XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rośnie czarnorynkowy kurs dolara na Białorusi

Rośnie czarnorynkowy kurs dolara na Białorusi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na Białorusi kurs dolara w handlu gotówkowym na czarnym rynku zaczął znów rosnąć i od ostatniego tygodnia podniósł się do 6500 rubli białoruskich za 1 USD - pisze we wtorek niezależna gazeta internetowa "Biełorusskije Nowosti".

Oficjalny kurs ustalony przez białoruski Bank Narodowy wynosi około 5 tys. rubli za dolara. Ostatni wzrost kursu czarnorynkowego wynosił ok. 200 rubli; w ostatnim czasie dolar wahał się między 6200-6300 rubli.

"Pierwszym sygnałem zmiany kursu stały się działania przedsiębiorców zajmujących się handlem. Na bazarze w Żdanowiczach (największym mińskim bazarze - PAP), handlarze zaczęli zmieniać kurs, po którym przeliczali dolar przy ustalaniu cen w rublach. Sprzedawcy sprzętu AGD, aparatów fotograficznych, urządzeń biurowych powiedzieli, że w zeszłym tygodniu kurs przelicznika zmienił się i teraz wliczają w wartość towaru kurs 6500 zamiast 6300 rubli za dolara" - piszą "Biełorusskije Nowosti".

Dziennik dodaje, że zmianę kursu odnotował też portal internetowy Prokopovi.ch. Jego założyciel powiedział gazecie, że na portalu przeciętne ogłoszenie o sprzedaży zakłada kurs 6550 rubli za dolara.

"Jeśli chodzi o legalne sposoby kupna waluty na rynku walutowym, to (...) w kantorach nadal dewizy nie są dostępne, ale osoby fizyczne mają możliwość kupienia ich na cele socjalne. Decyzją Banku Narodowego sprzedażą dewiz na takie cele będzie zajmować się pięć banków" - przypomina gazeta.

Następnie wyjaśnia, że "dewizy na takie cele sprzedawane są w przypadku, gdy waluty zagraniczne potrzebne są na opłacenie leczenia, nauki, utrzymania studenta, czy wyjazdu za granicę w związku z chorobą lub śmiercią krewnych. Wykaz podstaw do legalnego kupna waluty jest więc bardzo ograniczony".

Dziennik dodaje, że Białorusinom nie opłaca się jeździć za granicę, by za ruble kupić tam dolary, ponieważ zagraniczne banki, jeśli przyjmują białoruską walutę, to "po niebotycznym kursie". "Biełorusskije Nowosti" podają przykład jednego z banków łotewskich, który przy kupnie dolarów za ruble chce aż 14 tys. rubli za dolara.

Według gazety, która powołuje się na źródło w kręgach bankowych, "w szarej strefie na rynku bezgotówkowym kurs wynosi około 7-7,5 tys. rubli za dolara i na razie ten kurs się nie zmienia".

"Biełorusskije Nowosti" zauważają, że w poniedziałek władze zapowiedziały spotkanie w połowie sierpnia zarządu Banku Narodowego i prezydenta Alaksandra Łukaszenki, na którym "prawdopodobnie będzie rozpatrywana przyszłość rynku walutowego".

Prezydenckie służby prasowe zapowiedziały w poniedziałek, że na spotkaniu w drugiej połowie sierpnia "będą podjęte poważne decyzje dotyczące polityki walutowej i gospodarczej w obecnym roku".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rośnie czarnorynkowy kurs dolara na Białorusi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!