Rosyjski Fundusz Rezerw został całkowicie wyczerpany

Rosyjski Fundusz Rezerw został całkowicie wyczerpany
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosyjski Fundusz Rezerw, z którego środki wykorzystywano na pokrycie deficytu budżetowego, został całkowicie wyczerpany - poinformowało w środę ministerstwo finansów. Fundusz, na którym nie ma już pieniędzy, zostanie połączony z Funduszem Dobrobytu Narodowego.

  • Ostatnie środki z Funduszu Rezerw zostały wydane w grudniu zeszłego roku.
  • Z kwot w wysokości 7,6 mld USD, 6,7 mld euro i 1,1 mld funtów uzyskano 1,42 bln rubli, które zaliczone zostały na rachunek budżetu federalnego.
  • Fundusz Rezerw, który nie ma już środków, od 1 lutego przestanie istnieć.

O tym, że Rosja wyczerpie w 2017 roku Fundusz Rezerw, resort finansów uprzedzał wcześniej wielokrotnie.

Fundusz Rezerw i Fundusz Dobrobytu Narodowego (FNB) zostały utworzone w 2008 roku po rozdzieleniu dotychczas istniejącego jednego funduszu - Funduszu Stabilizacyjnego. Środki z Funduszu Rezerw miały służyć do pokrywania deficytu w razie raptownego spadku dochodów budżetu.

Największą wartość w rublach Fundusz Rezerw osiągnął na początku 2015 roku, gdy było w nim blisko 5,6 bln rubli. Maksymalną wartość w odniesieniu do wielkości gospodarki zyskał na początku 2009 roku - było to 12,5 proc. PKB Rosji. Później, w 2016 roku, Fundusz Rezerw skurczył się ponad trzykrotnie: z 3,7 bln rubli pozostało w nim mniej niż 1 bilion rubli.

Fundusz Dobrobytu Narodowego był częścią mechanizmu, który miał zapewnić Rosjanom świadczenia emerytalne w długiej perspektywie. Jednak państwo - prócz czerpania z topniejącego Funduszu Rezerw - również sięgało w zeszłym roku do FNB. Do pokrycia deficytów w systemie emerytalnym wykorzystano w 2017 roku ponad 600 mld rubli (obecnie - 10,5 mld USD). Jeszcze wcześniej z FNB finansowano (w latach 2008-09) pomoc antykryzysową dla banków i inwestowano środki z niego w długoterminowe opłacalne projekty infrastrukturalne.

W bieżącym roku Fundusz Dobrobytu Narodowego ma być uzupełniany. Środki z dodatkowych zysków z ropy i gazu (właśnie z tych nadwyżek finansowany jest FNB) w wysokości 829 mld rubli (ponad 14,5 mld USD) już zostały zamienione na dewizy. Do 1 października br. zasilą one fundusz. Według portalu RBK wartość FNB w rublach na 1 stycznia br. wynosiła 3,75 bln rubli (ponad 65 mld USD).

Resort finansów prognozuje, że na pokrycie deficytu budżetowego wydanych zostanie z FNB w bieżącym roku 586 mld rubli (blisko 10,3 mld USD). W następnych dwóch latach wydatków z niego prawie nie będzie, a fundusz ma być wyłącznie uzupełniany.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosyjski Fundusz Rezerw został całkowicie wyczerpany

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!