Rosjanie biednieją?

Rosjanie biednieją?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Liczba Rosjan, którzy uważają się za klasę średnią spadła w ciągu ostatnich dwóch lat o 10 procent - wynika z danych indeksu zaufania konsumentów badanego przez największy bank rosyjski, Sbierbank. Klasa średnia mogła się zmniejszyć nawet o 14 mln osób.

Badanie, które opublikował m.in. portal RBK, ogłaszane jest co kwartał i nazywane "indeksem konsumenckim Iwanowa", od najpopularniejszego w Rosji nazwiska. Opiera się na sposobie, w jaki ludzie identyfikują sami siebie i pozwala na prześledzenie poziomu zaufania konsumentów wśród przedstawicieli tak ujmowanej klasy średniej.

Dwa lata temu 61 proc. Rosjan identyfikowało się jako klasa średnia (uznawało swoje dochody za średnie). W najnowszym badaniu, z trzeciego kwartału br., jest to 51 procent. Ludzie ci przeszli z klasy średniej do mniej zamożnej, a liczba tych, których dochody są niższe od średnich wzrosła z 34 do 45 procent.

Z badania wynika, że od 2014 roku podniósł się próg minimalnego dochodu pozwalającego zaliczyć "Iwanowa" do klasy średniej. Wzrósł on z 31 tys. rubli (ok. 494 dolarów) do 37 tysięcy (prawie 590 dolarów), a więc podniósł się o 18 procent. W tym samym okresie nominalne płace w Rosji wzrosły jedynie o 10 procent.

Sbierbank badał 2300 mieszkańców miast o liczbie mieszkańców powyżej 100 tysięcy. Ponieważ próba ta ma oddawać zbiorowość 74 mln mieszkańców miast, spadek z 61 do 51 proc. oznacza, że z klasy średniej ubyło 7,4 mln osób. Jeśli zaś przełożyć ten wynik na pozostałą populację, to - jak wskazują analitycy - spadek jest jeszcze większy - 14 mln osób.

Komentując badanie dziennik "Wiedomosti" ocenił, że o raptownym skurczeniu się klasy średniej na razie nie można mówić. Jak wskazała Lidia Owczarowa z moskiewskiej Wyższej Szkoły Gospodarki, proces taki trwa wiele lat. Poza tym, przynależność do klasy średniej zależy nie tylko od dochodów, ale i np. od rodzaju wykonywanej pracy. Niemniej, widoczne jest stopniowe ubożenie klasy średniej, szczególnie jej niższego segmentu - oceniły "Wiedomosti".

Według danych Sbierbanku wśród największych obaw Rosjanie uważający się za klasę średnią wymieniają inflację i korupcję, bezrobocie zaś na trzecim miejscu. Poziom bezrobocia wśród respondentów wyniósł 10,9 proc. (w poprzednim kwartale br. - 11,3 proc). 38 proc. swych zarobków badani wydają na żywność, 16 proc. na usługi komunalne, a 10 proc. na odzież.

Wciąż wiele osób - 76 proc. - w decyzjach podczas zakupów kieruje się kryterium ceny. W porównaniu z okresem sprzed roku wzrosła z 39 proc. do 42 proc. liczba osób, które nie mają oszczędności. Z danych wynika też, że średnia wartość zakupów wzrosła w niewielkim stopniu, a ankietowani wstrzymują się z większymi nabytkami.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!