wnp.pl - portal gospodarczy

Projekt pomocy dla przedsiębiorstw w kryzysie wrócił do komisji

Autor: PAP
09-10-2013 20:18

Wszystkie kluby poparły rządowy projekt ustawy o ochronie miejsc pracy w firmach, które odczują skutki kryzysu gospodarczego. Ponieważ jednak posłowie zgłosili do projektu poprawki, trafił on ponownie pod obrady sejmowych komisji.

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy przeszedł w środę w Sejmie drugie czytanie. Rządowa propozycja zakłada, że przedsiębiorstwa, których obroty w ciągu pół roku spadły przynajmniej o 15 proc., mogą wprowadzić instytucję przestoju ekonomicznego. Ogłoszenie przestoju pozwoli obniżyć pracownikom wymiar czasu pracy i uzyskać bezzwrotną pomoc finansową.
Rząd zakłada, że jeszcze w tym roku przeznaczy na realizację ustawy 200 mln zł z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i 50 mln zł z Funduszu Pracy.

Podczas środowej debaty w Sejmie wszystkie kluby poparły rządową propozycję, powtarzały się jedynie zarzuty, że prace nad nią trwały zbyt długo. Wiceminister pracy Jacek Męcina wyjaśniał, że ok. trzech miesięcy trwało samo uzgadnianie projektu w Komisji Trójstronnej, a do Sejmu wpłynął on pod koniec maja. Męcina zapewnił, że jeśli Sejm uchwali ustawę na obecnym posiedzeniu, a w najbliższych dniach rozpatrzy ją Senat, to jeszcze w listopadzie zacznie ona działać.

Ryszard Zawadzki (PO) podkreślał, że projekt przyczyni się do redukowania efektów spowolnienia gospodarczego, zmniejszy ryzyko upadłości wielu firm, silnie wpłynie na lokalne rynki pracy, a utrzymanie miejsc pracy pozwoli zachować wpływy podatkowe do budżetu i zredukuje wydatki na pomoc bezrobotnym. Klub PO zgłosił do projektu osiem poprawek.

Także Stanisław Szwed (PiS) podkreślał, że ustawa jest potrzebna, "ale mocno spóźniona". Szwed mówił, że zawsze lepiej chronić miejsca pracy niż je likwidować, ale wyraził ubolewanie, że ta ustawa nie pomoże już Stoczni Gdańsk czy firmie Autosan, które zmagają się z problemami. PiS zgłosiło poprawki do projektu, w tym m.in., by do wprowadzenia przestoju ekonomicznego uprawniał już 10-procentowy spadek obrotów.

Andrzej Lewandowski (TR) poparł kierunek ustawowych rozwiązań, a szczególnie możliwość obniżenia wymiaru czasu pracy i uzyskania dofinansowania do wynagrodzeń pracowniczych. Według niego mogą one pomóc utrzymać zatrudnienie i uniknąć niepotrzebnych dla pracodawcy kosztów - wypłacania odpraw przy zwolnieniach, a następnie prowadzenia kolejnej rekrutacji po poprawie koniunktury.

Henryk Smolarz (PSL) poparł projekt w wersji zaprezentowanej przez komisje i nie zgłosił żadnych poprawek. Przypomniał, że podobna ustawa antykryzysowa obowiązywała w latach 2009-2011.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Wnp.pl na Twitterze


OFERTY PRACY

34 912 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

WYSZUKIWARKA NIERUCHOMOŚCI

405 556 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

KATALOG FIRM

5 442 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Kategorie szkoleń: przemysł, nieruchomości, handel, branża spożywcza

Szkolenia dla samorządów

WYSZUKIWARKA PRZETARGÓW UZP

2 403 805 ofert w bazie


WYSZUKIWARKA KOMUNIKATÓW

395 096 komunikatów w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

MASZYNY, POJAZDY, USŁUGI

395 096 komunikatów w bazie

Kategorie


GORĄCE OFERTY MASZYN, POJAZDÓW I USŁUG

WYSZUKIWARKA OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

467 objektów w bazie
Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Portal Spożywczy Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 Koszyk cenowy
    Puls HR Property Design Rynek Seniora Jutro Starsi Sady Ogrody Centrum Kształcenia Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.