PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rewolucyjny model gospodarki o obiegu zamkniętym

Autor: WNP.PL (PS)
24-03-2016 17:00
Rewolucyjny model gospodarki o obiegu zamkniętym
Fot. Shutterstock.com

Zmiana modelu gospodarki z tradycyjnego na model w obiegu zamkniętym może zmniejszyć bezrobocie w Polsce, Włoszech i Niemczech o 270 tys. osób i przynieść co najmniej 3 mld euro oszczędności na walce z bezrobociem w tych krajach - taką tezę stawia niezależny think thank Green Alliance.

Natomiast firma konsultingowa Accenture szacuje w opracowaniu „Waste to Wealth: Creating advantage in a circular economy”, że w wyniku transformacji na model gospodarki w obiegu zamkniętym, światowa gospodarka może zyskać 4,5 bln dolarów do 2030 roku.
W przeciwieństwie do modelu gospodarczego opartego na podejściu „biorę - przetwarzam - wyrzucam,” gospodarka o obiegu zamkniętym (Circular Economy), czyli o schemacie: „biorę - przetwarzam - biorę - przetwarzam,” ma na celu jak najdłuższe utrzymanie wartości materiałów i energii wykorzystanych w produktach, minimalizując produkcję odpadów i zużycie zasobów.

Model gospodarki w obiegu zamkniętym promowany jest także przez Komisję Europejską, która opracowała nowy pakiet wspierania rozwoju Circular Economy.

Ma on ułatwić europejskim przedsiębiorstwom i konsumentom przestawienie się na taki model gospodarki, w którym zasoby wykorzystuje się w bardziej zrównoważony sposób, a cykl życia produktów jest zamknięty dzięki zwiększeniu recyklingu i ponownego użycia.

Na transformację zostanie przekazane wsparcie finansowe pochodzące z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych. Obejmie ono 650 mln euro z programu „Horyzont 2020” (program finansowy UE na rzecz badań naukowych i innowacji) oraz 5,5 mld euro z funduszy strukturalnych na gospodarowanie odpadami.

- Promowany przez Komisję Europejską model gospodarki o obiegu zamkniętym dotyczy także polskich przedsiębiorstw - informuje Jarosław Chudziak, wiceprezes Accenture w Polsce. - Wdrożenie u nas systemu Circular Economy spowoduje między innymi wzrost zatrudnienia oraz zmniejszy różnice w wydajności pracowników polskich firm w porównaniu do krajów z zachodu UE.

Zdaniem analityków Accenture, transformacja gospodarki w kierunku modelu o obiegu zamkniętym może być rewolucyjną przemianą, która w przyszłości zmieni organizację produkcji i sposób konsumpcji w gospodarce światowej.

Circular Economy zmieni relacje między rynkami, konsumentami i zasobami naturalnymi. Accenture zidentyfikowało pięć modeli biznesowych Circular Economy, których stosowanie zwiększa przewagę konkurencyjną przedsiębiorstwa:

- zamknięty łańcuch dostaw: wykorzystanie recyklingu lub biodegradowalnych materiałów,
które mogą być wykorzystane w kolejnych cyklach życia produktu;

- odzysk i recykling: tworzenie systemów produkcji i konsumpcji, w których wszystko, co kiedyś uważane było za odpady jest reaktywowane do innych zastosowań;SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


37 017 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP