Przedsiębiorca w domniemaniu niewinny, ale pod kontrolą

Przedsiębiorca w domniemaniu niewinny, ale pod kontrolą
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministerstwo Rozwoju z determinacją, acz mozolnie pracuje nad Konstytucją dla biznesu i wprowadza kolejne ulgi czy ułatwienia dla firm. Nadal trudno jednak mówić o jakościowej zmianie, bo - mimo szczytnych deklaracji - działanie administracji pozostaje bez zmian.

Wicepremier Mateusz Morawiecki niemal w każdym wystąpieniu podkreśla, że intencją rządu jest ułatwienie życia przedsiębiorcom, ograniczenie barier administracyjnych i uproszczenie systemu podatkowego. Cel jak najbardziej słuszny - i przedsiębiorcy z nadzieją wyglądają spełnienia tych deklaracji. Nadzieją, dodajmy umiarkowaną, bo nie takie obietnice od poprzednich rządów wielokrotnie już słyszeli.

Nie jest to jednak jedyna intencja rządu - drugim priorytetem wicepremiera pozostaje uszczelnienie systemu podatkowego i zwiększenie wpływów do budżetu państwa. Temu też oczywiście należy przyklasnąć, bo - poza zmniejszeniem wpływów do budżetu - efektem działania oszustów podatkowych jest nieuczciwa konkurencja z rzetelny i przedsiębiorcami. Sęk w tym, że - jak pokazuje praktyka - te cele są trudne do pogodzenia; a może trafniej byłoby stwierdzić, że trudno osiągnąć między nimi efekt synergii. I można zaryzykować twierdzenie, że będzie to niemożliwe bez zmiany filozofii działania administracji państwowej i skarbowej. A na to się, niestety, nie zanosi.

Wprawdzie taka zmiana filozofii jest zapisana w założeniach Konstytucji dla biznesu - jej filarami mają być bowiem: uznanie, że to, co nie jest zabronione przez wyraźny przepis prawa, jest dozwolone; domniemanie niewinności przedsiębiorcy; rozstrzyganie na jego korzyść wątpliwości prawnych; stosowanie zasady proporcjonalności przez organy administracji publicznej wobec osób prowadzących działalność gospodarczą. Nic wicepremierowi nie ujmując - koła nie wynalazł. Podobne hasła głosiły poprzednie rządy, ale w praktyce udało się je wprowadzić tylko raz - w legendarnej tzw. ustawie Wilczka. Czy tym razem się uda? Będzie ciężko.

W dalszej części artykułu

O rządowych pomysłach:
  • Codzienne informowanie fiskusa o stanie firmowych kont
  • Split payment - bezpośrednie przelewanie VAT na specjalne subkonto
A także:
  • Dlaczego nowe zasady wydłużają rejestrację firm?
  • Co przyniósł pakiet „100 zmian dla firm"?
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przedsiębiorca w domniemaniu niewinny, ale pod kontrolą

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!