Rosja obniża Ukrainie ceny gazu i kupuje obligacje za 15 mld dol.

Rosja obniża Ukrainie ceny gazu i kupuje obligacje za 15 mld dol.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosja zapowiedziała we wtorek, że obniży Ukrainie cenę gazu do 268,5 dolara za 1000 metrów sześciennych i zainwestuje w ukraińskie obligacje rządowe 15 mld dolarów. Stało się to podczas wizyty w Moskwie prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Szef państwa ukraińskiego przybył do Moskwy, by w rozmowach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem zabiegać o kredyt na podtrzymanie stabilności ukraińskiej gospodarki i o obniżenie ceny rosyjskiego gazu. Moskwa, jak pisze Reuters, rzuciła Kijowowi linę ratunkową.

Niższe ceny na dostawy rosyjskiego gazu na Ukrainę - 268,5 USD za 1000 metrów sześciennych - mają obowiązywać już od stycznia 2014 roku - powiedział szef ukraińskiego resortu energetyki Eduard Stawycki. Obecnie Ukraina otrzymuje rosyjski gaz za około 400 dolarów za 1000 metrów sześciennych.

"Obniżenie o jedną trzecią ceny gazu jest to naprawienie błędu, który powstał w umowie gazowej między Rosją i Ukrainą za rządów Julii Tymoszenko. Oczywiście Rosja, zmniejszając ceny wraca de facto do cen, które powinny obowiązywać, czyli niewiele traci, ale robi to świadomie. Ma być to gest, że warto rozmawiać z tym sojusznikiem, który coś daje, a nie z Europą, która jak się okazało, nic nie daje, a jedynie obiecuje" - tak komentuje porozumienie kierownik Studium Europy Wschodniej UW Jan Malicki.

Rosyjski minister finansów Anton Siłuanow powiedział, że Rosja ze swego funduszu rezerwowego zainwestuje 15 mld dolarów w papiery wartościowe ukraińskiego rządu, i że część zostanie zainwestowana jeszcze w tym roku, a część w roku 2014, przy czym szczegóły zostaną podane później.

"Zainwestowanie 15 mld USD w obligacje to jest bardzo dużo; to jest tyle, a nawet trochę więcej niż Ukraina potrzebuje, żeby ustabilizować budżet. Oczywiście ten kij ma dwa końce, bo to uzależnia Ukrainę od Rosji. Patrząc na rezultat szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie i wydarzenia po nim można powiedzieć, że Putin wygrał bitwę o Ukrainę, ale jak się rozstrzygnie wojna, tego jeszcze nie wiadomo" - mówi Malicki.

Informując o porozumieniu w sprawie zniesienia ograniczeń handlowych między Ukrainą a Rosją prezydent Putin podkreślił, że nie jest to obwarowane żadnymi warunkami. "Chcę wszystkich uspokoić; nie rozmawialiśmy o kwestii przystąpienia Ukrainy do Unii Celnej". Unię Celną tworzą Rosja, Białoruś i Kazachstan.

Przed podpisaniem umowy o wejściu Ukrainy do Unii Celnej przestrzegli Janukowycza w niedzielę uczestnicy protestów prounijnych na Majdanie Niepodległości w Kijowie, którzy nie chcą zbliżenia z Rosją i domagają się podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE.

Janukowycz oświadczył we wtorek, że Ukraina i Rosja powinny wyciągnąć wnioski na przyszłość i nie popełniać błędów, które zakłócają wzrost obrotów handlowych i rozwój współpracy dwustronnej. Nazwał rozmowę z Putinem konstruktywną i merytoryczną, lecz nieprostą. Szybkie decyzje przypisał "woli politycznej prezydenta Rosji".

Komisarz Unii ds. rozszerzenia Sztefan Fuele i szef litewskiej dyplomacji Linas Linkeviczius oświadczyli we wtorek, że porozumienia zawarte we wtorek przez Ukrainę z Rosją nie muszą być sprzeczne z umową stowarzyszeniową między Ukrainą a UE. CZytaj więcej: UE: umowy Ukrainy z Moskwą nie przekreślają stowarzyszenia z Unią

Janukowycz przybył we wtorek do Moskwy, by w rozmowach z Putinem zabiegać o kredyt na podtrzymanie stabilności ukraińskiej gospodarki i o obniżenie ceny rosyjskiego gazu.

Obie strony zgodnie twierdzą, że ewentualne wejście Ukrainy do Unii Celnej, którą tworzą Federacja Rosyjska, Białoruś i Kazachstan, nie będzie tematem rozmów prezydentów.

Oficjalnie Putin i Janukowycz przewodniczą posiedzeniu rosyjsko-ukraińskiej komisji międzypaństwowej poświęconemu rozwojowi współpracy handlowo-gospodarczej obu krajów.

Służba prasowa Kremla podała, że strony będą też rozmawiać o rozwoju dialogu w dziedzinie kultury, edukacji i nauki. W porządku dziennym mają być również zagadnienia międzynarodowe, w tym kwestie współpracy w ramach Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP).

Witając Janukowycza na Kremlu Putin oświadczył, że Ukraina "ponad wszelką wątpliwość, w pełnym sensie tego określenia, jest partnerem strategicznym" Rosji. "Mam nadzieję, że posuniemy się naprzód w rozwiązywaniu najbardziej wrażliwych problemów" - powiedział.

Przypomniał, że w ostatnich dwóch latach nastąpił spadek obrotów handlowych między Rosją i Ukrainą - o 11 proc. w 2012 oraz 14,5 proc. w 2013 roku. "Nadszedł czas, by podjąć energiczne kroki, mające na celu nie tylko powrót do poziomu wcześniejszych lat, ale także stworzenie warunków do ruchu naprzód" - podkreślił.

Putin oznajmił, że Rosja i Ukraina "mają wszelkie szanse, by umocnić bazę prawną swoich stosunków, stworzyć warunki do rozwoju kontaktów handlowo-gospodarczych".

Z kolei Janukowycz oświadczył, że spadek ukraińsko-rosyjskich obrotów handlowych z lat 2012-13 "wymaga pilnej ingerencji". "Myślę, że prace te w najbliższej perspektywie będziemy musieli skoordynować nie tylko między sobą, Rosją i Ukrainą, lecz również z pozostałymi krajami Wspólnoty Niepodległych Państw, aby w pełni wykorzystać możliwości strefy wolnego handlu (w ramach WNP)" - zaznaczył.

Oczekuje się, że podpisanych zostanie kilkanaście dokumentów - umów, memorandów i listów intencyjnych - dotyczących różnych wspólnych projektów, w tym w sferze inwestycji, współpracy międzyregionalnej, energetyki, transportu, kosmosu i rolnictwa.

Według nieoficjalnych informacji Putin i Janukowycz omówią także możliwość przyznania Ukrainie przez Rosję kredytu w wysokości 15 mld dolarów. Pierwsza transza pożyczki - 5 mld USD - miałaby zostać wypłacona jeszcze w tym roku.

Wcześniej władze w Kijowie rozmawiały o takim kredycie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW), który jednak jego przyznanie uzależnił od przeprowadzenia przez Ukrainę reform gospodarczych.

Doradca prezydenta Rosji ds. gospodarczych Andriej Biełousow poinformował w poniedziałek, że strona rosyjska może udzielić Ukrainie pożyczki, jeżeli władze w Kijowie o nią poproszą.

"Sytuacja na Ukrainie wygląda obecnie tak, że bez pożyczek z jednej lub drugiej strony oni zwyczajnie nie będą mogli utrzymać stabilności ekonomicznej państwa. Nie wykluczam, że jeżeli pojawi się odpowiedni wniosek, wtedy udzielimy wsparcia" - oświadczył Biełousow, sugerując, że do takiego porozumienia może dojść już we wtorek, kiedy spotkają się przywódcy Rosji i Ukrainy.

Ukraina pilnie potrzebuje około 20 mld dolarów, aby załatać dziurę w wydatkach na 2014 rok. W nadchodzącym roku Kijów będzie musiał spłacić 8 mld USD długów zewnętrznych. Będzie też potrzebował 1 mld dolarów miesięcznie na opłacenie sprowadzanego z Rosji gazu.

W końcu listopada po kilku wizytach w Moskwie i Soczi ukraiński prezydent nieoczekiwanie odmówił podpisania parafowanej wcześniej umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią Europejską, przewidującej m.in. utworzenie strefy wolnego handlu.

Przed podpisywaniem umowy o wejściu Ukrainy do Unii Celnej przestrzegli Janukowycza w niedzielę uczestnicy protestów prounijnych na Majdanie Niepodległości w Kijowie, którzy nie chcą zbliżenia z Rosją i domagają się podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Protesty trwają na Ukrainie już czwarty tydzień.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosja obniża Ukrainie ceny gazu i kupuje obligacje za 15 mld dol.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!