XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Prof. Gomułka: Pomysły na OFE to żonglowanie długiem

Prof. Gomułka: Pomysły na OFE to żonglowanie długiem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rządowe propozycje w sprawie OFE zmierzają do zmniejszenia długu oficjalnego kosztem wzrostu nieoficjalnego. Ta zmiana pogorszy stan finansów publicznych w przyszłości – stwierdził prof. Stanisław Gomułka podczas konferencji Komitetu Obrony Bezpieczeństwa Emerytalnego.

To nie OFE kreują dług publiczny, mogą co najwyżej kreować popyt na papiery skarbowe, a dług publiczny pojawia się, kiedy pojawia się deficyt – mówił prof. Gomułka komentując opublikowany w środę rządowy report dotyczący funkcjonowania OFE. Jego zdaniem za wzrost polskiego zadłużenia odpowiadają kolejne rządy i parlamenty, które zaniechały niezbędnych reform. Zwrócił też uwagę, że dług lawinowo zaczął narastać dopiero w ostatnich latach, a nie od 1999 roku, kiedy powstały OFE.

Zdaniem ekonomisty, jedną z głównych wad raportu jest to, że zajmuje się jedynie OFE a nie całym systemem emerytalnym i jego wpływem na finanse publiczne. – mamy dwa rodzaje długu: oficjalny i nieoficjalny – ten drugi obejmuje np. zobowiązania państwa do wypłaty emerytur, czyli zobowiązania zapisane na kontach i subkontach w ZUS. O tym jednak w raporcie się nie wspomina – mówił prof. Gomułka. Obecnie oficjalny dług publiczny wynosi ok. 900 mld zł, nieoficjalny –według szacunków 3 bln zł. Rządowe propozycje zmierzają do zmniejszenia długu oficjalnego, ale zaowocują znacznym wzrostem długu ukrytego – bo znacznie wzrosną zobowiązania ZUS wobec przyszłych emerytów, które przecież w przyszłości trzeba będzie zapłacić. – Tymczasem rząd w swoim raporcie nie analizuje wpływu pierwszego filara systemu emerytalnego na poziom długu publicznego.

Prof. Stanisław Gomułka skrytykował również rządowe porównania rentowności na kontach i subkontach w ZUS oraz wyników inwestycyjnych w OFE. – Stopa zwrotu na kontach i subkontach w ZUS zależy od przyjętego sposobu waloryzacji, a więc od decyzji politycznych. Tych dwóch wskaźników nie powinno się porównywać - powiedział prof. Gomułka, dodając, że rząd i parlament mogłyby przyjąć jeszcze korzystniejszy sposób waloryzacji, zapewniający jeszcze wyższą stopę zwrotu z ZUS. – Ale te zobowiązania obciążają przyszłych podatników, a im wyższa stopa zwrotu w ZUS tym wyższa kwota zobowiązań w przyszłości – powiedział prof. Gomułka.

Zdaniem ekspertów KOBE rząd ponadto w swoim raporcie nierzetelnie porównał stopy zwrotu w ZUS i OFE stosując różne metody jej wyliczania w obu przypadkach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prof. Gomułka: Pomysły na OFE to żonglowanie długiem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!