XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Prokuratura: kolejne zatrzymania i zarzuty ws. SKOK Wołomin

Prokuratura: kolejne zatrzymania i zarzuty ws. SKOK Wołomin
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zarzuty tzw. prania brudnych pieniędzy w sprawie SKOK Wołomin usłyszeli b. prezes zarządu tego SKOK oraz b. członek zarządu spółki właściciela telewizji TVR - poinformowała w piątek PAP Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.

"W ramach śledztwa dotyczącego jednego z wątków SKOK Wołomin 23 sierpnia funkcjonariusze policji zatrzymali Mariusza G., byłego prezesa zarządu SKOK Wołomin oraz Dominika de V., byłego członka zarządu spółki będącej właścicielem telewizji TVR" - powiedział PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga prok. Marcin Saduś.

Jak dodał, w czwartek po przedstawieniu zarzutów dotyczących "prania brudnych pieniędzy pochodzących ze SKOK Wołomin" prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec obu mężczyzn tymczasowego aresztowania.

"Wniosek ten obejmuje także innego podejrzanego, Piotra P., wobec którego toczy się już postępowanie i stosowany jest areszt w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Gorzowie Wielkopolskim" - powiedział prok. Saduś.

Latem 2016 r. Prokuratura Krajowa informowała, że postępowania w sprawie przestępstw związanych z działalnością SKOK Wołomin - skąd wyłudzono wielomilionowe kredyty na "słupy" - poprowadzą dwa specjalne zespoły prokuratorów: jeden w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga, a drugi - w Prokuraturze Okręgowej w Gorzowie Wlkp.

Jak w piątek poinformował prok. Saduś obecnie w sprawie SKOK Wołomin prowadzonej przez Prokuraturę Okręgową Warszawa-Praga podejrzane są 133 osoby, którym przedstawiono łącznie ponad 200 zarzutów; wobec 130 innych osób skierowano już do sądów akty oskarżenia lub wnioski o ukaranie. Zarzuty dotyczą m.in. uzyskiwania kredytów na podstawie nierzetelnej bądź sfałszowanej dokumentacji, oszustw na szkodę Kasy oraz prania brudnych pieniędzy. "Zaznaczyć należy, że chodzi o kwoty rzędu kilkudziesięciu milionów złotych" - informowała w lipcu praska prokuratura.

Zespół warszawski - jak informowano - zajmuje się m.in. wątkami dotyczącymi przedkładania nierzetelnych, poświadczających nieprawdę i podrobionych dokumentów w celu uzyskania wielomilionowych pożyczek, podrabiania dokumentacji pracowniczej, w tym zaświadczeń o zatrudnieniu i dochodach.

Na początku marca zarzuty dotyczące m.in. uzyskania za akceptacją osób zarządzających mieniem SKOK Wołomin pożyczek w oparciu o nierzetelne, poświadczające nieprawdę dokumenty "mające istotne znaczenie dla decyzji o przyznaniu kredytu" usłyszał w praskiej prokuraturze rolniczy związkowiec i b. poseł Władysław S.

Z kolei w lipcu zarzuty usłyszał warszawski notariusz Andrzej K. - chodziło m.in. o "sporządzenie i dostarczanie 50 aktów notarialnych mających stanowić zabezpieczenie hipoteczne wierzytelności SKOK Wołomin na nieruchomościach o rażąco niskiej wartości w stosunku do wierzytelności będących przedmiotem kredytów".

Śledztwo dot. nieprawidłowości w SKOK Wołomin zostało wszczęto w 2011 r. w Warszawie na podstawie ponad 80 zawiadomień o nieprawidłowościach zgłoszonych do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Dwa lata później w Gorzowie Wlkp. ruszyło postępowanie dotyczące pierwotnie wyłudzania kredytów z banku PKO BP, w którym pojawił się wątek ogromnych wyłudzeń kredytów na szkodę Kasy z Wołomina.

Obecnie to właśnie gorzowska prokuratura prowadzi największe postępowanie ws. SKOK Wołomin, w którym bada działalność grupy przestępczej mającej wyłudzić w ciągu kilku lat z tej Kasy pożyczki na kwotę ponad 1 mld zł. Ustala ona m.in., czy członkowie zarządu wołomińskiego SKOK od 2009 do końca 2013 r. dopuścili się przestępstw, które skutkowały wyrządzeniem tej instytucji szkody majątkowej w wielkich rozmiarach. Jednym z głównych podejrzanych w sprawie jest b. oficer Wojskowych Służb Informacyjnych Piotr P., który zasiadał w Radzie Nadzorczej SKOK Wołomin i miał kierować procederem.

W maju rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. prok. Roman Witkowski informował, że w śledztwie tamtejszej prokuratury zarzuty usłyszało ponad 330 osób. Wśród nich są domniemani członkowie grupy przestępczej działającej na szkodę SKOK Wołomin, jak i osoby z nimi współpracujące na zasadzie tzw. słupów.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prokuratura: kolejne zatrzymania i zarzuty ws. SKOK Wołomin

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!