Przedsiębiorcy otrzymali pierwsze terminale płatnicze z programu "Polska Bezgotówkowa"

Przedsiębiorcy otrzymali pierwsze terminale płatnicze z programu "Polska Bezgotówkowa"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pierwsze terminale płatnicze trafiły do przedsiębiorców w ramach Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego „Polska Bezgotówkowa” - poinformowali we wtorek organizatorzy akcji. Ich celem jest to, aby w ciągu trzech lat w Polsce przybyło około pół miliona nowych terminali płatniczych.

  • Program skierowany jest do mikro i małych przedsiębiorców, którzy chcą rozpocząć przyjmowanie płatności za swoje towary i usługi za pomocą kart płatniczych.
  • W ramach programu otrzymują oni dofinansowanie ze strony Fundacji, polegające na pokryciu kosztów związanych z otrzymaniem terminala do akceptacji kart oraz miesięcznych kosztów obsługi płatności bezgotówkowych przez okres 12 miesięcy.
  • Według ekspertów, w Polsce brakuje kilkuset tysięcy terminali płatniczych - wskazuje na to zarówno porównanie liczby terminali do liczby kas fiskalnych, jak i porównanie nasycenia terminalami na rynku w Polsce i w innych krajach UE.

Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego "Polska Bezgotówkowa" wystartował na początku stycznia br. To wspólna inicjatywa uczestników rynku usług płatniczych: wydawców kart, agentów rozliczeniowych oraz organizacji płatniczych Visa i Mastercard przy udziale Związku Banków Polskich oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

- Chcemy, aby obywatel, jak idzie na zakupy, miał pewność, że będzie mógł zapłacić płatnością bezgotówkową. Tutaj jest bardzo ważne, żeby miał do tego prawo, a nie obowiązek - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński na wtorkowej konferencji prasowej.

Jak dodał, pewne ułatwienia w tym zakresie już zostały w Polsce wprowadzone, a inne są na etapie wprowadzania. Przypomniał, że w ubiegłym roku w urzędach państwowych wprowadzono płatności elektroniczne, a obecnie policja zaczyna wprowadzać do użytku terminale płatnicze, które umożliwią płacenie mandatu kartą.

- Obecnie w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii procesujemy prawo, które spowoduje, że obywatel będzie miał prawo płacenia elektronicznie w każdym sklepie, gdzie jest kasa fiskalna. Spodziewamy się, że ta ustawa wejdzie w życie latem tego roku i do końca przyszłego roku, w każdym sklepie gdzie jest kasa fiskalna, za towar będzie można zapłacić elektronicznie - powiedział.

Wiceminister przekonywał, że na płatnościach bezgotówkowych skorzystają wszyscy: przedsiębiorcy, gdyż obniży się im koszt obsługi gotówki oraz konsumenci, ponieważ będą mieli większy komfort zakupów, a w rezultacie cała gospodarka.

Program skierowany jest do mikro i małych przedsiębiorców, którzy chcą rozpocząć przyjmowanie płatności za swoje towary i usługi za pomocą kart płatniczych. W ramach programu otrzymują oni dofinansowanie ze strony Fundacji, polegające na pokryciu kosztów związanych z otrzymaniem terminala do akceptacji kart oraz miesięcznych kosztów obsługi płatności bezgotówkowych przez okres 12 miesięcy.

Jak poinformowali organizatorzy akcji na wtorkowej konferencji, pierwsze terminale płatnicze, dofinansowane w ramach programu, już trafiły do przedsiębiorców. Ponadto do programu przystąpiło sześciu agentów rozliczeniowych, z którymi przedsiębiorcy mogą podpisywać umowy, aby korzystać z bezpłatnych terminali. Detalistom, którzy kwalifikują się do udziału w Programie, oferuje on możliwość finansowania do trzech terminali płatniczych przez okres roku.

Prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa Mieczysław Groszek wskazał, że płatności bezgotówkowe podnoszą konkurencyjność poszczególnych firm, a w konsekwencji - całej polskiej gospodarki, przenosząc ją do sfery cyfrowej.

- Dzięki inicjatywie Fundacji i przeznaczeniu ok. 600 mln zł, w ciągu 3 lat w Polsce może przybyć około pół miliona nowych terminali płatniczych. Pomoże to przedsiębiorcom z sektora handlowo-usługowego unowocześnić ich biznes oraz przyciągnąć nowych klientów, co w konsekwencji może stymulować wzrost całej gospodarki - powiedział.

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz zauważył, że jesteśmy świadkami szybkich zmian na rynku płatności i związanego z nimi zwiększonego zapotrzebowania na instrumenty obrotu bezgotówkowego. - Poprzez realizację Programu "Polska Bezgotówkowa" branża finansowa wspiera te zmiany, wychodząc naprzeciw potrzebom uczestników tego rynku - przedsiębiorców, konsumentów oraz państwa - dla dobra całej gospodarki - powiedział.

Według ekspertów Fundacji Polska Bezgotówkowa w Polsce brakuje kilkuset tysięcy terminali płatniczych - wskazuje na to zarówno porównanie liczby terminali do liczby kas fiskalnych, jak i porównanie nasycenia terminalami na rynku w Polsce i w innych krajach UE.

Jak poinformowano w komunikacie, do programu "Polska Bezgotówkowa" mogą zgłaszać się mali i średni przedsiębiorcy, którzy chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych za swoje towary i usługi, a w okresie ostatnich 12 miesięcy w swoim punkcie handlowo-usługowym nie akceptowali płatności bezgotówkowych. Do udziału w programie uprawnieni są chętni przedsiębiorcy, którzy posiadają maksymalnie pięć placówek detalicznych.

Za realizację Programu będą odpowiedzialni agenci rozliczeniowi, którzy będą podpisywać z przedsiębiorcami odpowiednie umowy. Obecnie są to eCard S.A., eService, First Data Polska SA (Polcard), Paytel SA, PKO Bank Polski, ING Bank Śląski SA. Oferta jednego z agentów dostępna będzie także w placówkach banków spółdzielczych SGB.

Zgodnie z przyjętymi przez Fundację założeniami, przedsiębiorcy mogą zgłaszać swój udział do programu w ciągu 3 lat, czyli do końca 2020 r.

Fundacja Polska Bezgotówkowa została powołana w lipcu 2017 r. w związku z porozumieniem zawartym przez Związek Banków Polskich, ówczesnego Ministerstwa Rozwoju, Visa oraz Mastercard.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przedsiębiorcy otrzymali pierwsze terminale płatnicze z programu "Polska Bezgotówkowa"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!