XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rekordowa pomoc rozwojowa UE w 2016 roku

Rekordowa pomoc rozwojowa UE w 2016 roku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pomoc rozwojowa, jaką UE i jej państwa członkowskie dostarczyły w ubiegłym roku krajom trzecim, wyniosła 75,5 mld euro; to najwyższy wynik w historii - poinformowała we wtorek Komisja Europejska.

"Unia Europejska i jej państwa członkowskie są po raz kolejny głównym dostarczycielem pomocy na świecie. 75,5 mld euro w 2016 r. oznacza wzrost wynoszący 11 proc. w porównaniu z poziomem z 2015 r. Wielkość pomocy rozwojowej z UE rośnie od 4 lat z rzędu" - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Margaritas Schinas.

Pomoc rozwojowa, jaką w ubiegłym roku przekazała UE, odpowiada 0,51 proc. PKB "28". W 2015 r. odsetek ten wynosił 0,47 proc. Najbardziej szczodrymi krajami, jeśli brać pod uwagę wielkość przekazywanych środków w relacji do PKB, były: Luksemburg, który ofiarował biedniejszym krajom równowartość 1 proc. swojego PKB, Szwecja (0,94 proc.), Dania (0,75 proc.) oraz Niemcy (0,70 proc.) i Wielka Brytania (0,70 proc.)

"Jestem dumny, że UE pozostaje czołowym światowym dostarczycielem oficjalnej pomocy rozwojowej. To jasny dowód na nasze przywiązanie do celów rozwojowych Narodów Zjednoczonych" - oświadczył cytowany w komunikacie KE unijny komisarz ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju Neven Mimica.

W 2016 r. UE i jej kraje członkowskie musiały się mierzyć z trwającym od 2015 r. bezprecedensowym kryzysem migracyjnym. Aby powstrzymać falę uchodźców i migrantów ekonomicznych, UE zdecydowała się skierować większe środki do krajów ich pochodzenia. Jednak wzrost w pomocy rozwojowej jest większy niż wynikałoby z kosztów związanych z kryzysem migracyjnym.

Z danych zaprezentowanych przez Komisję Europejską wynika, że tylko 25 proc. wzrostu pomocy rozwojowej z UE i jej krajów członkowskich pomiędzy 2015 i 2016 r. wynikało z kosztów przyjmowania uchodźców.

W 2005 r. UE i państwa członkowskie zobowiązały się do zwiększenia do 2015 r. środków kierowanych do krajów rozwijających się do wysokości 0,7 proc. połączonego produktu narodowego brutto UE. Ze względu na kryzys finansowy i problemy budżetowe państw członkowskich celu tego nie udało się wypełnić, ale UE i jej państwa członkowskie zwiększają sukcesywnie swoje wydatki na pomoc rozwojową.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rekordowa pomoc rozwojowa UE w 2016 roku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!