Rosja zacieśnia współpracę gospodarczą z Donbasem

Rosja zacieśnia współpracę gospodarczą z Donbasem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Współpraca Rosji z Donbasem - obwodami donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy - staje się faktem; Rosja już kupuje w Donbasie węgiel, przy czym chodzi jej nie tyle o korzyści gospodarcze, ile o wspieranie Donbasu - pisze "Niezawisimaja Gazieta".

"Rosja kupuje w Donbasie węgiel do swojej elektrowni i w celu reeksportu. Jak uważają eksperci, można wymyślić również inne +punkty styczne+, czyli inne zbieżne interesy. Co prawda, sądząc z ocen ekspertów, taka integracja niekoniecznie przyniesie Rosji oczywistą korzyść gospodarczą. Chodzi tu raczej o to, by w zaistniałych okolicznościach dać Donbasowi możliwość przeżycia" - wskazuje rosyjski dziennik w poniedziałkowym wydaniu.

Przypomina, że w zeszłym tygodniu wiceminister gospodarki Rosji Anatolij Janowski powiedział, że węgiel z obwodów donieckiego i ługańskiego Rosja częściowo kupuje na potrzeby elektrowni w obwodzie rostowskim, "a główna ilość idzie tranzytem przez terytorium Rosji na eksport". Wówczas niektóre media, w tym agencja Reutera, oceniły, iż resort gospodarki Rosji przyznał tym samym, że Moskwa zajmuje się reeksportem węgla z Donbasu.

Eksperci oceniają, że Rosję i Donbas mogą również łączyć inne "punkty styczne" - wskazuje "NG". "Rosja jest zainteresowana kupowaniem od Donbasu dolomitów, metali czarnych, antracytów, soli" - przytacza dziennik opinię Aleksandra Timofiejewa z Rosyjskiego Uniwersytetu Ekonomicznego im. Gieorgija Plechanowa. Z kolei Donbas jest zainteresowany dostawami energii elektrycznej na swoje terytorium i pojawieniem się rynków zbytu, od których jest obecnie odcięty - powiedział gazecie ten ekspert.

Timofiejew podkreślił, że do 2013 roku obwody doniecki i ługański zajmowały odpowiednio drugie i piąte miejsce w przemyśle Ukrainy. Problemem jest jednak to, że zakłady w Donbasie są już bardzo wyeksploatowane, "katastroficzna jest sytuacja w sferze inwestycji i wysoko wykwalifikowanych kadr" - przyznał rozmówca "NG". Ocenił on także, że "nieokreślony statusu polityczno-prawny" sprawia, że towary produkowane w Donbasie nie mogą otrzymać zezwoleń eksportowych od władz Ukrainy.

Inna ekspertka Tatiana Miniejewa powiedziała "NG", że istnieje kilka wariantów rozwoju współpracy gospodarczej Rosji i Donbasu. "Pierwszy - prywatne firmy rosyjskie kupują towary w Donbasie, Donbas otrzymuje żywą gotówkę. Drugi - wszystkie firmy z Donbasu otrzymują rosyjski +meldunek+ i wtedy teoretycznie mogą swobodnie handlować z całym światem. Taki model działa w Naddniestrzu; zakłady tej nieuznanej (przez świat) republiki bez skrępowania oznaczają swoją produkcję (jako) made in Moldova" - mówi Miniejewa.

"NG" zauważa w artykule, że "na Kremlu już od dawna dojrzewała idea nadania specjalnego statusu ekonomicznego wschodnim obszarom Ukrainy i przekształcenia Donbasu niemalże w państwo w państwie". Gazeta przypomina, że Siergiej Głazjew, doradca prezydenta Władimira Putina, jeszcze w 2014 roku podkreślał znaczenie więzi łączących południowo-wschodnie obwody Ukrainy z Rosją. Głazjew "niejednokrotnie mówił o drodze grenlandzkiej dla Donbasu" - pisze "NG" (Grenlandia, autonomiczne terytorium Danii, nie należy - w przeciwieństwie do Danii - do UE - PAP).

"Niezawisimaja Gazieta" podaje, że jesienią br. odbędzie się forum gospodarcze Rosja-Donbas. Informuje również, że od marca br. działa komitet integracyjny o nazwie Rosja-Donbas, którego koordynatorem jest deputowany rosyjskiej Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu) Andriej Kozienko. Komitet ten "to stale działająca struktura społeczna, której działalność ma na celu wzmocnienie procesu integracji humanitarnej, społecznej i kulturalnej Donbasu i Federacji Rosyjskiej" - podaje "Niezawisimaja Gazieta".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosja zacieśnia współpracę gospodarczą z Donbasem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!