R. Karczewski, Korczowa Dolina: wschodnia Polska ma duży potencjał

R. Karczewski, Korczowa Dolina: wschodnia Polska ma duży potencjał
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rozwój infrastruktury, dobre zaplecze kadrowe, wsparcie samorządów i coraz swobodniejszy przepływ cudzoziemców przez granicę to główne filary dobrego rozwoju Polski wschodniej i przedsiębiorstw handlowych działających w tym regionie - podkreśla w rozmowie z portalem dlahandlu.pl Robert Karczewski, prezes Korczowej Doliny, panelista Wschodniego Kongresu Gospodarczego.

Wschodni Kongres Gospodarczyodbędzie się 18 i 19 września w Białymstoku.

Jak oceniacie Państwo potencjał wschodniego regionu Polski?

- Potencjał wschodniego regionu Polski oceniamy bardzo wysoko oraz rozwojowo w perspektywie średnio i długo okresowej. Nasz projekt - budowa Centrum Handlowego Korczowa Dolina jest tego najlepszym przykładem. Dla potrzeb Centrum już w 2011 powstała Hala Handlowa (Hala Kijowska) o powierzchni ponad 22.000 mkw. a w roku bieżącym zakończyliśmy inwestycję - kolejnej hali (Hali Lwowskiej) o łącznej powierzchni prawie 26.000 mkw. Klientami naszego centrum są najemcy m.in. z województwa podkarpackiego, gdzie funkcjonują takie flagowe przedsiębiorstwa jak firma Kazar, której produkty z dumą prezentujemy.

Funkcjonowanie centrum wymaga również dobrego zaplecza pracowniczego o umiarkowanych oczekiwaniach płacowych - to wszystko znajdujemy na Podkarpaciu. Województwo dobrze się rozwija, powstaje infrastruktura, w tym GDDKiA podpisała umowę na budowę kolejnego odcinka autostrady A4 na trasie Rzeszów - Jarosław, który ma być skończony w ciągu 14 miesięcy. Autostrada ta bezpośrednio przyczyni się do dalszego rozwoju naszego centrum i wymiany towarowej pomiędzy Polską a Ukrainą.

Liczne programy unijne, w tym w szczególności Rozwój Polski Wschodniej PARP podnosi atrakcyjność regionu a tym samym i naszego projektu. Nie zapominajmy również, że wschodnie regiony Polski to obszary atrakcyjnie turystycznie a turystyka sprzyja migracji, co z kolei, w sposób naturalny przyczynia się również do wzrostu wymiany handlowej.

Co może stanowić nowy impuls dla dalszego pomyślnego rozwoju tych terenów?

- W krótkookresowej perspektywie czynnikiem tym będzie z pewnością stabilizacja relacji pomiędzy UE a Rosją, co przełoży się na uspokojenie relacji pomiędzy Ukrainą, Rosją i Polską, tym samym będzie budowało pozytywny odbiór makroregionu wschodniego. To z kolei pozwoli inwestorom i przedsiębiorcom na poważne myślenie o dalszych inwestycjach na tych terenach. Naszym wschodnim sąsiadom, w tym w szczególności mieszkańcom Ukrainy, dla których przyjazdy do Polski na zakupy stanowią aż 90 proc. celowości przyjazdów do naszego kraju, pozwoli to na bardziej swobodny przepływ ludzi i towarów. Z bieżących wydarzeń, z pewnością, w długiej perspektywie impulsem rozwojowym wschodnich terenów Polski jest jednoczesne ratyfikowanie umowy zjednoczeniowej UE z Ukrainą przez Parlament Ukrainy i Parlament Europejski w Brukseli, co umożliwi przepływ finansowej pomocy gospodarczej dla Ukrainy jak również powinno prowadzić do stopniowej normalizacji wymiany handlowej pomiędzy Polską a Rosją.

Poza wydarzeniami na arenie międzynarodowej niezaprzeczalnie kolejnymi impulsami rozwoju terenów wschodniej Polski są działania wewnętrze takie jak specjalne strefy ekonomiczne: warmińsko-mazurska, suwalska, tarnobrzeska czy mielecka stwarzające dobre warunki do rozwoju przedsiębiorstw zarówno pod względem infrastruktury przygotowanej przez samorządy jak i ulg podatkowych. Kolejnym impulsem będzie realizacja pakietu programowego PARP - Rozwój Polski Wschodniej, w tym rozbudowa infrastruktury drogowej (np. budowa obwodnicy Biłgoraja) , uniwersyteckie programy badawcze (dofinasowanie Uniwersytetu w Białymstoku) czy cyfryzacja (budowa sieci szerokopasmowej) . Silnym impulsem katalizującym wymianę handlową będzie dokończenie autostrady A4 na trasie Tranów - Dębica oraz Rzeszów - Jarosław oraz autostrady A2 na trasie Warszawa - Kukuryki (granica z Białorusią) . Zakończone inwestycje drogowe przyczynią się do powstania centrów logistycznych oraz centrów handlowych na wzór Centrum Handlowego Korczowa Dolina przy naszych wschodnich granicach.

Jakie są perspektywy dla dalszej ekspansji działalności Korczowej Doliny?

- Pespektywy dla dalszej ekspansji działalności Korczowej Doliny należy uznać za bardzo dobre.

Za stwierdzeniem tym przemawiają następujące fakty: modelowa lokalizacja - Korczowa Dolina zlokalizowana jest 2,5 km od granicy z Ukrainą (przejście graniczne Korczowa-Karakowiec) i tylko 1 km od ostatniego węzła z autostradą A4 . Autostrada A4 leży w Trzecim Transeuropejskim Korytarzu Transportowym, który zaczyna się w Calais we Francji biegnie przez Brukselę, Kolonię, Drezno, Wrocław, Katowice, Korczową, Lwów i Kijów aż do Kazachstanu. Lokalizacja ta sprzyja wymianie towarowej i dostawom autostradowym towarów z Europy Zachodniej w bezpośrednie sąsiedztwo Ukrainy. Centrum znajduje się w strefie Małego Ruchu Granicznego - możliwość bezwizowego przekraczania granicy polsko- ukraińskiej dla lokalnych mieszkańców. Co znamienne, bezpośrednia wymiana handlowa nawet w okresie zaostrzonego konfliktu pomiędzy Ukrainą a Rosją w 2014 r. na polskich przejściach granicznych zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie naszej inwestycji nie skutkuje zmniejszeniem przepływu towarów.

Dane statystyczne Izby Celnej Przemyślu z przejścia granicznego w Korczowej, potwierdza tę tezę. W I kw. 2014 w porównaniu do I kw. 2013 dynamika ruchu samochodów osobowych wzrosła w wywozie towarów o niespełna 21 proc. i w przywozie o ponad 23 proc. Średnia dobowa samochodów osobowych przekraczających przejście graniczne Korczowa wyniosła w tym okresie ok. 1500 -1600 szt. Wartość towarów zgłoszonych na dokumentach SAD z krajem dostawy UA w I kw. 2014 oscylowała na poziomie z I kw. 2013 i wyniosła dla przejścia w Korczowej ok. 650 mln PLN. Ilość zgłoszeń Tax Free wzrosła o porównywanych okresach o prawie 14,5 proc. do ponad 188 tys. zgłoszeń kwartalnie. Dodatkowo wartość zgłoszeń Tax Free wzrosła o porównywanych okresach o ponad 20 proc. przekraczając kwotę 254 mln PLN. Lepsza koniunktura gospodarcza i stabilność polityczna w regionie z pewnością poprawi obecne wskaźniki wymiany gospodarczej.

Czy macie Państwo w planach kolejne inwestycje handlowe na wschodzie Polski?

- Spółka ma w planach halę nr 3 - kolejne 22.000 mkw. pod dachem, tak aby na koniec przyszłego roku, kiedy to sytuacja geopolityczna powinna sprzyjać zintensyfikowanej wymianie handlowej z Ukrainą oraz innymi państwami: Białorusią, Litwą a nawet Rosją wróci do względnej normalności, udostępnić kupującym kolejny obiekt, który wraz z pozostałymi dwoma halami zapewni ponad 60.000 mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej do realizacji zintensyfikowanej, transgranicznej wymiany handlowej. Po sukcesie tego projektu planujemy otwarcia kolejnych centrów handlowych / dystrybucyjnych przy granicy z Rosją, Białorusią czy Litwą.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: R. Karczewski, Korczowa Dolina: wschodnia Polska ma duży potencjał

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!