Republika Korei: korzyści ze współpracy mimo nierównowagi

Republika Korei: korzyści ze współpracy mimo nierównowagi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Azjatycki tygrys nie schrupał europejskich rynków. Obowiązująca od pięciu lat umowa o wolnym handlu między UE a Koreą Południową okazała się dla Unii korzystna. Polska też nie może narzekać, chociaż nie można powiedzieć, by w pełni wykorzystywała potencjał tej umowy.

Na zdrowy rozum umowa z Koreą, jako handlowym partnerem UE, powinna budzić wiele obaw – dynamiczny kraj, niemal sztandarowy przykład azjatyckiego tygrysa o dość hermetycznym rynku i znacznym potencjale autorskiego produktu koreańskiej gospodarki – czebolach, czyli olbrzymich biznesowych konglomeratach, które chociażby ze względu na efekt skali mogły być poważnym konkurentem dla europejskich firm. Było się więc czego bać. A jednak… Po pięciu latach obowiązywania umowy obroty handlowe dynamicznie wzrosły - do 90 mld euro, Unia Europejska zamieniła deficyt w handlu z Koreą na nadwyżkę (sam eksport z UE do Korei wzrósł w tym czasie o ponad połowę), a UE stała się dla Korei jednym z trzech najważniejszych partnerów handlowych, mimo że niejako pod ręką ma takie potęgi gospodarcze jak Japonia czy Australia.

Największe obawy porozumienie budziło u europejskich producentów samochodów, którzy niebezpodstawnie obawiali się koreańskiej konkurencji. Pierwsze miesiące obowiązywania umowy zdawały się potwierdzać czarne scenariusze – przez półtora roku import wzrósł o ok. 40 proc. Po tej pierwszej fali przyszło jednak uspokojenie, ostatecznie liczba sprowadzanych na kontynent z Korei Płd. samochodów wzrosła w czasie obowiązywania umowy o 13 proc. (z 300 do 339 tys.), natomiast eksport z UE do Korei skoczył z 76 tys. do 210 tys. sztuk, co jest o tyle dużym osiągnięciem, że wcześniej koreański rynek był bardzo hermetyczny i dominowały na nim rodzime pojazdy.

Po pięciu latach umowy handlowej z Republiką Korei Europa może być zadowolona. A Polska?
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Republika Korei: korzyści ze współpracy mimo nierównowagi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!