XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Przedsiębiorcy doceniają zmianę w państwowym wsparciu eksportu

Przedsiębiorcy doceniają zmianę w państwowym wsparciu eksportu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Firmy eksportujące z regionów Polski Wschodniej dostrzegają pozytywne zmiany w rozwiązaniach rządowych wspierających ich ekspansję zagraniczną. Szczególnie cenią zmiany we wsparciu finansowym.

- Korzystnie trzeba odbierać samą integrację czterech ważnych podmiotów wspierających eksporterów, tj. PAIH, KUKE, BGK i PARP, bo przestały to już być oddzielne silosy rządowe - powiedział Jan Mikołuszko, przewodniczący rady nadzorczej Unibep, prezes zarządu Polski Klaster Eksporterów Budownictwa. - Ale dostrzegam też zmianę jakościową w ofercie i formach pomocy ze strony BGK.

Skrócił się czas negocjacji projektu eksportowego, bank ten pomaga wręcz w doradztwie na wczesnym etapie negocjacji.

Przedsiębiorcy doceniają zmiany w oferowaniu tradycyjnych ofert, jak gwarancji, akredytyw i dyskonta, ale przede wszystkim - w finansowaniu bezpośrednim polskiej oferty.
Np. dzięki udzielonemu przez BGK kredytu 50 mln euro podmiotowi z Białorusi, firma Unibep realizuje budowę centrum handlowego w Grodnie, ciągnąc za sobą też dostawy wielu materiałów budowlanych z Polski różnych producentów.

- Tak jak w polskiej infrastrukturze, czyli w otoczeniu biznesu, zrobiliśmy już skok milowy, tak i w przypadku obsługi eksportu ten skok jest robiony - stwierdził Witold Karczewski, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku, wiceprezes zarządu Contractus.

W dyskusji w sesji pt. "Eksport i inwestycje zagraniczne" podczas Wschodniego Kongresu Ekonomicznego w Białymstoku, wskazywano też na szereg uwarunkowań rozwoju eksportu i oczekiwań ich usuwania.

Wyrażano np. obawy, czy nie zbyt wolno powstają nowe placówki zagraniczne PAIH, obsługujące polskie firmy, a zarazem - czy nie za szybko następuje wymiana kadr, a byłych radców handlowych znających realia „tamtejszych” zastępuje się ludźmi niedostatecznie przygotowanymi.

Mówiono też o oczekiwaniach większej pomocy ze strony instytucji państwowych w dostępnie to tych rynków, do których dostęp otwierają m.in. wizyty na wysokim szczeblu i bezpośrednie rozmowy z przywódcami krajów.


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przedsiębiorcy doceniają zmianę w państwowym wsparciu eksportu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!