu sprzyja korzystna sytuacja na rynku pracy, pozytywne nastroje konsumentów, dobra sytuacja finansowa firm oraz wysokie wykorzystanie ich zdolności produkcyjnych.

Ze względu na wciąż utrzymującą się ujemną lukę popytową, a także jedynie umiarkowaną dynamikę wynagrodzeń w gospodarce brak jest obecnie presji inflacyjnej. Roczna dynamika cen konsumpcyjnych oraz cen produkcji pozostają ujemne. Główną przyczyną utrzymywania się deflacji jest jednak silny spadek cen surowców energetycznych na rynkach światowych w ostatnich kwartałach. Oczekiwania inflacyjne są nadal bardzo niskie. Utrzymująca się deflacja nie wywiera jak dotychczas negatywnego wpływu na decyzję podmiotów gospodarczych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 188 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP