XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Raport: rośnie liczba niewypłacalnych firm

Raport: rośnie liczba niewypłacalnych firm
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Liczba niewypłacalnych firm w I kwartale br. wzrosła o 29 proc. wobec I kwartału 2016 r. - wynika z raportu Euler Hermes. Najgorzej wypadają firmy budowlane - w tym czasie upadłość ogłosiło o 59 proc. więcej firm z tego sektora.

Jak wskazano w opublikowanym we wtorek raporcie, liczba firm, które ogłosiły upadłość w I kwartale br. była porównywalna ze średnią miesięczną z drugiej połowy 2016 roku. "Nie mamy więc do czynienia ze zmianą, ale z kontynuacją trendu" - zaznaczono. Autorzy badania prognozują, że ta tendencja nie zmieni się w najbliższej przyszłości.

Liczba niewypłacalnych firm budowlanych w I kwartale 2017 r. wzrosła o 59 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2016 r. Na początku tego roku upadłość dotyczyła przede wszystkim mniejszych firm z tego sektora, ale w marcu upadłość częściej ogłaszały większe przedsiębiorstwa budowlane, o obrotach do kilkudziesięciu milionów złotych.

Euler Hermes ocenia, że w budownictwie infrastrukturalnym problemem jest brak gotowych projektów. Z tego powodu w ostatnich kwartałach ok. 80 proc. rozpisywanych i rozstrzyganych przetargów działało w systemie "projektuj i buduj", co opóźniało dopływ środków na place budowy - zaprojektowanie, konsultacje i niezbędne zgody zajmują często minimum rok.

"Dopływ środków na place budów będzie stopniowy i raczej bardziej wyraźnie widoczny dopiero w drugiej połowie roku, a najpewniej w kolejnych latach" - czytamy w raporcie. Zdaniem ekspertów, będzie to decydujące dla wyniku całej branży budowlanej.

Autorzy badania wskazali, że wśród firm usługowych w I kwartale br. niewypłacalność wzrosła o 26 proc. w porównaniu z I kwartałem 2016 r. Problemy miały m.in. firmy obsługujące procesy inwestycyjne, przedsiębiorstwa inżynieryjno-projektowe, a także firmy z sektora gastronomiczno-turystycznego. Mimo iż w ostatnich latach Polacy coraz więcej pieniędzy zostawiali w firmach z tego ostatniego sektora, to - jak podkreślono w raporcie - rynek ten jest trudny, sezonowy i zmienny.

W I kwartale br. najrzadziej upadłość ogłaszały hurtownie; liczba niewypłacalnych firm z tej branży wzrosła o 3 proc. w porównaniu z I kwartałem 2016 r. Wśród niewypłacalnych hurtowni najwięcej było dystrybutorów artykułów spożywczych i innych dóbr konsumpcyjnych (obuwia, farmaceutyków). Ryzykownym biznesem - jak wynika z danych - był też handel częściami motoryzacyjnymi oraz paliwami i produktami ropopochodnymi.

Euler Hermes, spółka zależna firmy Allianz, działa na rynku ubezpieczeń należności handlowych oraz gwarancji ubezpieczeniowych i windykacji należności.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport: rośnie liczba niewypłacalnych firm

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!