Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

R. Bugaj: pytanie o realność pomysłów w Planie Morawieckiego

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
16-02-2016 18:30
R. Bugaj: pytanie o realność pomysłów w Planie Morawieckiego

- Nie mam jeszcze szczegółowej wiedzy w sprawie Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, gdyż słuchałem tylko konferencji prasowej pana wicepremiera. Nasuwa mi się jednak ogólna refleksja, że przedstawił on piękne intencje, ale nie jestem pewien, czy to realne pomysły - powiedział nam Ryszard Bugaj, prof. W Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN, do lutego br. członek Narodowej Rady Rozwoju, powołanej przez prezydenta RP.

- Rozszerzając to spostrzeżenie, odniosę się do kilku spraw. Po pierwsze: zgadzam się z przedstawioną diagnozą - może z drobnym wyjątkiem w sprawie finansów publicznych i zadłużenia. Zostało to bowiem przedstawione tak, jakby mogło być inaczej… Tymczasem zadłużenie powstało w związku ze światowym kryzysem ekonomicznym. Gdyby zaś nie powstało, mielibyśmy gorszą sytuację gospodarczą… - Po drugie: zgadzam się z celami, jakie zostały określone harmonijnie z diagnozą - zauważył ekonomista.
Zarazem zastrzegł: - Pozostaje dla mnie sporo jednak niejasności w sprawie środków, jakie chce się zastosować. Nacisk w programie położono na „stronę podażową” - jak finansować zadania. A kluczowe pytanie dotyczy zaś tego, jak zrealizować skutecznie te cele i priorytety, o których mówił pan wicepremier - tzn. aby były one rzeczywiście przedmiotem działania przedsiębiorstw.

Cały problem polega na tym (nie tylko w Polsce), że widać przytłaczającą konkurencję wielkich korporacji międzynarodowych, szczególnie w sektorach technologicznych – przypominał prof. Ryszard Bugaj. Pytanie tylko: jak skutecznie się temu przeciwstawić?

- Kraj jest całkowicie otwarty na konkurencję, należy zatem znaleźć sposoby możliwej ingerencji państwa i jej formy. To w Planie pozostało nierozwinięte – zwrócił uwagę Ryszard Bugaj.

Z innych, szczegółowych spraw ekonomista - poza ogólną orientacją, że trzeba wspierać eksport i pomagać eksporterom - nie dostrzegł w rządowej strategii żadnych nowych instrumentów. - One już są - np. w formie zamówień publicznych czy gwarancji kredytowych i eksportowych - przypomniał.

- Jest tu też delikatna sprawa - a co podkreślają liberalni ekonomiści i dziennikarze - przedsiębiorstwa zagraniczne obecne w Polsce bardzo dużo eksportują. To prawda, lecz jeszcze więcej importują. Jesteśmy pod tym względem krajem „przerobu” - coś się sprowadza, coś się dodaje i składa w Polsce, aby sprzedać za granicę - powiedział profesor. Ale dodał: - Nie twierdzę, że łatwo było realizować inny model. Ale zgadzam się z wicepremierem Mateuszem Morawieckim, że on się wyczerpuje. Coś trzeba zmienić. To jednak bardzo skomplikowane…SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP