LIVE XVI Europejski Kongres Gospodarczy

System podatkowy, fiskalizm, biznes

Prognoza KUKE: w 2015 roku eksport wzrośnie o 9 proc.

W lutym eksport z Polski wyniósł 13,053 mld euro. Był o 3,1 proc. mniejszy niż w styczniu i jednocześnie o 5,3 proc. większy niż w lutym 2014 r. Liczony w złotych eksport wyniósł 54,162 mld tj. o 6,1 proc. mniej niż w styczniu i równocześnie o 4,6 proc. więcej niż przed dwunastoma miesiącami - wynika z wyliczeń Korporacji ubezpieczeń Kredytów Eksportowych na podstawie danych o stanie gospodarki.

Prognozy KUKE dotyczące wyników eksportu w latach 2015 - 2016 wskazujące na wzrost eksportu ogółem odpowiednio o 9,0 proc. i 11,6 proc. są wynikiem następujących prognozowanych zmian wolumenu eksportu na podstawowych dla naszej gospodarki rynkach: Niemcy wzrost eksportu o 10,1 i 10,4 proc.; pozostałe kraje strefy euro o 9,9 i 10,2 proc.; pozostałe kraje UE o 9,0 i 10,8 proc.; pozostałe kraje rozwinięte o 9,5 i 11,8 proc.; kraje Europy Środkowo - Wschodniej spadek o 6,1 proc. i wzrost 13,0 proc.; kraje rozwijające się o 15,0 proc. i 20,0 proc.

- Lutowy spadek obrotów jest zjawiskiem typowym. Stanowi on korektę po zazwyczaj wyższym styczniu (kiedy realizowane są większe dostawy dóbr zaopatrzeniowych). Myśląc o zmniejszeniu obrotów w lutym wypada też pamiętać o krótszym w tym miesiącu czasie pracy Wyniki stycznia w bieżącym roku prezentował się istotnie lepiej niż można było oczekiwać. Jeśli był to efekt nieco przypadkowych przesunięć i kumulacji dostaw, to korekta zanotowana w lutym może być głębsza niż zakładane przez nas -3,1 proc. w ujęciu miesiąc do poprzedniego - uważają eksperci KUKE.

I dodają, że w swoich kalkulacjach zakładają widoczne już efekty poprawy koniunktury u naszych głównych partnerów oraz szerszego otwarcia na towary z Polski odbiorców z krajów bardziej egzotycznych. Wskazują na to wyniki przemysłu i dane o obrotach handlu hurtowego. W konsekwencji roczna dynamika eksportu może zmniejszyć się jedynie nieznacznie, z 5,7 proc. w styczniu, do 5,3 proc. w lutym.

KUKE prognozuje, że w okresie II 2014 - IV 2015 r. eksport okaże się większy niż przed rokiem o 5,1 proc. w euro, a w wymiarze złotowym o 3,5 proc. Aktualne szacunki potencjału gospodarczego polskich wytwórców oraz zmian w popycie na nasze towary w roku 2015 pozwalają oczekiwać wzrostu eksportu do kwoty 171,9 mld euro co stanowić będzie wynik o 9,0% wyższy niż w roku 2014. W ujęciu złotowym eksport w roku bieżącym powinien zamknąć się kwotą 705,5 mld co odpowiadać będzie wzrostowi o 6,9 proc. w stosunku do wyników wypracowanych w roku 2014.

Znaczące zwiększenie dynamiki eksportu opierać się będzie na postępującej poprawie koniunktury na rynku europejskim oraz, w drugiej połowie roku, na długo oczekiwanej normalizacji sytuacji u naszych wschodnich partnerów. Wspomniane czynniki jeszcze silniej oddziaływać będą w roku 2016 ich wpływ będzie bowiem widoczny w statystykach wszystkich miesięcy. W związku z tym dynamika eksportu ulec powinna ponownej poprawie do 11,6 proc. w statystykach prowadzonych w euro.

- Oznaczać to będzie wypracowanie sprzedaży zagranicznej sięgającej 191,9 mld euro. W statystykach złotowych eksport w roku 2016 prognozowany jest na 766,5 mld, co oznaczać będzie wynik o 8,6 proc. wyższy niż w roku 2015 - czytamy w najnowszej prognozie KUKE.

Czynnikiem istotnego ryzyka dla prognoz eksportu w roku bieżącym są polityczne i gospodarcze skutki konfliktu na linii Kijów - Moskwa. Embargo na część towarów sprowadzanych z Polski do Rosji, ale również skutki istotnego osłabienia walut naszych wschodnich partnerów (skutkujące istotnym zubożeniem tamtejszych odbiorców,) już w roku 2014 istotnie zmniejszyły wartość towarów wyekspediowanych do krajów Europy Środkowej i Wschodniej (Rosja -14 proc., Ukraina -27 proc., Białoruś -12 proc.). Wyniki stycznia nie wskazują na pojawienie się poprawy w tym zakresie. Eksport do Rosji był o 19,9 proc. niższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, do Ukrainy o 23,4 proc., a do Białorusi o aż 47,5 proc.

Natomiast szansą dla wyników roku bieżącego jest szybszy od zakładanego rozwój sprzedaży na rynki krajów rozwijających się. Po nieco słabszej dynamice sprzedaży w roku 2014 (wzrost o 6,8% po 15,3% wzrostu z roku 2013), styczeń przyniósł nadzieję na spory progres (sprzedaż była o 13,2% wyższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego).

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prognoza KUKE: w 2015 roku eksport wzrośnie o 9 proc.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!