PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prof. Mączyńska, SGH: dlaczego strategie gospodarcze są u nas nieskuteczne?

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
30-07-2016 10:06
Prof. Mączyńska, SGH: dlaczego strategie gospodarcze są u nas nieskuteczne?

Dotychczasowych strategii gospodarczych nie udało się też wdrożyć dlatego, że nie przełożyły się one stricte na plany do bezwzględnego wykonania - uważa Elżbieta Mączyńska, prof. SGH, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Fot. PTWP

- W historii III RP mieliśmy wiele strategii gospodarczych. Doliczono się, że szuflady zalega 400 takich dokumentów, w tym kilka głównych o charakterze państwowym. Niestety, spośród tych ostatnich żadna nie została wdrożona w pełni, a tym bardziej nie przyniosła zakładanych efektów - mówi Elżbieta Mączyńska, prof. SGH, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Głównym powodem jest duża zmienność rządów, pracujących przeważnie w niepełnej kadencji. Kolejne ekipy  rządowe  – co należy uznać za chorobę programowania strategii gospodarczych w Polsce i wielkie marnotrawstwo dorobku intelektualnego - z powodów politycznych  przeważnie  ignorują dorobek poprzedników.
- Przecież dokumenty strategiczne opracowywane są nie tylko przez sam rząd, lecz także z udziałem ekspertów z wielu branż, często w konsultacjach społecznych. Powstaje w efekcie dokument o sporej dawce racjonalizmu i potencjale intelektualnym. Co najwyżej można byłoby taki dokument skorygować lub uzupełnić – mówi prof. Mączyńska. - Mam nadzieję, że ten niedobry obyczaj  ignorowania dorobku poprzednich ekip zostanie w końcu przełamany.

Zdaniem prof.  Mączyńskiej, niepotrzebna była likwidacja Rady Gospodarczej przy premierze. Zrezygnowano  zarazem z codziennego Biuletynu Rady Gospodarczej. Był on bardzo ważnym medium, syntetycznie informującym (informacja w pigułce na 1-5 stronach) m.in. parlamentarzystów i urzędników państwowych o kluczowych problemach  gospodarczych Polski i świata. Tego typu publikacja była wartościowa i użyteczna.

Według prof. Mączyńskiej, dotychczasowych strategii gospodarczych (w tym np. opracowanej w 2004 r. przez prof. Hausnera) nie udało się też wdrożyć dlatego, że nie  przełożyły się one stricte na plany - z wytyczonymi parametrami i harmonogramem - do bezwzględnego wykonania. 

- Strategia gospodarcza zwykle wyznacza wieloletni kierunek rozwoju kraju. Aby strategia była realistyczna  powinna  być  aktualizowana, dostosowywana do zmieniającej się rzeczywistości. A ta zmienia się niesłychanie szybko, żyjemy wszak w czasach turbulentnych i po 2-3 latach strategie się dezaktualizują – dodaje prof. Mączyńska.

Zarazem, jak zaznacza, strategia nie może być celem samym w sobie. Powinna jednak  wytyczać  niezbędne warunki dla poprawy jakości życia ludzi.

- Bo taki  właśnie powinien być najbardziej ogólny, fundamentalny cel każdej ekipy rządzącej. Nie wzrost gospodarczy jako taki, choć ten warunkuje poprawę jakości życia – stwierdza prezes PTE.

- Wzrost gospodarczy jest środkiem do osiągania celu, jakim powinna być poprawa jakości życia i dobrobyt społeczny.

Elżbieta Mączyńska pozytywnie wypowiada się na temat Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, który ma zostać – po konsultacjach i uzupełnieniach – przyjęty jako Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju do 2023 roku.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


27 621 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 765 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP