XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Raport: kraje spoza strefy euro nie są gotowe na wspólną walutę

Raport: kraje spoza strefy euro nie są gotowe na wspólną walutę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Żaden z siedmiu krajów spoza strefy euro, które w przyszłości mają przyjąć wspólną walutę, w tym Polska, nie jest jeszcze do tego gotowy - wynika z opublikowanych we wtorek raportów Europejskiego Banku Centralnego i Komisji Europejskiej.

Raporty konwergencji, opublikowane we wtorek równolegle przez Komisję Europejską i Europejski Bank Centralny, dotyczą Polski, Węgier, Czech, Bułgarii, Chorwacji, Rumunii i Szwecji.

Państwa te są zobowiązane na podstawie traktatu unijnego do wprowadzenia euro, co oznacza, że muszą dążyć do spełnienia tzw. kryteriów konwergencji, czyli zgodności ustawodawstwa krajowego z unijnym np. w dziedzinie niezależności banku centralnego oraz odpowiedniego poziomu wskaźników gospodarczych, jak inflacja, poziom długu publicznego i deficyt.

Raporty KE i EBC odnotowują znaczne postępy we wszystkich opisanych krajach, jeśli chodzi o spełnianie kryteriów związanych ze stabilnością cen oraz ograniczaniem poziomu deficytów budżetowych.

W Polsce "w kwietniu 2016 r. średnia 12-miesięczna stopa inflacji" wynosiła -0,5 proc., a zatem była wyraźnie niższa od wartości referencyjnej dla kryterium stabilności cen, wynoszącej 0,7 proc. - wynika z raportów. Jednak EBC wskazuje, że w dłuższym okresie inflacja w Polsce może być wyższa niż w strefie euro, co będzie "spowodowane przez proces nadrabiania dystansu rozwojowego".

Polska spełnia też kryterium dotyczące długu publicznego (poniżej 60 proc. PKB) oraz deficytu instytucji rządowych i samorządowych (poniżej 3 proc. PKB). Komisja Europejska wskazała jednak, że zachodzi ryzyko, iż Polska przekroczy poziom deficytu ustalony w Pakcie Stabilności i Wzrostu w 2016 i 2017 r.

Z raportów wynika, że Polska spełnia kryterium konwergencji związane z poziomem długoterminowej stopy procentowej, która od maja 2015 r. do kwietnia 2016 r. wynosiła 2,9 proc., czyli była niższa od wartości referencyjnej wynoszącej 4 proc.

Niespełnione pozostaje kryterium związane ze stabilnym kursem walutowym i udziałem w mechanizmie walutowym ERM II. "Od 19 maja 2014 r. do 18 maja 2016 r. złoty polski nie należał do ERM II, a jego kurs był płynny. Kurs złotego do euro wykazywał w tym okresie przeciętnie dość wysoką zmienność" - ocenia w raporcie EBC. "W ostatniej dekadzie saldo rachunku bieżącego i kapitałowego Polski poprawiło się, jednak zobowiązania zagraniczne netto pozostają wysokie" - dodaje.

"Stworzenie w Polsce warunków sprzyjających trwałej konwergencji wymaga polityki gospodarczej ukierunkowanej na stabilność, środków na rzecz ochrony stabilności finansowej oraz ukierunkowanych reform strukturalnych" - oceniają analitycy Europejskiego Banku Centralnego.

Wskazują również, że "prawo polskie nie spełnia wszystkich wymagań dotyczących niezależności banku centralnego, poufności, zakazu finansowania sektora publicznego przez bank centralny oraz integracji prawnej z Eurosystemem", składającym się z EBC i banków centralnych państw strefy euro.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport: kraje spoza strefy euro nie są gotowe na wspólną walutę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!