XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Reforma emerytalna: ile zyskasz ty, ile zyska Polska

Reforma emerytalna: ile zyskasz ty, ile zyska Polska
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nic tak nie rozpala emocji jak wielkie pieniądze i wyobrażenie sobie tego, co możemy z nimi zrobić. Szczególnie gdy w grę wchodzą miliardy złotych.

Najwidoczniej z tego założenia wyszli naukowcy z Instytutu Badań Strukturalnych, którzy opracowali materiał o finansowych skutkach podniesienia wieku emerytalnego.

Ponieważ bliższa koszula ciału, zacznijmy od perspektywy indywidualnej. Jak wyliczyli Kamil Wierus i Maciej Bukowski, eksperci IBS, jeśli tempo podnoszenia wieku emerytalnego będzie odpowiadać propozycji rządowej, emerytura obecnej 50-latki wzrośnie o ok. 15 proc., ale w sytuacji, gdyby to tempo było dwukrotnie szybsze – wzrost świadczenia wyniósłby już 80 proc. Konkretnie – z dzisiejszych 1350 zł do 2430 złotych. Warto zatem, wbrew podszeptom populistów, zabiegać o zmiany prędkie, jeśli zależy nam na wyraźnie zauważalnej poprawie standardu życia na emeryturze.

Korzyści równie wielkie, choć w innej skali, odniesie także całe społeczeństwo. Szacunki naukowców z IBS pokazują, że podwyższenie wieku emerytalnego według scenariusza rządowego podniosłoby nasz PKB dodatkowo o ok. 1,7 proc. do roku 2020, o ok. 3,4 proc. do 2030 roku i o ok. 6 proc. do 2040 roku. Wskaźniki te byłyby znacznie wyższe, gdyby zdecydowano się na szybsze zmiany. Wyższy PKB – piszą eksperci – oznacza w konsekwencji wzrost dochodów sektora finansów publicznych z podatków i składek społecznych. W poszczególnych latach, wymienionych powyżej, wynosiłby on odpowiednio: 0,7 proc, 1,4 proc. i 2,5 proc. PKB. Przełożyłoby się na wielomiliardowe kwoty, które dodatkowo wzbogaciłyby budżet państwa. Autorzy opracowania mówią nawet o kwotach porównywalnych z zasileniem, jakie przyniosły Polsce fundusze unijne.

Co można zrobić z taką masą pieniędzy, które będziemy mieć tylko dzięki temu, że podniesiemy wiek emerytalny? Można budować autostrady, inwestować w kapitał ludzki, zmieniać polski krajobraz, czyli to wszystko, co teraz robimy z pieniędzmi Unii Europejskiej. Ale młodzi naukowcy z Instytutu Badań Strukturalnych pokusili się o bardziej kolorowe przedstawienie scenariuszy wydawania miliardów złotych. Poniżej krótki zestaw ich propozycji i bardzo ważna uwaga: mówimy o tym, co można by zrobić dzięki dodatkowym dochodom jedynie z 2020 roku (wariantowo):

- wyposażyć każdy polski szpital w 7 tomografów komputerowych;

- sfinansować 8-letnią kurację wszystkim Polakom chorym na białaczkę;

- zbudować 500 km autostrad;

- utrzymać uniwersytet o budżecie amerykańskiego Harvarda;

- zapewnić codzienną kwalifikowaną opiekę wszystkim Polakom powyżej 80 roku życia;

- zbudować kilka supernowoczesnych obiektów, takich jak Centrum Nauki Kopernik.

Przypomnijmy, to tylko propozycje inwestycji, które staną się możliwe dzięki dodatkowym wpływom do budżetu państwa w jednym roku, a konkretnie – już za osiem lat, gdyby politycy przyjęli ustawę o podniesieniu wieku emerytalnego w wersji rządowej. Wyobraźmy sobie, jak mogłaby zmienić się Polska w ciągu każdego następnego roku. Przed nami jeszcze kilka tygodni debaty społecznej, a potem – batalii w Sejmie. Dobrze byłoby, gdyby w obu wypadkach elementy modernizacyjne tego projektu przebiły się do opinii publicznej.

Czytaj także: Reforma emerytalna: Siedem kluczowych pytań i odpowiedzi, które rozprawiają się z mitami

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Reforma emerytalna: ile zyskasz ty, ile zyska Polska

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!