XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rosyjskie embargo nie takie dotkliwe dla polskich firm

Rosyjskie embargo nie takie dotkliwe dla polskich firm
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Polscy przedsiębiorcy z sektora rolno-spożywczego odczuli embargo wprowadzone przez Rosję w sierpniu 2014 r.. Jednak, jak czytamy w serwisie portalspozywczy.pl, jego skutki chociaż widoczne, nie są aż tak dotkliwe, jak początkowo szacowano. W największym stopniu embargiem został dotknięty sektor owoców i warzyw, mleczarski i mięsny.

- Pomimo, że Rosja nie stanowi głównego odbiorcy naszych produktów, to utrata tego rynku zbytu znacząco wpłynęła na wielkość i kierunek przepływów w handlu żywnością. Embargo nałożone na kraje Unii Europejskiej i utrata rosyjskiego rynku przyczyniły się do zaostrzenia konkurencji wśród unijnych dostawców żywności nie tylko w handlu wewnątrz UE, ale również na rynkach trzecich – powiedział cytowany przez portalspozywczy.pl Bartosz Urbaniak, członek zarządu Banku BGŻ BNP Paribas.

- Wiele też podmiotów w łańcuchu produkcji i dystrybucji żywności odczuło pośrednio lub bezpośrednio skutki rosyjskiego embarga – dodał.

Na spadek eksportu żywności do Rosji, oprócz wprowadzonego embarga, miał też wpływ spadek dynamiki PKB w Rosji i silne osłabienie rubla oraz zakaz importu wieprzowiny w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF), niższe ceny eksportowanych towarów niż w poprzednim roku.

-Mimo 30-proc. spadku eksportu do Rosji, w 2104 roku utrzymaliśmy 5-proc. tempo wzrostu eksportu żywności - mówił na konferencji prasowej Dariusz Winek, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych, sektorowych i rynków rolnych BGŻ BNP Paribas.

- Spadek cen, zwłaszcza jabłek, wieprzowiny i przetworów mleczarskich, przyczynił się do wzrostu krajowej konsumpcji. Dzięki przestawieniu sprzedaży na nowe rynki zbytu, takie jak Azja, Afryka czy Ameryka Łacińska, udało się zastąpić rynek rosyjski – dodał.

- Dotychczasowe skutki poprzednich embargo i doświadczenia ostatnich lat pokazują, że należałoby oczekiwać, iż eksport w naturalny sposób zostanie odbudowany i nie będzie z tego powodu długookresowych problemów – mówił również.

Ekonomiści Banku BGŻ BNP Paribas spodziewają się przyspieszenia dynamiki polskiego eksportu żywności i w 2015 roku dynamika ta może wynieść 8 proc.

Więcej czytaj: Skutki embarga Rosji w sektorze rolno-spożywczym nie są bardzo dotkliwe
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosyjskie embargo nie takie dotkliwe dla polskich firm

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!