Rosną inwestycje polskich przedsiębiorstw

Rosną inwestycje polskich przedsiębiorstw
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rośnie kapitał zakładowy i aktywność inwestycyjna polskich przedsiębiorstw - wynika z raportu Europejskiego Banku Inwestycyjnego ws. inwestycji i ich finansowania. Dodano, że najważniejszą barierę dla dalszych inwestycji jest brak odpowiednio wykwalifikowanej siły roboczej.

  • Wzrósł kapitał zakładowy i inwestycje polskich przedsiębiorstw. Jednak działalność inwestycyjna na poziomie przedsiębiorstw nadal jest poniżej średniej UE, a brak odpowiednio wykwalifikowanej siły roboczej stanowi obecnie najważniejszą barierę dla dalszych inwestycji - głosi raport EBI.
  • Utrzymanie dynamiki wzrostu wymaga skoncentrowania się na nowo na produktywności i innowacyjności, przy czym do tworzenia gospodarki opartej na wiedzy konieczne jest silne zaangażowanie ze strony sektora publicznego i prywatnego.
  • Prognozy makroekonomiczne w Polsce są nadal stabilne i obiecujące. Dynamiczny wzrost gospodarczy będzie prawdopodobnie nadal trwał w 2018 roku dzięki wysokiej konsumpcji prywatnej i ożywieniu inwestycji po okresie zastoju związanego z cyklicznością funduszy UE.

Głównie wnioski z dorocznego raportu EBI ws. inwestycji i finansowania inwestycyjnego (EIBIS) zaprezentowano w piątek na konferencji zorganizowanej przez Narodowy Bank Polski (NBP) i Europejski Bank Inwestycyjny (EBI).

Jak podano w raporcie, wzrósł kapitał zakładowy i inwestycje polskich przedsiębiorstw. Jednocześnie zaznaczono, że "działalność inwestycyjna na poziomie przedsiębiorstw nadal jest jednak poniżej średniej UE, a brak odpowiednio wykwalifikowanej siły roboczej stanowi obecnie najważniejszą barierę dla dalszych inwestycji".

W komunikacie z raportu czytamy także, że "utrzymanie dynamiki wzrostu wymaga skoncentrowania się na nowo na produktywności i innowacyjności, przy czym do tworzenia gospodarki opartej na wiedzy konieczne jest silne zaangażowanie ze strony sektora publicznego i prywatnego".

Z raportu wynika, że swoje plany inwestycyjne rozszerzają również gminy, które "planują kłaść większy nacisk na modernizację infrastruktury niż na jej konserwację".

- Prognozy makroekonomiczne w Polsce są nadal stabilne i obiecujące. Dynamiczny wzrost gospodarczy będzie prawdopodobnie nadal trwał w 2018 roku dzięki wysokiej konsumpcji prywatnej i ożywieniu inwestycji po okresie zastoju związanego z cyklicznością funduszy UE. Niemniej w celu zapewnienia długoterminowej konwergencji Polski z UE oraz zrównoważonego charakteru modelu wzrostu, konieczne jest rozwiązanie ważnych problemów strukturalnych - napisano w komunikacie.

- Dynamiczny wzrost w Polsce w ciągu ostatnich 25 lat szedł w parze z bardzo niskimi inwestycjami, a w kapitale zakładowym utrzymują się znaczące luki - mówi, cytowana w komunikacie, Debora Revoltella z EBI. "Aby utrzymać obecną dynamikę rozwoju gospodarczego, Polska musi zmienić swój model wzrostu. Wymaga to koncentracji na produktywności oraz dokonania solidnych inwestycji prywatnych i publicznych w podstawy gospodarki opartej na wiedzy. Strona finansująca musi okazywać równoległe wsparcie, w czym istotną rolę mogą odegrać instrumenty finansowe UE" - dodaje.

Vazil Hudák, wiceprezes EBI dodał, że "mimo wyraźnie wysokiego wzrostu aktywności inwestycyjnej w sektorze przedsiębiorstw, stopa inwestycji przedsiębiorstw w Polsce jest na jednym z najniższych poziomów w UE". "Inwestycje w wartości niematerialne są szczególnie niskie, nawet w porównaniu z innymi państwami członkowskimi UE, które są w trakcie nadrabiania zaległości. EBI jest gotowy na podjęcie działań i zapewnienie koniecznego finansowania, dzięki któremu Polska będzie mogła zmienić swój model wzrostu dzięki inwestycjom wysokiej jakości oraz kontynuować pomyślną konwergencję gospodarczą z UE" - dodaje.

Poinformowano, że przeprowadzono też jednorazowe badanie dotyczące gmin.

Podczas konferencji zaprezentowano wnioski z badania EIBIS. "Na poziomie przedsiębiorstw w ostatnim roku obrotowym działalność inwestycyjna wzrosła w większości polskich firm" - podano.

- Pozytywna tendencja będzie się utrzymywać - w tym roku wzrost działalności inwestycyjnej ma nastąpić we wszystkich sektorach. Jednak niemal jedna czwarta polskich firm (24 proc.) uważa, że ich nakłady inwestycyjne w ciągu ostatnich trzech lat były niewystarczające. Wynik ten jest wyższy niż średnia w UE (15 proc.). Choć głównym priorytetem przedsiębiorstw są inwestycje odtworzeniowe, to coraz większy nacisk kładą one na rozwój nowych zdolności produkcyjnych i opracowywanie nowych produktów. Za dwie najważniejsze bariery inwestycyjne uznaje się niedobór wykwalifikowanej siły roboczej (89 proc.) oraz ogólną niepewność co do przyszłości (87 proc.). Oba te zjawiska występują w Polsce częściej, niż wynika to ze średniej w UE" - czytamy w komunikacie.

Dodano, że "na poziomie samorządów terytorialnych w ciągu ostatnich pięciu lat niemal 60 proc. gmin w Polsce odnotowało wzrost działalności inwestycyjnej na podlegających im obszarach, a tylko 9 proc. z nich odnotowało w tym zakresie spadek".

- Jednakże 38 proc. polskich gmin uważa, że działalność inwestycyjna na ich obszarze jest niewystarczająca. Do głównych ograniczeń w dokonywaniu inwestycji infrastrukturalnych przez polskie gminy należy długi czas oczekiwania na uzyskanie potrzebnych zgód. Kolejną przeszkodą jest utrudniony dostęp do finansowania zewnętrznego, który w Polsce występuje częściej niż w UE. Gminy wykorzystują do finansowania infrastruktury głównie własne zasoby oraz środki pochodzące z programów UE - napisano.

W komunikacie przypomniano, że EBI jest instytucją UE udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. EBI zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla rzetelnie przygotowanych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej.

- W tym roku mija 60. rocznica działalności EBI, który został utworzony w 1958 roku na mocy traktatu rzymskiego podpisanego na rok przed ustanowieniem Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, czyli obecnej Unii Europejskiej (UE). W Polsce, gdzie EBI prowadzi działalność od 1990 roku, Bank sfinansował w tym czasie w całym kraju około 420 projektów i programów inwestycyjnych o wartości około 65 mld euro. Polska jest największym odbiorcą środków EBI wśród państw, które przystąpiły do UE po 2004 roku - głosi komunikat.

Doroczne badanie EBI dotyczące inwestycji i finansowania inwestycyjnego (EIBIS) prowadzono w całej Unii Europejskiej, obejmowało 12 500 MŚP i większych przedsiębiorstw niefinansowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosną inwestycje polskich przedsiębiorstw

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!