Protekcjonizm na świecie (raport)

Protekcjonizm na świecie (raport)
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W 2017 r. na świecie wdrożono 467 nowych środków protekcjonistycznych. Chociaż ich tempo jest wolniejsze w porównaniu z rokiem 2016 (827), to ich liczba się jednak kumuluje. Co istotne, obok środków „oficjalnych” jest szereg innych, które skutecznie bronią dostępu do rynków krajowych. Dotyczy to także polskich towarów na rynkach UE.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) właśnie podwyższyła szacunki dynamiki światowego PKB na lata 2018-19 do 3,9 proc. rocznie, o 0,2 i 0,3 pkt. proc. Zwróciła jednak uwagę na wielkie zagrożenie związane ze wzrostem protekcjonizmu na świecie. 

Protekcjonizm w handlu pozostaje kluczowym ryzykiem, który może negatywnie wpłynąć na zaufanie, inwestycje i miejsca pracy. Np. rządy w krajach produkujących stal powinny uniknąć eskalacji i opierać się na światowych rozwiązaniach, by rozwiązać kwestię nadprodukcji w globalnym przemyśle stalowym.

Utrzymanie międzynarodowego systemu handlu (...) jest istotne, by uniknąć negatywnego wpływu na perspektywy wzrostu w długim terminie, co mogłoby zmaterializować się po odejściu od otwartego rynku - twierdzi OECD. 

Czy problem rzeczywiście jest aż tak duży?

Liczba decyzji o protekcjonizmie w handlu zagranicznym maleje na świecie. W 2014 roku było ich 1122, rok później – 1023, w 2016 r. – 827, w ubiegłym – 467. Kłopot w tym, że są bardzo ważne kraje, które wprowadziły w ub. roku więcej środków chroniących własny rynek – np. USA. , najbardziej „aktywni” na tym polu są też nasi sąsiedzi Niemcy, ale też Szwajcaria i Wielka Brytania.

Sposoby na ochronę własnego rynku są zresztą coraz bardziej wyrafinowane. Mimo pozornej swobody wymiany towarów, polscy eksporterzy napotykają w UE na dużą liczbę formalnych i nieformalnych instrumentów ochrony rynków krajowych.

Kto cierpi najbardziej, co powinien w tej sytuacji zrobić polski rząd i czy Komisja Europejska jest wyczulona na sprawy polskich firm? Czytaj cały raport w strefie premium WNP.PL.


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

  • Stany Zjednoczone

    Przelicz walutę
  • dolar (USD)

  • 3,980 złoty (PLN)

    0,922 EUR, 1 USD

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Protekcjonizm na świecie (raport)

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!