Program Horyzont 2020: jesteśmy najlepsi w regionie, najgorsi w starej UE

Program Horyzont 2020: jesteśmy najlepsi w regionie, najgorsi w starej UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polacy są liderem wśród państw nowej Unii w wykorzystaniu pieniędzy z programu Horyzont 2020. Jednak na tle krajów tzw. "starej piętnastki", wypadamy dużo gorzej.

Po dwóch latach realizowania programu, polskie firmy i jednostki naukowe pozyskały ponad 136 mln euro.

̶ Ten program jest bardzo ważny, bo wspiera innowacje o światowym znaczeniu - mówi Katarzyna Walczyk-Matuszyk z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE.



̶  Komisja Europejska poprzez granty Horyzontu 2020 wyróżnia najlepsze rozwiązania powstające w europejskiej przestrzeni badawczej. Stąd tak duża konkurencja w pozyskiwaniu tych środków - podkreśla.

Polacy dobrze radzą sobie w zdobywaniu grantów badawczych i szkoleniowych z działania "Maria Curie - Skłodowska".

̶  To są specjalne granty dedykowane mobilności, ale również tworzeniu międzywydziałowych, międzynarodowych studiów, programów badawczych - tłumaczy Katarzyna Walczyk-Matuszyk.

̶ Są to także projekty pozwalające na tworzenie konsorcjów naukowo-przemysłowych. Jeśli chodzi o konkretne obszary tematyczne, naszą polską specjalnością są technologie informacyjne i komunikacyjne. Jesteśmy też całkiem nieźli w rozwiązaniach z zakresu life science, czyli biotechnologii czy medycyny. Poza tym są to też projekty z obszaru energii, przestrzeni kosmicznej, nanotechnologii czy nanomateriałów.

W porównaniu z krajami starej Unii wypadamy jednak blado. 90 proc. przyznanego dotąd dofinansowania trafiło właśnie do krajów "starej piętnastki". Te dane dają nam do myślenia.

̶  Zdecydowanie powinniśmy zbudować mocny ekosystem wspierania polskich podmiotów, który powinien mieć swoje podwaliny ustawodawcze. Musimy też więcej wydawać na naukę i badania, mobilizować kapitał prywatny, by inwestował w badania, a także wspierać i zachęcać do współpracy nauki z biznesem. Powinniśmy także postawić na networking i obecność polskich podmiotów w sieciach międzynarodowych - np. obecność polskiego przemysłu w europejskich platformach technologicznych, dlatego, że te sieci, te platformy, definiują problemy, tworzą agendy badawcze. W odpowiedzi na nie KE formułuje później konkursy w Horyzoncie 2020 - mówi ekspertka.

Budżet programu Horyzont 2020 przekracza 77 mld euro.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Program Horyzont 2020: jesteśmy najlepsi w regionie, najgorsi w starej UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!