Rejestr dłużników Ministerstwa Finansów… przedsiębiorcy krytykują pomysł

Rejestr dłużników Ministerstwa Finansów… przedsiębiorcy krytykują pomysł
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministerstwo Finansów chce utworzyć własny rejestr dłużników, do którego trafią osoby zalegające z należnościami administracyjnymi. -- W pierwszej kolejności do państwowego rejestru zostaną zgłoszeni dłużnicy, którzy zalegają z podatkami i opłatami celnymi - mówi Wiesława Dróżdż z resortu finansów.



- Na początku chcielibyśmy, aby od lipca 2015 roku można było sprawdzić czy nasz potencjalny kontrahent nie zalega z podatkami, z opłatą celną, czy grzywną nałożoną przez urząd skarbowy. Potem chcielibyśmy ten rejestr poszerzać chociażby o zaległości wynikające z niepłacenia składek ZUS – mówi Wiesława Dróżdż.

Baza nierzetelnych firm

Zgodnie z założeniami resortu każdy będzie mógł sprawdzić czy dana firma, bądź osoba fizyczna jest rzetelna, oczywiście z zachowaniem zasad ochrony danych osobowych. Do państwowego rejestru trafią przedsiębiorcy, których zaległości sięgają 500 zł i osoby fizyczne z zaległymi należnościami już na poziomie 200 zł. Za wykreślenie dłużnika będzie odpowiedzialny wierzyciel, który wcześniej taką osobę bądź firmę zgłosił.

Wezwanie do zapłaty

- Trzeba pamiętać, że nie od razu trafimy do rejestru. Nawet jak nie zapłacimy kilku mandatów, najpierw musimy dostać od naszego wierzyciela pisemną informację o takim zamiarze. Wtedy będziemy mieli 30 dni na uregulowanie takich zaległości. Jeżeli to zrobimy to nie trafimy do rejestru, jeśli uregulujemy nasze należności po tym jak znajdziemy się w rejestrze, to wierzyciel będzie miał obowiązek nas wykreślić – wyjaśnia przedstawicielka Ministerstwa Finansów.

Skorzystają przedsiębiorcy?

A publiczny rejestr dłużników powstanie przede wszystkim z myślą o przedsiębiorcach. - Firmy będą zadowolone, że zostanie stworzony często aktualizowany, bezpłatny serwis dostępny online – uważa Wiesława Dróżdż

Firmy mają wątpliwości

Do pomysły resortu finansów ostrożnie podchodzi Tomasz Michalik, partner w kancelarii MDDP. - Niewątpliwie tego rodzaju rejestr dla celów wewnętrznych administracji państwowej był pożądany, by organy wiedziały, że podatnik zmieniając miasto, pozostawił należności w poprzednim miejscu – wyjaśnia rozmówca - Ale tutaj jego funkcja jest zupełnie inna, chodzi o represje - dodaje.

Zdaniem eksperta rejestr dłużnika może stać się tylko narzędziem do dyscyplinowania dłużnika. A to oznacza, że wizerunkowo firmy mogą stracić. - Zobaczymy jak naprawdę te zapisy zostaną sformułowane. Możemy sobie na przykład wyobrazić sytuację, gdzie podatnik nie zgadza się z rozstrzygnięciem organu administracji podatkowej i z decyzją drugiej instancji, trafia do sądu, gdzie w dalszym ciągu może dochodzić swoich racji. Mimo wszystko, po negatywnej decyzji drugiej instancji, zostałby wpisany do rejestru niesolidnych firm – podaje przykład gość. – Ta informacja będzie szeroko dostępna, więc to może spowodować duże straty wizerunkowe.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rejestr dłużników Ministerstwa Finansów… przedsiębiorcy krytykują pomysł

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!