Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Regiony sięgają po wsparcie w projektach transgranicznych

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
22-01-2016 21:49
Regiony sięgają po wsparcie w projektach transgranicznych
Fot. Fotolia

Polskie instytucje i przedsiębiorcy, obok aplikowania do programów krajowych i regionalnych, mogą również korzystać ze wsparcia z programów Interreg.

Umożliwiają one realizację projektów wspólnie z zagranicznymi partnerami, przypomina Ministerstwo Rozwoju.
Najwcześniej nabory rozpoczęły się w programach transnarodowych (współpraca partnerów z kilku lub kilkunastu krajów) i programie Interreg Europa (wszystkie kraje UE).

Pierwszy nabór projektów w programie Europa Środkowa wystartował już w lutym 2015 r. Złożono 611 aplikacji projektowych, z których wybrano 90 projektów o łącznej wartości dofinansowania ponad 197 mln euro.

Najwięcej  zgłoszono wniosków o rozwój przedsiębiorczości, wsparcie innowacji społecznych i gospodarczych w regionach oraz wykorzystanie dziedzictwa kulturowego.

Z kolei w programie Interreg Europa najwięcej wniosków (81 spośród 261) dotyczy poprawy wdrażania polityk i programów rozwoju regionalnego oraz wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw.

W programie Region Morza Bałtyckiego najpopularniejszym wśród wnioskodawców tematem jest czystość wód oraz wsparcie dla innowacji nietechnologicznych. W tym ostatnim zatwierdzono 78 projektów, w których uczestniczy 66 polskich partnerów. Mogą oni otrzymać około 12,5 mln euro dofinansowania.

Pierwsze nabory odbyły się również w programach transgranicznych (dotyczących obszarów położonych bezpośrednio przy granicach) zarządzanych przez stronę polską, tj.: Południowy Bałtyk, Polska-Saksonia i Polska-Słowacja. Obecnie trwa ocena tych projektów.

W programie Południowy Bałtyk złożono więcej projektów niż w analogicznym okresie poprzedniej perspektywy finansowej. Łączna wartość wnioskowanego unijnego dofinansowania to ponad 35 mln euro.

Najwięcej aplikacji (12 spośród 27) dotyczyło koncepcji niebieskiego i zielonego wzrostu, czyli wykorzystania zasobów naturalnych i zasobów Bałtyku w sposób zrównoważony.

Z puli Programu Polska-Słowacja  złożono 37 aplikacji projektowych na kwotę ponad 43 mln euro. Zdecydowana większość wniosków dotyczyła dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego (33 koncepcje).

Z kolei w Programie Polska-Saksonia odbył się nabór na projekty flagowe, mające szczególne znaczenie dla całego obszaru wsparcia. Proces wyboru przebiegał dwuetapowo.

Komitet Monitorujący zatwierdził 5 koncepcji projektów flagowych, a autorzy 4 spośród nich złożyli pełne wnioski o dofinansowanie.

W programie Czechy-Polska (zarządzany przez stronę czeską) w wyniku pierwszego naboru do dofinansowania wybrano projekty dotyczące współpracy instytucji i społeczności oraz edukacji i podnoszenia kwalifikacji. Przeprowadzono nabór na projekty parasolowe w ramach Funduszu Mikroprojektów oraz trwa II nabór na projekty flagowe.

Termin składania wniosków mija 31 marca 2016 r.
Podobał się artykuł? Podziel się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 400 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP