PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Regiony sięgają po wsparcie w projektach transgranicznych

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
22-01-2016 21:49
Regiony sięgają po wsparcie w projektach transgranicznych
Fot. Fotolia

Polskie instytucje i przedsiębiorcy, obok aplikowania do programów krajowych i regionalnych, mogą również korzystać ze wsparcia z programów Interreg.

Umożliwiają one realizację projektów wspólnie z zagranicznymi partnerami, przypomina Ministerstwo Rozwoju.
Najwcześniej nabory rozpoczęły się w programach transnarodowych (współpraca partnerów z kilku lub kilkunastu krajów) i programie Interreg Europa (wszystkie kraje UE).

Pierwszy nabór projektów w programie Europa Środkowa wystartował już w lutym 2015 r. Złożono 611 aplikacji projektowych, z których wybrano 90 projektów o łącznej wartości dofinansowania ponad 197 mln euro.

Najwięcej  zgłoszono wniosków o rozwój przedsiębiorczości, wsparcie innowacji społecznych i gospodarczych w regionach oraz wykorzystanie dziedzictwa kulturowego.

Z kolei w programie Interreg Europa najwięcej wniosków (81 spośród 261) dotyczy poprawy wdrażania polityk i programów rozwoju regionalnego oraz wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw.

W programie Region Morza Bałtyckiego najpopularniejszym wśród wnioskodawców tematem jest czystość wód oraz wsparcie dla innowacji nietechnologicznych. W tym ostatnim zatwierdzono 78 projektów, w których uczestniczy 66 polskich partnerów. Mogą oni otrzymać około 12,5 mln euro dofinansowania.

Pierwsze nabory odbyły się również w programach transgranicznych (dotyczących obszarów położonych bezpośrednio przy granicach) zarządzanych przez stronę polską, tj.: Południowy Bałtyk, Polska-Saksonia i Polska-Słowacja. Obecnie trwa ocena tych projektów.

W programie Południowy Bałtyk złożono więcej projektów niż w analogicznym okresie poprzedniej perspektywy finansowej. Łączna wartość wnioskowanego unijnego dofinansowania to ponad 35 mln euro.

Najwięcej aplikacji (12 spośród 27) dotyczyło koncepcji niebieskiego i zielonego wzrostu, czyli wykorzystania zasobów naturalnych i zasobów Bałtyku w sposób zrównoważony.

Z puli Programu Polska-Słowacja  złożono 37 aplikacji projektowych na kwotę ponad 43 mln euro. Zdecydowana większość wniosków dotyczyła dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego (33 koncepcje).

Z kolei w Programie Polska-Saksonia odbył się nabór na projekty flagowe, mające szczególne znaczenie dla całego obszaru wsparcia. Proces wyboru przebiegał dwuetapowo.

Komitet Monitorujący zatwierdził 5 koncepcji projektów flagowych, a autorzy 4 spośród nich złożyli pełne wnioski o dofinansowanie.

W programie Czechy-Polska (zarządzany przez stronę czeską) w wyniku pierwszego naboru do dofinansowania wybrano projekty dotyczące współpracy instytucji i społeczności oraz edukacji i podnoszenia kwalifikacji. Przeprowadzono nabór na projekty parasolowe w ramach Funduszu Mikroprojektów oraz trwa II nabór na projekty flagowe.

Termin składania wniosków mija 31 marca 2016 r.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


47 879 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP