Rosja poszerza wpływy w krajach azjatyckich

Rosja poszerza wpływy w krajach azjatyckich
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zakończony w piątek w Soczi nad Morzem Czarnym szczyt Rosja-ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej) stał się ważnym krokiem na drodze do partnerstwa strategicznego Rosji z tymi państwami - piszą rosyjskie media.

Podkreślają, że w przyjętej na zakończenie dwudniowego szczytu deklaracji z Soczi nakreślono horyzonty i perspektywy rozwoju wzajemnie korzystnej współpracy w najróżniejszych dziedzinach - od gospodarki po sferę społeczną.

W skład ASEAN wchodzi 10 państw: Birma, Brunei, Kambodża, Filipiny, Indonezja, Laos, Malezja, Singapur, Tajlandia i Wietnam, których liczba mieszkańców to łącznie 600 mln ludzi, a łączne PKB to ok. 3,5 bln dolarów - przypomina TASS i podkreśla, że było to "najważniejsze wydarzenie międzynarodowe na terenie Federacji Rosyjskiej w roku 2016".

Rosyjskie media zwracają też uwagę, że był to szczyt jubileuszowy - Rosję z ASEAN od roku 1996 roku wiąże tzw. partnerstwo dialogu; wówczas utworzono prawne ramy współpracy.

Zabierając głos na konferencji prasowej na zakończenie szczytu Rosja-ASEAN prezydent Rosji Władimir Putin zaznaczył, że rozmowy Rosji i państw ASEAN przeszły pod znakiem pełnego zrozumienia i nie było żadnych rozbieżności.

"Kreml wykorzystał przyjazd liderów państw Azji Południowo-Wschodniej na szczyt jako sposobność do pokazania, że Rosja ma wciąż przyjaciół na arenie międzynarodowej, mimo iż jest ignorowana przez Zachód w związku z konfliktem na Ukrainie" - pisze Reuters i odnotowuje, że z tej okazji wypuszczono okolicznościową monetę (srebrną o nominale 3 rubli).

Agencja przypomina, że Rosja miała - również w Soczi - gościć w czerwcu 2014 roku przywódców siedmiu najbardziej wpływowych państw świata, do których grupy sama została przyjęta w roku 1998; grupa G7 przekształciła się wówczas w G8. Rosja została wykluczona z udziału w G8, gdy na wiosnę 2014 roku zaanektowała Krym; liderzy G7 zamiast w Soczi spotkali się wówczas we własnym gronie w Brukseli.

Od tamtej pory większość przywódców zachodnich trzyma się z dala od Rosji, lecz pojawiają się też pewne nieśmiałe oznaki odwilży - pisze Reuters i przypomina o niedawnej wizycie premiera Japonii Shinzo Abego w rezydencji prezydenta Putina w Soczi i o planowanym udziale premiera Włoch Matteo Renziego w forum ekonomicznym w Petersburgu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosja poszerza wpływy w krajach azjatyckich

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!