Prokuratura umorzyła śledztwo ws. SKOK i Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych

Prokuratura umorzyła śledztwo ws. SKOK i Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pomorski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Gdańsku umorzył śledztwo ws. likwidacji Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych, będącej głównym udziałowcem Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. Od tej decyzji odwołała się KNF.

Jak poinformował w środę PAP prokurator Mariusz Marciniak z Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Gdańsku, śledztwo zostało umorzone 26 czerwca wobec "braku ustawowych znamion czynu zabronionego". "W toku postępowania nikomu nie przedstawiono zarzutów popełnienia przestępstwa" - dodał.

Odpis postanowienia prokuratury doręczono fundatorowi tj. Światowej Radzie Związków Kredytowych oraz Komisji Nadzoru Finansowego - instytucji państwowej, która w marcu 2015 r., zawiadomiła o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Postanowienie o umorzeniu śledztwa jest nieprawomocne. KNF złożyła zażalenie, które rozpatrzy Sąd Okręgowy w Gdańsku.

Śledztwo zostało wszczęte w kwietniu 2015 r.

Marciniak tłumaczył wówczas, że ze wstępnych ustaleń postępowania wynika, że "po przeprowadzeniu w okresie od 4 grudnia 2010 r. do 31 października 2012 r. procesu likwidacji Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych z siedzibą w Sopocie, majątek zlikwidowanej Fundacji, szacowany na ponad 77 mln zł, w wyniku różnego rodzaju transferów i przekształceń podmiotowych, zamiast zasilić fundusz stabilizacyjny Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, finalnie znalazł się we władaniu prywatnego podmiotu gospodarczego S() I() N() G.B. z siedzibą w Sopocie".

Śledztwo było prowadzone pod kątem art. 296, a w jego toku prokuratorzy sprawdzali, czy "w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nie doszło do nadużycia uprawnień w zakresie zarządzania majątkiem Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych i wyrządzenia tej Fundacji szkody majątkowej w wielkich rozmiarach".

SKOK-i działają w Polsce od 1992 r. System kas oszczędnościowo-kredytowych jest częścią światowego ruchu związków kredytowych; ideą takich związków jest to, że grupa ludzi wspólnie gromadzi oszczędności i udziela sobie wzajemnie pożyczek. W rozumieniu prawa SKOK nie jest bankiem. Działa w oparciu o ustawę o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Od października 2012 roku SKOK-i objęte zostały nadzorem KNF.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prokuratura umorzyła śledztwo ws. SKOK i Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!